Güç Kaynağı

tekrardan merhabalar. Trafo için bir kaç sorum olacaktı: 24v değilde 12x2V yazan trafolar 220yi 24V'a düşürüyor değilmi? Öyleyse niye 12x2 yazılıyor? Herhangi bir devre için trafo seçimini neye dayanarak yapmalıyım? Teşekkürler

Ben size 3 cümle ile sorunun cevabını söylesem bunun size bir faydası olmazki.Sizin tahminlerde bulunup ,"Yanlışmı düşünüyorum" diye sormanız gerekir.
Lütfen yanlış anlamayın ama ,sorularınızın araştırmasını, özellikle sorunun son kısmı için yaptınızmı?

Bir sürü linear regulator handbook ,application notes vb kaynaklar var .Araştırmadınız mı ? Okulda lab derslerinde deneyler yapmadınızmı?

Okulun bitmesi sorun değil ,asıl önemli olan özel şirkette bir işte kalıcı olabilmektir .Çalıştığım dönemde her hafta yada 2 haftada bir işten çıkarılan elektrik mühendisleri oluyordu.

Gerçi sizde haklısınız ,youtube da elektronik 101 anlatan bir hocanın derslerini izledim adam matematik bile bilmiyor.Sırf ego.

Yazık gerçekten
Neyse
Elektronik okuduğunuza göre ,örneğin bir köprü diyota kapasitor bağlanınca yeni voltajı ne olur?

tekrardan merhabalar. Trafo için bir kaç sorum olacaktı: 24v değilde 12x2V yazan trafolar 220yi 24V'a düşürüyor değilmi? Öyleyse niye 12x2 yazılıyor? Herhangi bir devre için trafo seçimini neye dayanarak yapmalıyım? Teşekkürler

1x24 Volt :

Sadece 24 verir. tek kullanım amacı vardır.

2x12

3 farklı şekilde kullanılabilir.

1. 24V olarak kullanılabilir.
2. 12V orta uçlu 2 diyotlu tam dalga doğrultma yapılabilir.
3. +/-12 simetrik besleme için kullanılabilir.
4. sadece 12V kısmı kullanılabilir.

4 oldu ya neyse...

Ben size 3 cümle ile sorunun cevabını söylesem bunun size bir faydası olmazki.Sizin tahminlerde bulunup ,"Yanlışmı düşünüyorum" diye sormanız gerekir.
Lütfen yanlış anlamayın ama ,sorularınızın araştırmasını, özellikle sorunun son kısmı için yaptınızmı?

Bir sürü linear regulator handbook ,application notes vb kaynaklar var .Araştırmadınız mı ? Okulda lab derslerinde deneyler yapmadınızmı?

Okulun bitmesi sorun değil ,asıl önemli olan özel şirkette bir işte kalıcı olabilmektir .Çalıştığım dönemde her hafta yada 2 haftada bir işten çıkarılan elektrik mühendisleri oluyordu.

Gerçi sizde haklısınız ,youtube da elektronik 101 anlatan bir hocanın derslerini izledim adam matematik bile bilmiyor.Sırf ego.

Yazık gerçekten
Neyse
Elektronik okuduğunuza göre ,örneğin bir köprü diyota kapasitor bağlanınca yeni voltajı ne olur?
Cevabınız için teşekkürler. 10 gündür bu devre üzerine araştırıyorum, okuyorum. Çok takıldığım noktalar oldu fakat yazmak istemedim kendimi zorlayıp deneyerek uğraşarak okuyarak öğrendiğim bilginin ve tecrübenin keyfi çok başka. Ama elimden hiç bir şey gelmediği zaman, çözemediğim bir durum içerisindeysem buraya yazıyorum bu ise bambaşka bir mutluluk ve şans benim için. Hiç bir handbook sizlerin tecrübesi kadar bilgilendirici değil. Vereceğiniz bilginin bana faydası olmayacağını düşünüyorsanız cevap yazmayabilirdiniz, okulun bitmesi veya özel şirkette kalıcı olmak şuan aklımın ucundan geçmiyor. Tek amacım öğrenmek. Eğer bir şirkette kalıcı olursam ve bilgilerimden başkası faydalanabilirse ne mutlu bana. saygılar.

1x24 Volt :

Sadece 24 verir. tek kullanım amacı vardır.

2x12

3 farklı şekilde kullanılabilir.

1. 24V olarak kullanılabilir.
2. 12V orta uçlu 2 diyotlu tam dalga doğrultma yapılabilir.
3. +/-12 simetrik besleme için kullanılabilir.
4. sadece 12V kısmı kullanılabilir.

4 oldu ya neyse...
Anladım hocam çok teşekkürler tahmin ediyordum böyle olduğunu ama bir türlü içime sinmedi. İnternette de kimse dememiş 2x12 şöyledir böyle kullanılır. Saygılar:)

Önemli olan senin araştırıyor ve öğrenmeye çalışıyor olman. Bunu zaten gördük. Kafana takılan herşeyi sorabilirsin.

