Freze için "kendin yap" vakum tabla

taydin

Timur Aydın
Staff member
İşte tam kapalı mı ondan emin olmak istiyorum. Teflon ile yaptığım bağlantılar ne kadar sızdırmaz oluyor ondan emin olmam lazım. Teflon sarımı ilk deneme ve ikinci denemede tam olarak aynı olmayacak, ama yeterince teflon saracağım tabi. Eğer yaklaşık aynı değerler ölçersem, o zaman her seferinde teflon bağlantıyı sızdırmaz hale getirebiliyorum demektir. Böylece bunu elimine etmiş olacağım.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün pompayı götürdüm üreticiye. Sistematik bir şekilde makinaya baktılar. Önce tepedeki 1 1/4" l ik adaptör kafasını söktüler ve direkt olarak pompa ağzından ölçüm yaptık. İki tarafı da yağlanmış büyük sert bir conta koydular ve kendi profesyonel vakum saatinin ağzını da yağlayıp oraya dayadıar. Birkaç saniye içerisinde 0.5 mBar vakumu gördük :oops:. Ondan sonra bendeki dijital vakum ölçer ile ölçtük. Bunun ağzında benim yapmış olduğum 1 1/4" lik redüksiyon vardı, ama redüksiyonun tabanı tornalı olduğu için dümdüz idi ve yağlı yerde sızdırmaz bir şekilde kapattı. Gene 0.3 mBar civarında bir vakum gördük. Bu, benim dijital vakum saatine olan güvenimi artırdı.

Ama şunu da gözlemledim: Contaya veya vakum saatinin tabanına uygulanan baskı artırılırsa, vakum da hafifçe iyileşiyor. Yani artık o kadar yüksek bir vakum seviyesindeyiz ki, çok ufak değişiklikler bile sonucu etkiliyor!

Sonra aynı ölçümü REFCO'nun 19621'i ile yaptık. Ama o 2 mBar gösterdi. Bunun sebebi de muhtemelen bu saate bağlı olan döküm 1 1/4" lik redüksiyon. Tabanındaki pürüzler nedeniyle çok iyi yerine oturmuyor olabilir.

Sonra pompa ağzına takılan ve içinde hem 1 1/4" lük diş ve koruyucu klapa olan parçayı yerine sıktık ve tekrar ölçüm yaptık. Üreticinin vakum saati 5 mBar dedi (Benim dijital saat ile de daha önce 5 mBar ölçmüştüm, bu alete güvenim daha da arttı). Bunu görünce o kafaya bağlı olan rakorlu bir yağ tahliye hortumu var, onu söküp yenilediler. Tekrar ölçtük ve hem üreticinin vakum saati, hem de benim dijital vakum saati ile 0.5 civarı vakum seviyesini gördük. Yani ideale yakın şartlarda bu pompa 0.5 mBar'ı çok rahat verebiliyor, bunu gördüm ve içim rahat :)

19621'in daha önce niye 2 mBar fazla ölçmesinin sebebini ise anlamadım (dijital vakum saati 5 mBar, 19621 ise 7 mBar ölçmüştü). Belki bir ihtimal iyi teflonlayamamışımdır. O yüzden gene ben 19621 için de bir 1 1/4" den 1/2" e redüksiyon yapıp tekrar deneyeceğim.

Aslında @serkan_48 ın dediği gibi burada artık sineğin yağını yüzüyoruz :D Ama amaç burada deneyler de yapıp belki ilave birşeyler öğrenebilmek, yoksa minimum maliyetle bir işi bitirmek değil. Esasında benim bu vakum işi için yaptığım maliyeti düşüntüğümde, belki komple bir sistemi ticari olarak kurduracak kadar para harcamış olabilirim :D
 
Son düzenleme:

serkan_48

Moderatör
Staff member
Tekrar merhabalar,

Aslıda neden 0.5 mb ile 5 mb arasında gezdiğimizi anlayamadım. 4-5 sayfa kadar önce bir bilgi paylaşmıştınız bu bilgi üzerinde konuşmak istemiştim.

Aşağıdaki grafiği incelersek eğer,

Elinizdeki büyük yada küçük vakum pompasını ele alırsak vakum pompaları yüksek debide vakum oluşturamazlar. Bir nevi kompresör yada fan gibi aldıkları havayı aktarırlar.

