Güç Kaynağı

ayrıca daha önce elektronik devreleri ve ardunio ile uğraştım az çok bilgim var.Çeşitli devreleri kurdum ama hobi devreleriydi bunlar.

Buradaki devrede çıkışı 3 ile 15 volt arasında alabilmem için direnç değerini ne almalıyım?

Ekler

• devre.jpg
    devre.jpg
    25.6 KB · Görüntüleme: 793
Son düzenleme:
LM317 nin akım verme kapasitesi 4 A olmadığı için orada destek transistörü atman lazım. Aşağıdaki devrede iki tane TIP36C var. Bunlar paralel bağlı ve LM317 nin yetersiz kaldığı yüksek akımı üzerlerine alıyorlar.

1589393719861.png

Anladım ben bir devre tasarlıyım tasarım programında eksik olursa konuşuruz onun üzerinde teşekkür ederim.Önerebileceğiniz basit tasarım programı var mı?

Belli bir dalgalanma istemiş (veya ripple factor). %5 ten iyi olsun diyor. Tam dalga doğrultucu için, belli bir akıma göre yaklaşık ripple factor değerini veren formüller vardı. Ama bunların ne olduğunu unuttum :)

Belli bir ripple garantilemem gerekirse ben MicroCap simulatörünü kullanıyorum. Hem bu bahsettiğim formüller gibi yaklaşık değer vermiyor, TAM DEĞER veriyor, hem de trafo ve kondansatör şarj akımlarını da görüp ona göre planlama yapabiliyorsun. Ayrıca şebeke toleranslarını da kolayca hesaba katabiliyorsun.

MicroCap bedava hale geldi. Mutlaka indirip kur ve öğrenmeye başla. Veya istersen LTSpice öğren, o da bedava. TINA-TI da bedava.

Yeni konu açmak istemedim.

Elimde 2 Adet 24 VDC 1.3 A Led adaptörü vardı. Bunların + çıkışlarını diyot ile birleştirdim. Çıkışa 3 Adet LM 317 ekleyerek ayarlı güç kaynağı yaptım. Diyot üzerinde ve LM ler üzerindeki voltaj kaybından dolayı Çıkışı toplamda 22.3 VDC ve 2.25 A lik güç kaynağı tasarladım. Evde ufak tefek deneyler için yeterli oldu. 60W ampülü yarım saat çalıştırdım. LM ler üzerinde orta derecede ısınma var, bu da normaldir. Diyot üzerinde ısınma yok.
Resimler ektedir.
1.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

LM317 ler paralel mi bağlı?

Yeni konu açmak istemedim.

Elimde 2 Adet 24 VDC 1.3 A Led adaptörü vardı. Bunların + çıkışlarını diyot ile birleştirdim. Çıkışa 3 Adet LM 317 ekleyerek ayarlı güç kaynağı yaptım. Diyot üzerinde ve LM ler üzerindeki voltaj kaybından dolayı Çıkışı toplamda 22.3 VDC ve 2.25 A lik güç kaynağı tasarladım. Evde ufak tefek deneyler için yeterli oldu. 60W ampülü yarım saat çalıştırdım. LM ler üzerinde orta derecede ısınma var, bu da normaldir. Diyot üzerinde ısınma yok.
Resimler ektedir.3668 eklentisine bak3669 eklentisine bak3670 eklentisine bak3671 eklentisine bak3672 eklentisine bak3673 eklentisine bak3674 eklentisine bak3675 eklentisine bak

Bu çalışan 60 watt ampul kac voltluk? 220 mi?

Guc kaynaginin ayarlari nedir? Kac volta ayarli ve uzerinden kac amper geçiyor o an?

Bu çalışan 60 watt ampul kac voltluk? 220 mi?

Guc kaynaginin ayarlari nedir? Kac volta ayarli ve uzerinden kac amper geçiyor o an?

60 W ampül 24 voltuk
1.2 Volttan 22.3 Volta kadar ayar yapabiliyorum. Ampülü bağlayınca Çıkışı toplamda 22.3 VDC ve 2.25 A okuyorum...

24-22=2 volt ve 2 x 2.25 amper = 4.5 watt regule entegrelerinden ortaya cikan isi oldugu gorunuyor.

Bu isinmasi icin yeterli bir deger bence.

Belli bir dalgalanma istemiş (veya ripple factor). %5 ten iyi olsun diyor. Tam dalga doğrultucu için, belli bir akıma göre yaklaşık ripple factor değerini veren formüller vardı. Ama bunların ne olduğunu unuttum :)

Belli bir ripple garantilemem gerekirse ben MicroCap simulatörünü kullanıyorum. Hem bu bahsettiğim formüller gibi yaklaşık değer vermiyor, TAM DEĞER veriyor, hem de trafo ve kondansatör şarj akımlarını da görüp ona göre planlama yapabiliyorsun. Ayrıca şebeke toleranslarını da kolayca hesaba katabiliyorsun.

MicroCap bedava hale geldi. Mutlaka indirip kur ve öğrenmeye başla. Veya istersen LTSpice öğren, o da bedava. TINA-TI da bedava.

Hocam dün konuştuktan sonra aşağıdaki devreyi tasarladım ama çıkış voltajını simule edemedim.Çıkışı 4 amper almak için dediğiniz devreyide ekledim.Ama TIP32 için konulan direnç değerlerinide belirleyemedim.
devre.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back