Mesela ilk defa foruma gelen ve "arkadaşlar trafolarla ilgili rapor hazırlamam lazım yarın son gün yardııııımmmmm!" yazana ben şahsen cevap vermek istemem. Ama foruma ilk defa gelen ve "trafolarla ilgili araştırma yapıyorum ve satürasyon olayını anlayamadım. Satürasyon olunca trafonun davranışı nasıl değişiyor? Elektriksel olarak nasıl bir fark yaratıyor, bunları baktığım kaynaklardan anlayamadım. Açıklayabilecek var mı?" diye sorana yardım ederim, çünkü araştırdığı belli.

"trafolarla ilgili araştırma yapıyorum ve satürasyon olayını anlayamadım. Satürasyon olunca trafonun davranışı nasıl değişiyor? Elektriksel olarak nasıl bir fark yaratıyor, bunları baktığım kaynaklardan anlayamadım.

Abi yapma böyle şeyler işim güçüm yok gibi açtım Satürasyon neymiş baktım :katil1:

Verdiğim cevapta son satırda dedimki
Köprü diyotun çıkışında kondansatör bağlayınca voltaj ne olur .
Eğer bunu denemiş olsaydın voltajın artmış olacağını görecektin
Google la
Köprü diyot çıkışında voltaj neden artar diye türkçe yazınca
cevap1.png

gördüğün ilk linke tıklayınca
cevap2.png

yukarıdaki cevaplar geliyor
Effective değer gibi karekök2 ile çarpmak gerektiğine dair cevaplar geliyor.
Bundan sonra bu bilinmeyen konuyu araştırmaya bu değer nereden çıkmışı bulmaya kadar gidecek.
Böylece konu öğrenilecek.
Ayrıca gereken DC voltaj için trafo çıkışının 1.41 oranında düşük değerli trafo voltajı bile bu iş için yeterli olduğu anlaşılacaktı.

Ben hiçbir gencin kalbini kırmak istemem. Ama gençlerde biraz çabalasın.

Son düzenleme:
Verdiğim cevapta son satırda dedimki
Köprü diyotun çıkışında kondansatör bağlayınca voltaj ne olur .
Eğer bunu denemiş olsaydın voltajın artmış olacağını görecektin
Google la
Köprü diyot çıkışında voltaj neden artar diye türkçe yazınca
4112 eklentisine bak

gördüğün ilk linke tıklayınca
4113 eklentisine bak

yukarıdaki cevaplar geliyor
Effective değer gibi karekök2 ile çarpmak gerektiğine dair cevaplar geliyor.
Bundan sonra bu bilinmeyen konuyu araştırmaya bu değer nereden çıkmışı bulmaya kadar gidecek.
Böylece konu öğrenilecek.
Ayrıca gereken DC voltaj için trafo çıkışının 1.41 oranında düşük değerli trafo voltajı bile bu iş için yeterli olduğu anlaşılacaktı.

İnternetten araştırırken ufak ufak aldığım notlar var. Birinde şöyle yazmışım "Satın alınacak kondansatör voltaj değeri en az doğrultucu çıkış voltajının max geriliminin 1,4 katı olacak". Bunun sebebini öğrenmiş oldum, teşekkür ederim.

Olumlu olumsuz buradaki tüm büyüklerimin eleştirilerine açığım, saygılar

24V'luk bir trafo ve 4A yük akımını baz alarak hesap yaptığımda 100VA gücünde bir trafoya ihtiyacım var gibi gözüküyor. Sanırım bir şeyleri yanlış yapıyorum :kizgin3:

Lise yıllarımda elektronik öğrenmek için can atıyorum. İlk yaptığım devre flip-floptu. O devrenin çalışmasında aldığım heyecanı terif edemem.

Arkadaşın babası elektronikçi. STK465'li bir amplifikatörü vardı. Bende yapmaya karar verdim ama. Harçlığımla malzeme alıyorum. Trafo yok, devre birde simetrik besleme istiyor. Ne ki bu simetrik besleme? Arkadaşıma sordum dedi ki işte pozitifin yanında negatif voltaj gerekiyor vs. Nasıl negatif besleme?

Tabi sonra sonra öğrendim. Ama nasıl, yapa yapa.

İnverter yapmaya çalışıyoruz. Devre osiloskop istiyor. Lisede bir defa osiloskopla birşeyler yapmıştık. Bizde tv izler gibi izledik.
Evde internet, yazıcı yok. Güç bela baskı devre çıkartıyoruz. Malzemenin datasheetini bulmak, çıkarmak için internet kafeye gitmek gerekiyor.
Malzeme yerel satıcıda ne varsa o. Yoksa devre iptal.

Şimdi hemen her şey elimin altında.

Gençlere kızmakta haklısınız, bende acemice sorulara kızıyorum. Yapmadan, bozmadan, araştırmadan öğrenilmiyor bu iş.
Ben üniversitede ezber derslerde çok iyi ortalama yapan fakat uygulamadan anlamayan çok adam gördüm. Lojik devre kurmuş ledlerde ön direnç yok. Adam diyor ki senin devre çalışıyor benim ki neden çalışmıyor?

Asıl önemlisi heves olacak. Sırf dersi geçeyim diye bir şeyler yapılınca hoş olmuyor. İşin matematiğini bilmeyince yine olmuyor.
(Söz meclisten dışarı)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,825
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back