Hangi Filament Ne İçin Kullanılır?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Yaklaşık bir aydır filament sorunu ile boğuşuyorum.
Bir ay önce kullandığım "Microzey PLA +" filamentten çok memnundum. Çok güzel ve sağlam baskılar alıyordum. İki parçayı birbirine vidalamam gerektiğinde vidayı sıkıştırınca filament esniyordu ama hiç bir zaman kırılmıyordu.
Bu Filamentim bitince aralarında çok fiyat farkı yok diye daha iyisini almak adına "Microzey PLA Pro" sipariş ettim. Gelen filamentte müthiş bir ipliklenme ve dayanıksızlık vardı. Herhalde filament değiştiğim için ayarlar da değiştirmem gerek diye düşündüm ve yaklaşık iki hafta kadar ayarlama ile uğraştıktan sonra filamentin bayat, bozuk vs, (artık nasıl isimlendirirseniz) olduğuna karar verdim.

Daha sonra bir arkadaşın önerisi üzerine Pek meşhur olmayan bir yerden PLA + filament aldım.
Bu filament geldiğinde test baskısı alınca ipliklenme olmadı ve Microzeyin filamentine göre 10 kat daha sağlam duruyordu.
Gel gelelim vidayı takıp sıktığım da parça yine kırılıyor. Yani 1mm bile esneklik yok. Evet sağlam, taş gibi ama benim istediğim bu değil.
Firma sahibine whatsapp üzerinden durumu anlattım. Aldığım cevap;
"Sizin önceden kullandığınız filamentte katkı maddesi vardır. Biz ürünlerimizde orjinal ham madde kullanırız ve hiç katkı maddesi katmayız. PLA krılgan bir maddedir.
Eğer kırılmasın istiyorsanız ABS, PETG gibi filametleri kullanmalısınız."

Tabi ben kime güveneceğimi tayin edemediğimden araştırmaya koyuldum. Aşağıdaki gibi bir tablo ile karşılaştım.
Bu tabloya bakacak olursak PETG almam gerekli gibi ama birde burada genele sormak istedim. Çünkü elimde 1 top tamamen çöp, 1 top da kısmen işime yarayacak filament var ve ben zengin değilim. Denemek için sürekli filament alamam.

3D Yazıcı Filamentleri Karşılaştırma Tablosu​

FilamentGüçlü YanıUygunlukBasım SıcaklığıYatak SıcaklığıYatak Yapısı
Sertlik
1-5
5
en iyi
DayanıklılıkEsneklik
Baskı
Kolaylığı
1-5
5 en iyi
PLATamamen doğal ve doğada çözünür.Prototipleme ve diğer ürünler200 - 235°C50 - 65°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı3215
ABSGüçlü ve dayanıklıSon kullanım parçaları ve koruyucu kutular240 - 260°C80 - 100°CKapton Bant / Saç Spreyi3313
PETGSon derece dayanıklı ve esnekYüksek darbe ve yüksek gerilimli parçalar245 - 265°C70 - 80°CKapton Bant4434
AntibakteriyelBakteri barındırmayan formülSağlık araç gereçleri ve protezler195 - 205°C50 - 65°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı4312
AhşapAhşap dokusuModa, dekor ve aksesuar195 - 220°C40 - 50°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı3333
Esnek PLAOldukça esnek polimerEsnek ve dayanıklı parçalar235 - 255°C60 - 70°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı2453
Karbon FiberABS’den daha güçlü ve sertFonksiyonel parçalar255 - 275°C100 - 110°CKapton Bant / Saç Spreyi4512
PC (Polikarbonat)Sert, dayanıklı ve kırılmaya dayanıklıRijit (bükülmez) parçalar ve cama alternatif güç280 - 300°C90 - 100°CKapton Bant / Saç Spreyi4.5323
NaylonSon derece dayanıklı, esnek ve düşük sürtünme yüzeyiYüksek darbeli veya yüksek gerilimli parçalar255 - 275°C100 - 110°CKapton Bant / Saç Spreyi4533
HIPSYüksek darbe direnci ve çözünebilir destekABS'ye alternatif ve limonen ile çözünebilir destek yapısı230 - 240°C80 - 100°CKapton Bant / Saç Spreyi3313
PVASuda çözünen destekSuda kolayca çözünür190 - 210°C50 - 65°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı2212

Yaklaşık bir aydır filament sorunu ile boğuşuyorum.
Bir ay önce kullandığım "Microzey PLA +" filamentten çok memnundum. Çok güzel ve sağlam baskılar alıyordum. İki parçayı birbirine vidalamam gerektiğinde vidayı sıkıştırınca filament esniyordu ama hiç bir zaman kırılmıyordu.
Bu Filamentim bitince aralarında çok fiyat farkı yok diye daha iyisini almak adına "Microzey PLA Pro" sipariş ettim. Gelen filamentte müthiş bir ipliklenme ve dayanıksızlık vardı. Herhalde filament değiştiğim için ayarlar da değiştirmem gerek diye düşündüm ve yaklaşık iki hafta kadar ayarlama ile uğraştıktan sonra filamentin bayat, bozuk vs, (artık nasıl isimlendirirseniz) olduğuna karar verdim.

