taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet, kesinleşti. Ben herhalde bu makinanın her şeyini yenileyeceğim. Başka türlü bundan istediğim randımanı alamayacağım :kizgin2::kizgin2::kizgin1:

Bugün çok güzel bir ABS parça bastım. Basılanı çıkardım, tekrar aynısından bir daha basayım dedim. İkincisini havaya basmaya çalıştı ve spagetti oluştu ...

Baktım olmayacak, şu Z probu ile biraz uğraşayım dedim. Daha önce makina yeni geldiğinde bunun Z probundaki servoyu baya hırpalamıştım. Belki de yatakları gevşedi düşüncesiyle gittim aynı servonun yenisini aldım.

Çok çekişiyorum bu makinaya, ama bütün parçalarının rahatlıkla bulunuyor olması da bir o kadar olumlu.

IMG_20200622_183548.jpg

Eski servoyu ve benim sonradan yaptığım kol ilavesini söktüm. Hakkaten servonun mili biraz oynuyordu. İkisini de çöpe attım.

IMG_20200622_183837.jpg

Yeni servo kolunu Fusion 360 da çizdim ve gene yazıcıyı manuel olarak sıfırlayarak bastım. ABS ile basacaktım ama hem mevcut flamanı sökmeye üşendim hem de tablanın 110 dereceye gelmesini beklemek de istemedim. O yüzden hazır var olan beyaz PLA ile bastım.

1592840443247.png

Parçanın baskısı bittikten sonra yeni bir mikro switch ve servo ile gelen "artı" şeklinde kol ile montajı yaptım

IMG_20200622_184254.jpg

IMG_20200622_184452.jpg

• Beğen
Reactions: 333
Sonra da sıfırlama testleri yapmaya başladım. 10 tane sıfırlama yaptım. Z de hala sıfırlama hatası var!

Sadece Z sıfırlamasına odaklandım ve tekrar tekrar yaptım. Okunan Z koordinatında 0.3 mm ye varan hatalar görüyordum! :cheeky5:

Sıfır noktası tablanın ön tarafında ve orası da Z millerine en uzak yer. Acaba esnemeden dolayı mı bu durum oluyor diye düşündüm. Tablanın EN ARKA tarafında Z sıfırlama testleri yaptım. Gene çok yüksek bir Z sıfırlama hatası var! Bazan 0.4 mm bile okudum!

Bu durumda bu hata iki şeyden kaynaklanabilir. Ya mikroswitch'te bir pozisyon hatası var, yada Z eksen mekanizmasında bir sorun var.

İnternette daha önce okuduğum bilgiler ve seyrettiğim bir videoya göre bu mekanik switch'lerin hatası 20 mikron civarında. Ama benim gördüğüm hata 400 mikron :cheeky5: Yani bu mikroswitch'ten olamaz ...

Atölye'ye gidip komparatör saatini getirdim. Önce saati kafa köprüsüne bağlamak için bir ara parça bastım yazıcıda:

IMG_20200622_185614.jpg

IMG_20200622_185732.jpg

IMG_20200622_185759.jpg

Sonra da komparatörü kafa köprüsüne tutturdum

IMG_20200622_185836.jpg

Sonuç bu. Mekanizma çok kötü. 0.1 mm adımladığımda bazan 0.03 mm gidiyor, sonraki adımda birden 0.18 mm gibi atlıyor.

Tek 0.1 mm adım attırıyorum, çoğu zaman kıpırdamıyor. Sonraki adımda birden büyük bir adım yapıyor.

Bir de tabi bir ileri adım, bir geri adım yapınca eski yerine dönmüyor.

Evet sorun Z eksen vidalı milinde. Arka tarafta kaldığı için net görülmüyor, ama büyük ihtimalle yaylı pirinç somun kullandılar. Bu mil gidecek ve onun yerine taşlanmış bilyalı somun ve mil gelecek mecbur. 8 mm çaplı böyle bir mil bulmam lazım. Yoksa da artık Çin'den gelecek.

8 mm bilyalı somun ve mil bulamadım. Ama şu var:

1592852844557.png

Bakalım yarın arayacağım var mı yok mu.

Aslında çok yüksek bir doğruluk ve tekrarlanabilirlik beklentim yok. En fazla 0.1 mm lik bir tekrarlanabilirlik iş görür herhalde. Genelde 0.2 mm layer yüksekliği ile basıyorum, bu durumda 0.1 mm lik bir hata ile ilk layer 0.1 - 0.3 mm olur ve iş görür. Ama şu anda 0.3 - 0.4 mm hata var ve ilk layer ya hiç çıkmıyor çünkü nozul ucu tamamen cama dayanıyor uç tıkanıyor, yada havaya çıkıyor.

Ezbere bir şey söylemek doğru olmaz ancak 0.4 büyük bir değer. Mevcut vidali milin hatvesi 1mm (atıyorum) olsa, 0.4 hata için motor yaklaşık yarım tur hata yapmalı ki o kadar hata ancak step kaçırma ile olur... Ben sadece motorlarında lineer olmadığını söylüyorum. Derdine çare bulmuyorum :D

Ezbere bir şey söylemek doğru olmaz ancak 0.4 büyük bir değer. Mevcut vidali milin hatvesi 1mm (atıyorum) olsa, 0.4 hata için motor yaklaşık yarım tur hata yapmalı ki o kadar hata ancak step kaçırma ile olur... Ben sadece motorlarında lineer olmadığını söylüyorum. Derdine çare bulmuyorum :D

Evet hatve olayında da Murphy'yi bekliyorum zaten. Şu anda kullanılan milin hatvesini bilmiyorum ama 2 mm ye benziyor. Yeni mil 4 mm hatveli olacak. Ya bir yerde bir ayar değişecek yada bu repetier firmware'in kaynak kodu değişip tekrar derlenecek. Kod işin içine girince ben zaten direkt Marlin'e geçeceğim. Bundan sıtkım sıyrıldı zaten :kizgin2:

Forum istatistikleri

Konular
5,823
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back