Güneşte tamir olan elektronik parçalar

steel's

Yeni Üye
Merhaba öncelikle forum tüm forum üyelerini forum kurucusunu ve moderatörünü selamlıyorum.
Uzun zamandır sanayi sektöründeyim ve otomobil tamirinde belli bir yere gelmeyi başardım. Ancak bazı elektronik kartlarda herşey normal görünmesine rağmen (bilgimin yettiği kadar) çalışmamazlık oluyor. Bu tür durumlarda mikrodenetleyicilerinin arızalı teşhisini koyup devreyi brick ediyorduk. Ama şans eseri güneşte bıraktığım Mercedes c class abs beyini fantastik şekilde çalışmaya başladı. Ve daha sonra başka araçların 4wd kontrol modülü, merkezi kilit beyni gibi birçok parçada güneşe bıraklıldığnda çalışmaya başladı. Nemden olduğunu düşündüm ancak bazı parçalar güneşete bekliyor düzeliyor birkaç gün sonra tekrar bozuluyor. Bu konuda herhangi bir tutarlılık bulamadım acaba ısınınca geçici şekilde düzelen bir parça olabilir mi.
Siz deneyimli forum üyeleri kafamdaki soru işaretini kaldırabileceğini düşünüyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Acaba ısınınca geçici şekilde düzelen bir parça olabilir mi.
Olur tabi...
Bir temassızlık vardır. Isınınca genleşme ile temas edip çalışır. Soğuyunca çalışmaz...

Kartı güneşte bırakmak yerine sıcak hava ile abartmadan ısıtıp deneyebilirsin.

Lehim çatlakları yeniden lehimleme ile düzelir. Ancak bakır yollarda çatlak varsa düzelmez.

Haklsınız ancak dediğinizi yaptım daha önce endüstriyel kurutma makinesiyle de denediğimde hiçbir faydası olmadı. yarım saat kuruttum çalışmadı 10 dk direkt güneşte bekleyince çalıştı.
Acaba güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarıyla mı alakası var. çok merak ediyorum

mantıklı.
peki güneşin kondansatörlere herhangi bir etkisi var mıdır herhangi bir bilginiz var mı?

Kurumuş Elektrolitik Kondansatorler biraz ısıtılınca geçici olarak çalışır.
Muhtemelen karşılaştığınız arıza türü bu olabilir.
Şüphelenilen arızalı Kondansatorler de isitma şekli arıza bulma yöntemi dir.
Kartları güneşe çıkartmadan ısıtarak bu yöntemi kullanabilirsiniz.

garip ama gerçek

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back