Daha sonra bir arkadaşın önerisi üzerine Pek meşhur olmayan bir yerden PLA + filament aldım.
Bu filament geldiğinde test baskısı alınca ipliklenme olmadı ve Microzeyin filamentine göre 10 kat daha sağlam duruyordu.
Gel gelelim vidayı takıp sıktığım da parça yine kırılıyor. Yani 1mm bile esneklik yok. Evet sağlam, taş gibi ama benim istediğim bu değil.
Firma sahibine whatsapp üzerinden durumu anlattım. Aldığım cevap;
"Sizin önceden kullandığınız filamentte katkı maddesi vardır. Biz ürünlerimizde orjinal ham madde kullanırız ve hiç katkı maddesi katmayız. PLA krılgan bir maddedir.
Eğer kırılmasın istiyorsanız ABS, PETG gibi filametleri kullanmalısınız."

Tabi ben kime güveneceğimi tayin edemediğimden araştırmaya koyuldum. Aşağıdaki gibi bir tablo ile karşılaştım.
Bu tabloya bakacak olursak PETG almam gerekli gibi ama birde burada genele sormak istedim. Çünkü elimde 1 top tamamen çöp, 1 top da kısmen işime yarayacak filament var ve ben zengin değilim. Denemek için sürekli filament alamam.

3D Yazıcı Filamentleri Karşılaştırma Tablosu​

FilamentGüçlü YanıUygunlukBasım SıcaklığıYatak SıcaklığıYatak Yapısı
Sertlik
1-5
5
en iyi
DayanıklılıkEsneklik
Baskı
Kolaylığı
1-5
5 en iyi
PLATamamen doğal ve doğada çözünür.Prototipleme ve diğer ürünler200 - 235°C50 - 65°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı3215
ABSGüçlü ve dayanıklıSon kullanım parçaları ve koruyucu kutular240 - 260°C80 - 100°CKapton Bant / Saç Spreyi3313
PETGSon derece dayanıklı ve esnekYüksek darbe ve yüksek gerilimli parçalar245 - 265°C70 - 80°CKapton Bant4434
AntibakteriyelBakteri barındırmayan formülSağlık araç gereçleri ve protezler195 - 205°C50 - 65°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı4312
AhşapAhşap dokusuModa, dekor ve aksesuar195 - 220°C40 - 50°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı3333
Esnek PLAOldukça esnek polimerEsnek ve dayanıklı parçalar235 - 255°C60 - 70°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı2453
Karbon FiberABS’den daha güçlü ve sertFonksiyonel parçalar255 - 275°C100 - 110°CKapton Bant / Saç Spreyi4512
PC (Polikarbonat)Sert, dayanıklı ve kırılmaya dayanıklıRijit (bükülmez) parçalar ve cama alternatif güç280 - 300°C90 - 100°CKapton Bant / Saç Spreyi4.5323
NaylonSon derece dayanıklı, esnek ve düşük sürtünme yüzeyiYüksek darbeli veya yüksek gerilimli parçalar255 - 275°C100 - 110°CKapton Bant / Saç Spreyi4533
HIPSYüksek darbe direnci ve çözünebilir destekABS'ye alternatif ve limonen ile çözünebilir destek yapısı230 - 240°C80 - 100°CKapton Bant / Saç Spreyi3313
PVASuda çözünen destekSuda kolayca çözünür190 - 210°C50 - 65°CPritt veya Mavi Maskeleme Bandı2212
ABG'den siyah PETG filament almıştım birkaç ay önce, yazdırmam çok kolay oluyor, aluminyuma da cama da 50-70 derece arasında yapıştırıcı vb kullanmadan basabiliyorum. Çarpılma bükülme olmuyor. Neredeyse PLA kadar kolay basılıyor ve sıcaklık dayanımı da işlevsel eşyalar basmak için yeterli, proje kutuları ve arabaya telefon tutucu bastım mesela bozulmadı daha. Katmanlar arası yapışması ABS kadar iyi değil ama kritik yerlerde M3 cıvatalara destekleyerek telafi edebiliyorum. PETG de gevrek bir malzeme, zorlayınca eğilmiyor kırılıyor. Kaliteyi bozmadılarsa ABG önerebilirim. Bendeki rulo da azaldı alacağım yakında.

ABG'den siyah PETG filament almıştım birkaç ay önce, yazdırmam çok kolay oluyor, aluminyuma da cama da 50-70 derece arasında yapıştırıcı vb kullanmadan basabiliyorum. Çarpılma bükülme olmuyor. Neredeyse PLA kadar kolay basılıyor ve sıcaklık dayanımı da işlevsel eşyalar basmak için yeterli, proje kutuları ve arabaya telefon tutucu bastım mesela bozulmadı daha. Katmanlar arası yapışması ABS kadar iyi değil ama kritik yerlerde M3 cıvatalara destekleyerek telafi edebiliyorum. PETG de gevrek bir malzeme, zorlayınca eğilmiyor kırılıyor. Kaliteyi bozmadılarsa ABG önerebilirim. Bendeki rulo da azaldı alacağım yakında.
3M vida ve somunla sıkınca 1-2mm esneme olmuyorsa benim işimi görmez.