Ancak,

Siz diş dipleri sızdırmazlığından şüphe ediyorsunuz ancak ben bu şüphenin çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Bu fikrimi şuna bağlıyorum. Mesela aşağıdaki grafikte 45 m3/h lık bir vakum pompası ağzı tamamen açık iken vakuma inemediği 1000mbar basınçta kaldığını açıkça görüyoruz. Yine örneklersek elimizdeki vakum pompasını tüm diş diplerini teflonla sıktık. Bu esnada diş diplerinden oluşabilecek kaçağın 3-5 m3/h ı bulacağını bile düşünmüyorum. Hatta daha da düşük olacaktır. Çünkü teflon bu diş aralıklarını dolduracak şekilde dizayn edilmiştir. %100 kapatmasada %99 kapatacaktır. Düşük bir miktar kaçırması normaldir. 1-3 m3 kaçış olduğunu düşünürsek yine kabul edilebilir değer 1 milibarın altında kalacaktır.

Şahsi fikrimdir. Kolay gelsin.

 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Serkan, şu anda ben iş parçası tutma sisteminin doğru çalışması açısından bir problem gidermeye çalışmıyorum. Dediğin gibi, vakum 10 milibar da olsa, hatta 30 milibar da olsa sorun değil, uygun tedbirlerle iş parçasını sağlam bir şekilde tutturabileceğimi düşünüyorum.

Ben şu anda işin akademik boyutundayım :D Şunu anlamak istiyorum. Teflon ile ne kadar iyi vakum sızdırmazlığı elde edebiliyoruz? Fabrikada elemanların o sert ve yağlanmış kaucuk conta ile yaptığı denemede herhalde sızdırma ihmal edilecek kadar azdı. O yüzden 0.5 mBar'a inebildik. Peki aynı vakum saatini ben şimdi teflon ile sarılmış redüksiyon ile bağlarsam ne kadar kaybımız oluyor? Bunun anlamaya çalışıyorum.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet bugün 1 1/4" den 1/2" redüksiyonu yaptım. bunun için elimde bulunan 45 mm lik pirinç çubuk parçası kullandım.

Önce çapı 1 1/4 dişin dış çapına getirdim

scaled_img_20190326_161553.jpg


Sonra de asıl dişi açtım.

scaled_img_20190330_125100.jpg


Sonra da oraya büyükçe bir delik deldim. Delik, büyük dişin bittiği yerde bitiyor.

scaled_img_20190330_125353.jpg


Sonra da 1/2" diş için olan deliği açtım ve ardından da kılavuz ile dişi açtım.

scaled_img_20190330_130023.jpg


bitmiş redüksiyonu ayırdım.

scaled_img_20190330_130208.jpg
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Şimdi bu yeni redüktör ile test yapmadan önce, elimdeki dijital vakum saati ile, teflonla sıkarak ölçeyim dedim. 1.8 mBar ölçtüm. Fabrikada iken, aynı vakum saati ile, yağlanmış sert kauçuk conta ile 0.5 mBar ölçmüştüm. Buradan şu sonucu çıkarıyorum: Teflon, tam sızdırmazlık sağlamıyor, havayı biraz geçiriyor.

Diyeceksiniz ki, dijital vakum saati ile ona bağlı olan redüktör de birbirine teflon ile sıkılı. Bununla 0.5 mBar ölçülmüş. O teflon niye kaçırmıyor da 1 1/4" tarafındaki telfon kaçırıyor? Bence bu tamamen yüzey alanı ile ilgili. vakum saatinin dişi 5/16" ve çok az miktarda teflon var orada. Oradan da teflon havayı geçiyor, ama o küçük yüzey alanından geçebildiği kadar. Redüktörün diğer tarafı ise 1 1/14", yüzey alanı çok daha fazla.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu testten sonra, Döküm redüktöre bağlı REFCO 19621'i pompaya taktım. Yani daha yeni redüktörü kullanmadım. Burada da amaç yukarıdaki gibi, saatleri hiç değiştirmeden, herşey aynı iken, tamir edilmiş pompa ile vakum testi.

Bu testte, 4 mBar vakum ölçtüm. Sonra yeni redüktörü taktım REFCO 19621'e. Gene 4 mBar ölçtüm. Fabrikada yağlanmış sert kauçuk conta ile 2 mBar ölçmüştüm.

Yani özetleyecek olursak, fabrikada yağlı sert kauçuk conta ile yapılan ölçümlerde analog vakum saati ile 2 mBar, dijital vakum saati ile 0.5 mBar ölçmüştüm. Atölyeye dönüm redüksiyonu teflonlayıp yerine sıkınca da, analog vakum saati ile 4 mBar, dijital vakum saati ile 1.8 mBar ölçtüm. Bu aradaki farkı ben teflonun çok az miktar havayı geçirmesine bağlıyorum.

