Fusion 360 konik diş açma denemeleri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Özellikle pnömatik, hidrolik ve su tesisatı fitting'lerinde yaygın olarak kullanılan konik dişleri Fusion 360 ile nasıl açacağımıza bakalım ve bazı deneyler yapalım.

Vakum fincanında kullanacağım pnömatik rakorun dişi ile başlıyorum. Teknik dokümanlarında bu rakorun dişinin Japon JIS B0203 standardına göre imal edilen Rc 1/4 diş olduğunu anlıyoruz. Bu dişin tanımı Fusion 360 da hazır olarak var, ama sadece görsel olarak gösterebiliyor, yazıcıya gidecek olan STL çıktıya dahil edemiyor. O yüzden bu dişi benim manuel olarak oluşturmam lazım.

Bu diş standardı ile ilgili teknik dokümanı buldum öncelikle. Doküman ekte.

Ekler

• 09.pdf
    907.8 KB · Görüntüleme: 253
Dişin teknik dokümanındaki verilere bakalım:

1588867635039.png

1588867651002.png

1588867679836.png

Şimdi bu dişin profilinin TAM OLARAK aynısını Fusion 360 da tanımlayabiliriz. Yani dişler arası açı, dişlerin dip ve tepelerindeki radyüsler vs. Ama bunu yapmanın bir kazancı olmaz çünkü 3d yazıcı ile alabileceğimiz çözünürlük belli. O yüzden, bu diş ile ilgili en kritik olan verileri alıp onları aktaracağız ve diş profilinin üçgen olduğunu varsayacağız. Bu veriler de şunlar:

Diş adımı (P)
Diş yüksekliği (h)
Diş majör çapı (D)
Diş konikliği

Teknik dokümandaki verileri Fusion 360'a parametre olarak giriyoruz. Parametrelerin isimlerini de alt çizgi ile başlatıyoruz, böylece Fusion 360 ın kendi parametreleri ile çakışma durumunu ortadan kaldırıyoruz.

1588868259968.png

İlk önce, "revolve" ile dişin konikliğine sahip bir yüzük oluşturuyoruz. Burada dikkat edilirse, tüm ölçüler daha önce tanımladığımız parametreleri baz alıyor.

1588868439153.png

1588868487121.png

Sonra "coil" ile, üçgen profilli dişi oluşturuyoruz. Gene verilen bütün ölçüler daha önce tanımladığımız parametreleri baz alıyor.

1588868661840.png

Sonuçta ortaya çıkan dişli yüzük:

1588868796923.png

Burada alt ve üst tarafta dişler dışarı taşıyor. Onları kesiyoruz.

1588868854152.png

Nihayetinde ortaya çıkan dişli yüzüğün bir de kesit görüntüsüne bakıyoruz ve herşeyin yerli yerinde olduğuna emin oluyoruz:

1588868936387.png

STL dosyasını ürettirip dilimleyiciye veriyorum. Görüntüye bakınca hiçbirşeye benzemiyor ama bu şekilde bastım.

1588869303049.png

Neticede çıkan parçaya da bakınca dişler pek belli olmuyordu. Ama rakor sıkı bir şekilde vidalandı. Sonra da rakoru sökünce dişler belli olmaya başladı

IMG_20200507_193124.jpg

IMG_20200507_193246.jpg

Bu şekilde görünmesi önemli değil. Önemli olan rakorun sonuna kadar birşeyleri çatlatmadan vidalanması. Aradaki boşluğu doldurmak için zaten özel sızdırmazlık yapıştırıcısı kullanacağım.

3d yazıcıda diş bu şekilde yatay oluşturulunca böyle kötü görünüyor. Dikey oluşturunca görüntü çok daha iyi oluyor diye hatırlıyorum daha önceki baskılardan. O yüzden bu dişi bir de dikey olarak basacağım. Bunun için de alta bir parça ilave ettim:

1588869657842.png

Daha baskıyı yapmadan bile sonucun daha iyi olacağı belli oluyor:

1588869746154.png

Çıkan sonuç gerçekte de iyi. Bu sefer rakor da daha kolay sıkıldı, fazla ileri geri alıştırma yapmam gerekmedi.

IMG_20200507_203124.jpg

Şimdi de yaptığım dişin rakor dişi ile uyumunu görmek için yüzüğü ortadan kırdım ve üstten çektim. Gayet iyi bir uyum var.

IMG_20200507_203913.jpg

Ben burada şu sonucu çıkarıyorum: 3d yazıcıda diş basmak için diş ekseninin yazıcı tablasına paralel olması lazım. X eksenine paralel de olabilir Y eksenine de, farketmez. Ama diş ekseni yazıcı tablasına dik ise (Z ekseni yönünde) o zaman diş iyi çıkmıyor. Gene iş görüyor, ama dişin belirgin olması işlemin doğru yapıldığını teyit etmek için önemlidir.

Diş basmak veya kılavuzla açmak yerine daha pratiği şu ısıyla takılan metal şeyler:

Diş basmak veya kılavuzla açmak yerine daha pratiği şu ısıyla takılan metal şeyler:

Küçük çaplı standart metrik/inç dişler için bunlar kullanılabilir. Ama muhtemelen bunların konik dişli ve büyük çaplı olanları yoktur. Bir de bunları ısıtıp gömerken hava sızdırmazlığı temin ediliyor mu bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back