3M vida ve somunla sıkınca 1-2mm esneme olmuyorsa benim işimi görmez.
1-2 mm esneme PLA'da da çok fazla, ama malzeme kristal gibi değil, mesela sinek şap-şapları şeklinde yazdırsan, osuruk ağacı dalı gibi kırbaç gibi kullanılabilir.
Şu resimdeki dişli bahsettiğim PETG mesela
enkoder.jpg

Hafifçe çekiçleyerek oturttum yerine, ve sıkıca duruyor, ama eğer aşağı yukarı 0.1mm daha ufak çapta basmış olsaydım haliyle çok daha zorlamam gerekirdi, biraz girdikten sonra kırılırdı. ABS'de böyle olmuyor yine formu bozuluyor ama çok aşırı bir durum yoksa kırılmıyor. Bu dişliyi prototipleme için PETG ile yazdırdım, uygulamada ABS kullanacağım, bu tarz bir durumda daha uygun.

Anladım. ABS deneyeyim o zaman.

ABS baskı için ya tablanın 100 ℃ ye çıkabiliyor olması lazım, yada bir çeşit yapıştırıcı malzeme sürmen lazım tablaya. Büyük bir cisim basacaksan kapalı kabin de gerekli, yoksa ısı deformasyonu meydana gelir.

ABS de kanser yapıyor yalnız. Kimyasallardan çok adamın canını sıkmasından :). Ufak ve dairesel parçalar için kullanabiliyorum sadece, kapalı kabin yok yazıcımda.

Ben zaten 1 aydır kanser oldum yav :kizgin2:

Ben senin yerine olsam PETG ile çalışırım. Civata birleştirme gerekirse de plastiğe havya ile gömülen somunlardan kullanırdım. Tabi rhino3d de perakende satılıyor ve pahalı, ama bunları Çin'den çok daha ucuza alabilirsin herhalde.

1640456399705.png

Ben senin yerine olsam PETG ile çalışırım. Civata birleştirme gerekirse de plastiğe havya ile gömülen somunlardan kullanırdım. Tabi rhino3d de perakende satılıyor ve pahalı, ama bunları Çin'den çok daha ucuza alabilirsin herhalde.

15007 eklentisine bak
Mecbur kalmadığım sürece Rhino dan birşey almayacağım. Bu güne kadar üç defa sipariş verdim, üçü de yanlış geldi. Bu somunlardan 10 tane kadar var elimde.

Microzeyi arayıp elimdeki filamenti değiştirmeye çalışacağım. Duruma göre hareket edeceğim artık.

Tinylab 3d pla kullanıyorum. Geçen haftaya kadar fiyatları çok iyi idi.
Bence abg ve esun ayarında. Makarası ucuz ama filamenti güzel. Sert bir malzeme. Esneme görmedim. M3 ile vidalafığım oldu. Esnemiyor. Hayati ve kamera tripodu (hackster.io/FiDeNet adresinde görselleri var) tinylab ile bastım. Ender3 v2, tabla sıcaklığı 63, nozül 215 derece

@semih_s sağolsun denemem için bir miktar abs gönderdi. Şimdi abs ile denemeler yapıyorum. O da olmazsa petg deneyeceğim.

Bu filament işi çok sıkıntılı bir şey. Her üretim 100% aynı olmuyor. Standarta bağlı olan tek şey 1.75 filament çapı. Onun dışında aynı mark/model ürün olsa bile aralarındaki üretim zamanı farklılığından aynı olamıyor. İki farklı kişinin aynı yemeği yapıp, iki yemeğinde farklı tadda olması gibi bir durum bu.

Erbil beyin yayınladığı son videoda filamentinizi tanıyın mesajı var. İzin günüm de oradaki adımları tek tek deneyip microzeyin çöpe çıkardığım filamentini adam edebilir miyim ona bakacağım.

nemlenmiş ve kırılan yaklaşıl 300 gram abg pla filament var elimde. Makarada olunca makine baskı yaparken kırıyor. Baskı yarıda kalıyor. Ben de makaradan çıkarıp basacağım metrajdan biraz uzun şekilde ayarlayıp yere bırakıyorum. 160gr baskı aldım kopma olmadı. Ama dolaşmamasına dikkat etmek lazım.

nemlenmiş ve kırılan yaklaşıl 300 gram abg pla filament var elimde. Makarada olunca makine baskı yaparken kırıyor. Baskı yarıda kalıyor. Ben de makaradan çıkarıp basacağım metrajdan biraz uzun şekilde ayarlayıp yere bırakıyorum. 160gr baskı aldım kopma olmadı. Ama dolaşmamasına dikkat etmek lazım.
Fırında biraz ısıtırsan kırılganlığı bir süreliğine gidiyor. Fırından çıkarınca baskıya verip bitirmek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,823
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back