Analog ve dijital arasında da istikrarlı olarak 2 mBar fark görüyorum. Bu şekilde istikrarlı bir kayıklık, aslında bu cihazın doğruluğunun çok iyi olduğunun bir kanıtı, sadece kalibrasyonunun 2 mBar kaçık olması mümkün diye düşünüyorum.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Gelelim benim buradan çıkardığım sonuçlara:

Benim önceleri düşündüğümün aksine, teflonla yapılan bağlantılar tam olarak vakum sızdırmazlığı sağlamıyor. Teflonun tatbik edildiği yüzeyin büyüklüğüne bağlı olarak, teflondan bir hava sızıntısı oluyor ve bu vakumu etkiliyor. Ne kadar etkiliyor? 0.5 mBar olan vakum, 1.8 mBar'e çıkıyor.

Ama eğer yeterince teflon kullanıldıysa, her bir uygulamada farklı vakum değerleri çıkmıyor. Yani teflon uygulaması doğru yapıldıktan sonra, birkaç tane peş peşe deneme yapılınca hep aynı kayıp görülüyor.

Bu durumda eğer teflon bağlantılı vakum tesisatı yapılıyorsa, her bir teflon ek yerinde bir kayıp olacaktır ve bu kayıplar toplanarak top vakumu azaltacaktır.

Diş yapıştırıcısı kullanılırsa durum ne olur, onu da test etmek lazım.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimdeki vakum saatleri ile yaptığım ölçümlerden de, her iki saatin de fabrikadaki profesyonel dijital vakum saatine çok yakın sonuçlar verdiğini gördüm. Sadece analog vakum saati (REFCO 19621) 2 mBar lık bir sapma var. Ama bu da istikrarlı bir sapma, yani sonuçtan 2 mBar çıkarılırsa veya bu 2 mBar ortadan kalkacak şekilde kalibre edilirse bu da son derece hassas ve doğru ölçüm yapan bir saat.
 

serkan_48

Moderatör
Staff member
Abi,

O zaman soyle bir test yapabilir miyiz?

Nihayetinde yağ sızdırmazlık icin kaucuk malzeme ile birlikte kullaniliyor. Iki malzemenin arasini dolduruyor.

Testimiz soyle baslayacak. Yine teflonla sikilmis disli malzeme ile test baslatalim. Dedigin gibi vakumu gorelim. Sonra biraz yag alip bu teflon ile sikilan dis dibine biraz surelim. Eger dusundugumuz gibi teflon sızdırmazlığı kotu ise yagi dis dibine surdugumuzde vakum etkisi yagi bu alandan icericekecek ve kacak noktasini tikayacaktir.. bu islemden sonra vakum degeri hemen dusmesi lazim.

Haksizmiyim?

Sonrasinda dis dibi sızdırmazlığı icin elindeki gibi bir urunkullanabiliriz. Biz gaz hatlarinda farkli bir sizdirmazlik sivisi kullaniyoruz. Dilersen elimdekinin markasini modelini yarin ekleyebilirim. Senin kullandigin urun sanirim civata gibi urunlerin gevsememesi icin kullanilan urunlerden.

Kolay gelsin.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Testimiz soyle baslayacak. Yine teflonla sikilmis disli malzeme ile test baslatalim. Dedigin gibi vakumu gorelim. Sonra biraz yag alip bu teflon ile sikilan dis dibine biraz surelim. Eger dusundugumuz gibi teflon sızdırmazlığı kotu ise yagi dis dibine surdugumuzde vakum etkisi yagi bu alandan icericekecek ve kacak noktasini tikayacaktir.. bu islemden sonra vakum degeri hemen dusmesi lazim.
Evet güzel bir test. Ben de merak ettim bunu.

Sonrasinda dis dibi sızdırmazlığı icin elindeki gibi bir urunkullanabiliriz. Biz gaz hatlarinda farkli bir sizdirmazlik sivisi kullaniyoruz. Dilersen elimdekinin markasini modelini yarin ekleyebilirim. Senin kullandigin urun sanirim civata gibi urunlerin gevsememesi icin kullanilan urunlerden.
Bu sızdırmazlık sıvısı dediğin bir çeşit yapışkan mı? Yani bir kere uygulanıp sıkıldıktan sonra kuruyor ve artık sökülemiyor mu? Yoksa sonradan herhangi bir hasar vermeden sökülebiliyor mu? Eğer sökülebiliyor ise, o zaman ben hemen teflonları bir kenara koyacağım ve o sıvı ile yapacağım tesisatı :)
 

serkan_48

Moderatör
Staff member
Evet güzel bir test. Ben de merak ettim bunu.

