Güneş Enerjisiyle Çalışan Su Pompa Sistemleriyle İlgili Sorular

ercanersoy

Üye
Merhabalar,

Güneş enerjisiyle çalışan su pompa sistemileriyle ilgili birkaç sorum var.

Bu sistemlerde kullanılan güneş panelleri ne kadar büyüklüklerde ve ağırlıklarda olabilir?

Bu güneş panellerinin taşınabilirliği nasıldır?

Güneş enerjisi için kullanılan su motorları ne kadar gerilimlerde olabilir?

Elektrikle çalışan çok güçlü su motorları için güneş enerjisi uygun mu?

Yanıtlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

Bu soruların somut cevabı için önce motorun ne olduğu belirlenmelidir.
güneş paneli ihtiyacı motora göre belirlenir. Motor belli olursa büyüklüğü ve ağırlığı da ona göre çıkar ortaya.
Taşınabilirliği de yine ihtiyaca göre belirlenir. Yani 1-2 litre su pompalayan küçücük bir motordan bahsediyorsanız yanınızda taşıyabilirsiniz.
güneş panelleri ile akü şarj edeceğinizden elektrikli motorları da aküden besleyeceğiniz için yeterli sayıda akü ve panel temin ederseniz uygun olabilir.

Bilgi için teşekkür ederim.

Güneş panellerinin biri veya birkaçı, gerektiğinde bir romörk üzerinde taşınabilir mi?

Bilgi için teşekkür ederim.

Güneş panellerinin biri veya birkaçı, gerektiğinde bir romörk üzerinde taşınabilir mi?

Römork üzerinde taşınabilir ama panellerin sarsıntı ile içerde çatlama riski var. Traktör malum arazide hareket ederken çok vibrasyonlu hareket oluşuyor. Bu paneller için risk oluşturur.

10cm x 10cm panel de var, 1m x 1m panel de var. Daha büyükleri de vardır.
Römork üzerinde sevk için mi taşıyacaksınız? yoksa aktif olarak hareket halindeyken çalışacak mı?
Sevk için ise düzgün istif ile bir köye yetecek paneli taşıyabilirsiniz.
Aktif kullanım içinse dediğim gibi önce motorun belli olması lazım. Ona göre ihtiyaç olan paneller römorka yerleştirilebilir mi sonra belli olur. Ayrıca @serkan_48 dediği gibi zarar görebilir.
Sağlıklı taşınması için belki iyi bir amortisör sistemi yapılabilir altına.

Muhtemelen en büyük boyda olan panellerden kullanmak gerekecek. Bunları da çatlatmadan taşımak için altında homojen bir şekilde dağılmış çok sayıda ayak ile sabitlemek gerekir. Böylece araba sallansa bile panel de bütün olarak, esnemeden araba ile beraber sallanır.

Su motoru ile ilgili şu seçenekler aklıma geliyor, ama başkaları da olabilir:

1) Panellerin ürettiği DC voltaj ile normal, komütatörlü (fırçalı) DC motor sürülebilir. Bu şekilde verim yüksek olur, ama bu tip DC motorlar çok çabuk aşınır, çok ısınır. Sürekli komütatörün ve fırçaların yenilenmesi gerekir.

2) Panellerin ürettiği DC, bir inverter ile AC'ye çevrilir ve AC voltaj ile de asenkron motor çalıştırılır. Bu şekilde, inverterdeki kayıplardan dolayı verim daha düşük olur. Ama asenkron motorlar çok dayanıklıdır, bakım gerektirmeden yıllarca hizmet verir.

3) Panellerin ürettiği DC ile bir VFD sürülür. VFD çıkışına da fırçasız DC motor bağlanır. Fırçasız DC motorlar da çok dayanıklıdır ve aşınmaları azdır, ama verim olarak tablo nasıl olur emin değilim. İnverter kaybı mı fazladır VFD kaybı mı bilmiyorum. Bir de VFD ile fırçasız DC motor maliyeti büyük ihtimalle fazla olur.

Her ne kadar inverter kayıpları olsa da sanıyorum fiyat/performans açısından 2. seçenek en mantıklısı gibime geliyor.

10cm x 10cm panel de var, 1m x 1m panel de var. Daha büyükleri de vardır.
Römork üzerinde sevk için mi taşıyacaksınız? yoksa aktif olarak hareket halindeyken çalışacak mı?
Sevk için ise düzgün istif ile bir köye yetecek paneli taşıyabilirsiniz.
Aktif kullanım içinse dediğim gibi önce motorun belli olması lazım. Ona göre ihtiyaç olan paneller römorka yerleştirilebilir mi sonra belli olur. Ayrıca @serkan_48 dediği gibi zarar görebilir.
Sağlıklı taşınması için belki iyi bir amortisör sistemi yapılabilir altına.

Römorkta gerektiğinde sevk için taşıyacağım.

Muhtemelen en büyük boyda olan panellerden kullanmak gerekecek. Bunları da çatlatmadan taşımak için altında homojen bir şekilde dağılmış çok sayıda ayak ile sabitlemek gerekir. Böylece araba sallansa bile panel de bütün olarak, esnemeden araba ile beraber sallanır.

Su motoru ile ilgili şu seçenekler aklıma geliyor, ama başkaları da olabilir:

1) Panellerin ürettiği DC voltaj ile normal, komütatörlü (fırçalı) DC motor sürülebilir. Bu şekilde verim yüksek olur, ama bu tip DC motorlar çok çabuk aşınır, çok ısınır. Sürekli komütatörün ve fırçaların yenilenmesi gerekir.

2) Panellerin ürettiği DC, bir inverter ile AC'ye çevrilir ve AC voltaj ile de asenkron motor çalıştırılır. Bu şekilde, inverterdeki kayıplardan dolayı verim daha düşük olur. Ama asenkron motorlar çok dayanıklıdır, bakım gerektirmeden yıllarca hizmet verir.

3) Panellerin ürettiği DC ile bir VFD sürülür. VFD çıkışına da fırçasız DC motor bağlanır. Fırçasız DC motorlar da çok dayanıklıdır ve aşınmaları azdır, ama verim olarak tablo nasıl olur emin değilim. İnverter kaybı mı fazladır VFD kaybı mı bilmiyorum. Bir de VFD ile fırçasız DC motor maliyeti büyük ihtimalle fazla olur.

Her ne kadar inverter kayıpları olsa da sanıyorum fiyat/performans açısından 2. seçenek en mantıklısı gibime geliyor.

Elektrik şebekesindeki elektrikle çalışan su motorları için 2. seçeneği düşünüyorum.

Konu hafif eskimis :)

Elektrik ve gunes paneli olmadan gunes enerjisi ile su pompalamanin mumkun oldugunu dusunuyorum. Stirling engine ve gunes isigini odaklayan bir sistem ile mumkun olabilir. Tabi verim ne olur arastirmak lazim. Ancak yontem var..

Anahtar kelime : solar powered stirling engine

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back