Güç kaynağı tasarlayalım

1660340885558.png

Opamp rms şeklinde arama ile böyle bir şey buldum ama kafam almadı. O kondansatör ile direnci girişe koysak tek opamp olsa ne fark ediyor anlama çalışıyorum.

Fiş sök tak denemelerini osiloskop ile yapman lazım. Çıkışın ayarlanan değere çıkarken kesinlikle overshoot yapmaması lazım. Fişi çekince de gene overshoot yapmadan sıfıra düşmesi lazım.

Akım ölçümünde iki ayrı durum var. Birincisi CC modu için yapılan ölçüm. Bunda kesinlikle filtreleme yapılmaması lazım, yoksa tepki süresi uzar ve bağlı olan yük aşırı akımdan gidebilir. İkincisi de göstergede akımı göstermek için yapılan ölçüm. Burada low pass filtre kullanarak sinyalin ortalama değeri elde edilip o görüntülenmeli, RMS değeri değil.

Akım ölçümünde iki ayrı durum var. Birincisi CC modu için yapılan ölçüm. Bunda kesinlikle filtreleme yapılmaması lazım, yoksa tepki süresi uzar ve bağlı olan yük aşırı akımdan gidebilir. İkincisi de göstergede akımı göstermek için yapılan ölçüm. Burada low pass filtre kullanarak sinyalin ortalama değeri elde edilip o görüntülenmeli, RMS değeri değil.
Haklısın boşta kalan opamp kanalını ölçme için ayrı kullanmaya karar verdim. Toparladım devreyi. Şemayı tekrar düzenleyince paylaşırım.

@Gokrtl, devam filmi çıktı...

Opamp beslemesinide aynı kart üzerine ekleyerek 100x70mm ölçülerinde pcb çizimini tamamladım. 90x70mm olsun isterdim ama sığdıramadım. Onu ekle bunu çıkar derken toplam 117 devre elemanı olmuş... Daha önce dediğim gibi bu kart üzerinden yüksek akım hiç geçmeyecek. Bu aşamada çıkış transistör bölümü için ayrıca bir kart düşünmüyorum. Şimdilik o bölüm uzay montaj olacak. Sonraki aşama pcb yi basıp devreyi adam akıllı test etmek...

1660937791139.png

1660938322003.png

1660938387090.png

Bakalım bariz hatayı kim görecek...

@Gokrtl, devam filmi çıktı...

Opamp beslemesinide aynı kart üzerine ekleyerek 100x70mm ölçülerinde pcb çizimini tamamladım. 90x70mm olsun isterdim ama sığdıramadım. Onu ekle bunu çıkar derken toplam 117 devre elemanı olmuş... Daha önce dediğim gibi bu kart üzerinden yüksek akım hiç geçmeyecek. Bu aşamada çıkış transistör bölümü için ayrıca bir kart düşünmüyorum. Şimdilik o bölüm uzay montaj olacak. Sonraki aşama pcb yi basıp devreyi adam akıllı test etmek...

18694 eklentisine bak

18695 eklentisine bak
18696 eklentisine bak
Bakalım bariz hatayı kim görecek...
Yol üstüne delik açmışsın.

@Endorfin35+ Ref ve Coffset çokturlu potları arasındaki yollar çok sıkışmış ve incelmiş gibi başka biryerde daha var. Sorun çıkarır mı ki?:dusun1:

@Endorfin35+ Ref ve Coffset çokturlu potları arasındaki yollar çok sıkışmış ve incelmiş gibi başka biryerde daha var. Sorun çıkarır mı ki?:dusun1:
Sorun dan ne kast ettiğin önemli. Teknik olarak bir sorun olmaz ama pcb yi herkes evde basamaz...

Mesela aşağıdaki geçiş sırasında hat 0,5mm den 0,3mm düşüyor. Aslında tüm yol 0,3 olsa sorun yok ama sadece riskli yerlerde ayarlama çekiyorum kendimce böyle bir yol/yöntem buldum...

1660940284759.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back