Bu sızdırmazlık sıvısı dediğin bir çeşit yapışkan mı? Yani bir kere uygulanıp sıkıldıktan sonra kuruyor ve artık sökülemiyor mu? Yoksa sonradan herhangi bir hasar vermeden sökülebiliyor mu? Eğer sökülebiliyor ise, o zaman ben hemen teflonları bir kenara koyacağım ve o sıvı ile yapacağım tesisatı :)
Bu vida diş sıkmada sabitlemede kullanılan ürünler orta mukavemet yüksek mukavemet gibi kategorilerde değerlendiriliyorlar. Yüksek mukavemetler sökümü gayet zor ve sıkılan ürüne zarar vermeden sökülmeyen tipler oluyor.

Birde sızdırmazlık için kullanılan ürünler var. Bu ürünler sökülebilir oluyor. Biz klima sistemlerinde rekor birleşim noktalarında sorun olan yerlerde yada olası sıkıntı teşkil edecek noktalarda kullanıyoruz. iki malzeme arasında sıvı boşluk doldurup yapışma özelliği gösteriyor. Bu sayede sızdırmazlık sağlanıyor. Sökmede ise normalden biraz daha fazla kuvvet uygulayıp sökebiliyoruz.

Bu ürünler vakum için diş sızdırmazlıklarında kullanılabilir.

Aşağıdaki ürünü örnek olması için ekledim. Bendekinin resmini depoya geçince alıp ekleyeceğim.

416
 

serkan_48

Moderatör
Staff member
Tekrar merhabalar,

Civata sıkarken soldaki mavi olani rekor gibi basinc altinda yada vakumda sizdirmazlik icin sagdaki yesil olani kullaniyorum.

Sonlok 3270

Screenshot_20190402-131941.jpg
 

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Sorun sadece teflon olmayabilir. Vakum pompası karşılaştığı zorluk şiddetine göre hava kaçırıp istenilen verimi sağlamayabilir. Tolerans bu yüzden var.

%100 kapalı sistem bile olsa, kapalı olunca bu sefer pompa içindeki mekanik çekvalf gibi olan sistemden kaçırabilir.(ama zorlanınca)

Düşümcem sadece..
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Cevdet bey, pompayı fabrikada test ettiler ben de gördüm. Çıkışı kapatılınca 0.3 mBar'a indi. Yani pompa, üreticinin verdiği değerden de iyi çıktı. Sorun pompanın kendisi değil.

Zaten aslında sorun da yok :) Şu anda olayı sadece akademik olarak inceliyoruz. Teflon'dan kaynaklandığını söylediğim sızıntı da önemsiz seviyede. Benim sadece dediğim, teflon'un tamamen sızdırmaz olarak dişi kapatmadığı, 2 mBar da olsa bir fark yarattığı, o kadar.

Serkan'ın Sonlok 3270 veya eşdeğeri ile deneme yapınca muhtemelen o kaçak da olmayacak. Onu da deneyip görmek istiyorum. Amaç tamamen deneme ve birşeyler öğrenmeye çalışmak.

Diğer işlerimden çok vakit ayırmıyorum atölyeye. Bu denemeleri de yaptıktan sonra, sonuç ne çıkarsa çıksın önemli değil, sistemi toplayıp kullanmaya başlayacağım.
 
Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün vakum saatini teflonlu ve yağlı olarak bağladım pompaya ve o şekilde denedim. Gerçekten de vakum değeri hemen 0.5 mBar lara indi. Ama uzun vadede bu metodun bir çözüm olacağını düşünmüyorum, çünkü teflonun çekmiş olduğu yağ, pompa tarafında sürekli olarak emilecektir ve en sonunda oradaki yağ tamamen pompaya akacak ve sadece teflonlu duruma geri dönmüş olacak.

Bu denemeden sonra Loctite 542 aldım ve bununla hava filtresini ve diğer bağlantıları taktım. Bu yapıştırıcı orta kuvvette, o yüzden bir sorun olursa daha rahat sökebilirim diye düşünüyorum. Kurusun, Refco 19621 saatini de takacağım oraya (ölçülen değerden 2 mBar çıkarırsam bu saat çok hassas ölçüm yapıyor) ve saat orada kalacak.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bağlantı sayısı ve uzunluğu arttıkça kaçakların da artması normal. Adamlar endüstride 100 mBarlar ile çalışıyorlar :) Halbuki benim sistem rahatlıkla 10 mBar'lara iniyor. O yüzden bunu artık sorun etmeyeceğim. Son zamanlarda pek ilerleme katedemiyorum, geçim işlerinden vaktim olmuyor ...
 
Top