Güç kaynağı tasarlayalım

4 mm akrilik veya polikarbon ile de yapabilirsin. İçi tamamen şeffaf, estetik birşey olur.

Polyester panolar bu iş için kullanılabilir, havalandırmada sorun olmaz pencere açılıp takılabilir hem daha güvenli olur.
Analog ampermetre ve voltmetreler internette mevcut.

Kutu yapım tekniği :

Bazen ucuza analog ölçü aletleri oluyor böyle minik onları alıp revize edilmez mi acaba hep aklımda ama hiç denemedim

Olur ama uğraşmak lazım. Temelde manyetik alan içerisindeki bir bobin yardımı (galvonometre) ile ibre hareketi elde ediliyor. Mesela Yukarıdaki rus vatandaş modifiye ile kendi vu metresini yapıyor.

Eskiden bu analog göstergeleri elektronikçilerin vitrinlerinde bolca görürdüm. Şimdilerde nadir bulunyor. Heralde popiler olmadığından rafta kalanlar var. Birde bunlar piyasada iki farklı tür olarak bulunuyor. Bir grup şönt direnci ile doğrudan kullanıma hazır iken diğer grup için ibrenin bobinini nasıl süreceğini kendin belirliyorsun. Yani doğrudan kullanılamaz. Ben bu ikinci gruptan 30 TL ye bir voltmetre başka bir yerden 65 TL ye Ampermetre aldım. Asılında iki üründe aynı marka sadece birinin scalasında V diğernde A yazıyor. 30TL olan son kalan üründü ucuza geldi.

Bu arada araştırırken ekonomik olarak şunları buldum. Belki ihtiyacı olanın işine yarar ama osilaskop konusuna benzemesin. Sorumluluk kabul etmem. :D

Bazen ucuza analog ölçü aletleri oluyor böyle minik onları alıp revize edilmez mi acaba hep aklımda ama hiç denemedim
Facebook da (elektronik calısma atelyesi) adında bir grup var.Grup üyelerinden,
Ahmet Akın isimli üye eski Voltmetre,ampermetrelerin çalışma aralığını ve skalayı tekrardan revize ediyor.Yaptığı işlemde en zor kısım kalibrasyon galiba.

Son düzenleme:
Facebook da (elektronik calısma atelyesi) adında bir grup var.Grup üyelerinden,
Ahmet Akın isimli üye eski Voltmetre,ampermetrelerin çalışma aralığını ve skalayı tekrardan revize ediyor.Yaptığı işlemde en zor kısım kalibrasyon galiba.

Evet Ahmet beyin çalışmalarını bende takip ediyorum. Cok güzel uygulamaları var.

Dükkkanları gezerek buldum. Zor bulunuyor.

Örnek bir pano resmi koyarmısınız.
10055735803954.jpg

Elimdeki eski güç kaynağının kutusunu kullanmaya karar verdim ve eski güç kaynağını dağıtmaya başladım. O sırada yeni projenin yapımı sırasında güç kaynaksız kalacağımı fark ettim. Ayrıca hali hazırda LM317K, soğutucu trafo vs herşey olduğuna göre araya ikinci bir basit güç kaynağı projesi eklemeye karar verdim. Daha basit bir kutu ile LM317 li bir kaynak yapacağım ve sonrasında ana projeye devam edeceğim... (Ne yaptığımı bende bilmiyorum. Zaten hobi bu değil mi?)

Yine hazır bir kutu beğenemeyince elimdeki imkanlar doğrultusunda kendi kutumu imal etmeyi denedim.

1663916547711.png

Parçalı bir tasarım yaparak lazer ile 1.5mm saçtan kesimleri yaptım.

1663916585339.png

Lazer kaynak ile parçaları bir birine kaynakladım.

1663916657863.png

1663916711825.png

Birşeylere benzemeye başladı.

1663916785600.png

1663916760060.png

Sprey boya ile siyaha da boyayınca yakışıklı oldu. Ön paneli alüminyum sök-tak olarak düşündüm. İlerde belki başka proje yaparız. Bu durumda değiştirilebilir panel fikri aklıma yattı. Kutu bitti, kutulama devam ediyor...

2 kat Çinko sprey geçseydiniz korozyondan korumuş olurdunuz. Ayrıca boyaya da gerek kalmazdı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,786
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back