Gece Lambası Tadında RGB+ Led Projesi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Marangozda çalışan bir arkadaş boş vaktinde artık parçalardan resimdeki ürünleri yapmış.
2 yıl kadar önce bana hediye etmişti "lamba takarsın" diye. Bende bir ara takarım diye kenara koymuştum.
Şimdilerde @ibrahimcelik in Ambiyas Ledlerini görünce hoşuma gitti, bende bunları aynı şekilde yapmayı düşündüm.

Ledleri bu şekilde kenar çubuklara döşesem yanmadığında çirkin görünecek. Diyorum ki dikdörtken boşluklara göre mümkün olan en incelerinden beyaz yada buzlu pleksi kestireyim sizce nasıl olur?

Tablet telefon gibi wifi cihazları kullanmak istemiyorum. Üzerine bir düğme koyacağım, her bastığımda bir renge geçecek ve en son seçenekte renkler arası yumuşak geçiş olacak.

NOT: Ekstra özellik ekletmeye kalkanı banlarım. Timur abi dahil. Ahmet ona göre akıllı ol !!! :katil1:

20220907_182112.jpg

Projeyi Bitirdim.

N11 den 1M 24 tuş kumandalı RGB led aldım.
RGB ledin modülünü lambanın altına montajladım.

20220915_111641.jpg

20220915_111657.jpg

20220915_111706.jpg

Daha sonra iki tane tuvalet kağıdını maskeleme bandı ile birleştirip yaklaşık 65cm RGB ledi üzerine sararak yapıştırdım.

20220915_105027.jpg

Tuvalet kağıdının dik ve hizalı durması için iç çapına uygun bir tahta parçayı yukarıdan aşağıya geçirdim. Resim çekmeyi unutmuşum.

20220915_105101.jpg

20220915_113116.jpg

Devamında boşluklara 1mm içeride olacak şekilde 4x4 mm çıtalardan çerçeve yaptım ve aydıngerleri buralara uygun keserek çift taraflı bant ile yapıştırdım. Aydınger RGB ledi çok güzel maskelesede kağıt olduğundan yırtılmaya çok müsait. Ben aydıngeri plastik zannediyordum.

20220915_141754.jpg

20220915_141806.jpg

Vee Finish.
Telefonun kamerasından kaynaklı olarak aydınger arkasında led patlaması görünüyor ancak normal göz ile içerdeki yuvarlak kısım hiç görünmüyor. Aydınger ile çok güzelndağılıyor ışık.

Son düzenleme:
Marangozda çalışan bir arkadaş boş vaktinde artık parçalardan resimdeki ürünleri yapmış.
2 yıl kadar önce bana hediye etmişti "lamba takarsın" diye. Bende bir ara takarım diye kenara koymuştum.
Şimdilerde @ibrahimcelik in Ambiyas Ledlerini görünce hoşuma gitti, bende bunları aynı şekilde yapmayı düşündüm.

Ledleri bu şekilde kenar çubuklara döşesem yanmadığında çirkin görünecek. Diyorum ki dikdörtken boşluklara göre mümkün olan en incelerinden beyaz yada buzlu pleksi kestireyim sizce nasıl olur?

Tablet telefon gibi wifi cihazları kullanmak istemiyorum. Üzerine bir düğme koyacağım, her bastığımda bir renge geçecek ve en son seçenekte renkler arası yumuşak geçiş olacak.

NOT: Ekstra özellik ekletmeye kalkanı banlarım. Timur abi dahil. Ahmet ona göre akıllı ol !!! :katil1:

18865 eklentisine bak
Alttan ve usten ışık koysan kenarlara degılde

Büyük bir ampul veya o şekilde cam bir şey bulsan, içine uzun filaman ledler koysan çok güzel durabilir. Filamanlarda RGB yok ama tek renk olur.

Büyük bir ampul veya o şekilde cam bir şey bulsan, içine uzun filaman ledler koysan çok güzel durabilir. Filamanlarda RGB yok ama tek renk olur.
Özellikle RGB istiyorum. Bunun bir nedenide evdeki tv da ambilight diye bir olay var. Tv kapalıyken bile açık kalabiliyor. Benim kızda onu yakıp gece lambası niyetine uyuyor. Bende tvnin ledleri bozulacağına benim yaptığım lamba bozulsun derdindeyim.

Resim Alıntıdır. Bizim evde bu kadar albenisi yok namıssızın :D
images (10).jpeg

Özellikle RGB istiyorum. Bunun bir nedenide evdeki tv da ambilight diye bir olay var. Tv kapalıyken bile açık kalabiliyor. Benim kızda onu yakıp gece lambası niyetine uyuyor. Bende tvnin ledleri bozulacağına benim yaptığım lamba bozulsun derdindeyim.

Resim Alıntıdır. Bizim evde bu kadar albenisi yok namıssızın :D
18873 eklentisine bak
Abi ucuz RGB LED seti ahşap için de 3d den difüzör bas yeterli bence

Bende ban yeme tehlikesi ile bir öneri de bulunacağım. Işıkla beraber George Michael den Careless Whisper çalmazsa ışıkların hiçbir anlamı kalmaz . Kesinlikle eklenmeli.

O zaman uzaktan kumanda da lazım. Tam George romantik ortamı oluşturduğu anda, yerinden kalkmadan parlaklığı kısabiliyor olmalısın :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back