Hangi termal kamerayı almalı?

Sercan

--
Atölyemde arızalı cihazlarda ısı takibi yapabilmek için uzun zamandır termal kamera almak istiyorum. Çok çeşitli seçenekler ve fiyat aralığı var. En uygun seçenekler telefona aparat şeklinde takılan tipler. Fakat ben bağımsız bir cihaz almak istiyorum. Bu noktada yakın zamanda hesaplı cihazlar çıkmaya başladı.

Uni-trend UTi80P modeli sürekli karşıma çıkan iyi gelen bir seçenek gibi duruyor. Yerel marketlerde sıfır fiyatı 3250 TL civarında üstelik buralardan peşin fiyatına 3 taksit şekline alabilirim.

20190709105317624.jpg

Ben bunun P olmayan modelini istiyorum ama o model üretimden kalktı. UT80'in 2 megapiksel normal kamerası da var. Bu sayede bir cihazı ya da ortamı incelerken normal kamera görüntüsü üzerine termal görüntüyü de basıyor. Üretimden kalkmış olmasına rağmen fiyatları 5000 TL civarında.

Kullandığınız tavsiye edebileceğini alternatifler var mı?

İki yıl öncesinde bile halen aynı şeyleri sayıklamışım ki bu termal kamera arayışım çok daha uzun.

Seek CompactXR var. Amazondan yaklaşık bu fiyata herşey dahil alınabililyor. Telefona takılıp kullanılıyor. Böylece daha büyük ekrana sahip oluyorsun. Sanki özellikleri uni-t'e göre daha iyi. 206 x 156 termal sensöre sahip. 1200 TL kadar daha çıkabilirsen CompactPRO modeli var.
Seek CompactXR - Amazon
Seek Compact Series

seek_series.png

Dediğim gibi bağımsız bir cihaz istiyorum. Zaman zaman kamera ile çalışırken, telefonla ortamın fotoğrafını çekemek isteyebilirim ya da başka senaryolar.

Konuyu açtıktan sonra Banggood'dan 400 dolara (şu an 3500 TL) vergi ve kargo dahil UNI-T UNi690B 256*192 çözünürlükte olan modelini alabileceğimi fark ettim. Bu paralara bağımsız bir cihaz alabiliyorum.

Jessa Jones aynı zamanda kendi platformu üzerinden satıyor. Yani Youtube kanalı bir yandan da pazarlama aracı. O nedenle bu benim için güvenilir bir referans değil.

Jessa Jones aynı zamanda kendi platformu üzerinden satıyor. Yani Youtube kanalı bir yandan da pazarlama aracı. O nedenle bu benim için güvenilir bir referans değil.
Özellikleri iyi gözüküyor diye önermiştim. Jessa Jones'un kullandığını bildiğim için söyledim. Kullanan başkaları var mı bilmiyorum.

Konuyu açtıktan sonra daha önce konuşulmuş olduğunu fark ettiğim için şurada devam etti.

Netice itibari ile şu an alınabilecek giriş seviyesi en iyi fiyat/performansı ürünü UTi690B olduğunu düşünüyorum. Bu model UTi260B'nin geliştirilmiş versiyonu.

Vergi dahil ticaretin güzel yanı, gümrük sorunlarının hiç biri müşteriyi ilgilendirmiyor. We World Express ismindeki yerel şubesi bulunan firma bütün gümrük işlerini halledip Aras kargo ile kapına gönderiyor.

Kargo bugün geldi. Dışarı çıkmam gerektiği için cihazın etraflıca fotoğraflarını çekemedim fakat kutusunu çektim ve meraktan cihazı yanıma aldım.

Cihazı kargodan Camcorders diye geçirmişler.

IMG_20210625_181940.jpg

Bana gelen model UTi690B yani sipariş ederken istediğim ürün. Siparişten sonra şöyle bir şey fark ettim bazı depolardan bunun önceki versiyonu olan UTi260B modelini gönderiyorlar. Arada çok farklılıklar olmasa da güncellenmiş versiyonu almak gerek. Sanıyorum bunun sıcakık ölçüm aralığı daha geniş. -20 ile 550 derece arasını ölçüyor ve bu bilgiler internet sitelerinde henüz mevcut değil, Uni-Trend' eposta gönderdim onlar da dönüş yapmadılar...

IMG_20210625_163548.jpg

Cihazın kutu içeriğinde üretim belgesi, kullanım kitapçığı, 16 GB Mikro SD kart ve C tipi USB kablo bulunuyor.

IMG_20210625_163534.jpg

IMG_20210625_163703.jpg

İlk defa çalıştırdığınızda dil seçeneği karşınıza geliyor seçim yapıp kullanmaya başlıyorsunuz.

IMG_20210625_163802.jpg

IMG_20210625_163939.jpg

Cihaz bilgisayara iki türlü bağlanıyor. Birincisi USB bellek gibi hafızadaki fotoğrafları görebileceğiniz ikincisi ise doğrudan web kamera gibi. Kendi hafızasına koyduğum fotoğrafların bazıları:

Altı yeni söndürülmüş bir tencere:

1624650943652.png

Sürekli açık durumda olan radyo:

1624650998709.png

Teras katındaki çatı, izolasyon malzemelerinin olmadığı yerler görüldüğü gibi çok sıcak.

1624651161862.png

Gene terastan çatının beton olan bölümün fotoğrafı.

1624651206633.png

Bana tuhaf gelen durumlardan biri, asansör aynasından yansıyan termal görüntüm. Aynı şekilde buzdolabının parlak olmayan metalinden de termal yansıma fotoğraflanabiliyor.

1624651050864.png

Kısa sayılacak bir yolculuk sonrası aracın durumu

1624651327202.png

Gene aracın uzaktan çekilen fotoğrafı, en sağdaki benim araç ortadaki komşu da benden az evvel gelmiş gibi duruyor. Artık kimin ne zaman geldiğini de izleyebilirim. :D

1624651446732.png

Gene uzak mesafeden sokağın durumu

1624651408184.png

Kombi kullanıldıktan sonraki fotoğrafı,

1624651595198.png

Kombiden akan sıcak suyun izlediği yol

1624651613422.png

Lavabodan akan sıcak su

1624651641286.png

Bu da buzdolabının kapakları açık fotoğrafı

1624651662159.png

Son olarak sunucu maksatlı 7/24 çalıştırdığım uzay kasa bilgisayarın görüntüsü. Anakart sağ tarafta sol taraftaki sıcaklıklar ise modem vb adaptörleri. Yerde görlen parıltı da bilgisayarın adaptörü.

1624651770926.png

Hayırlı olsun. İyi günler de kullanılsın.
Deneyimleri paylaşırsınız.

Bu modelin henüz internet sayfası olmadığı için yazılım olarak UTi260B'nin yazılımını indirip kurdum. UTi-Live Screen isminde bir program ve anladığım kadarıyla bu çok da bir şey değiştirmedi. Termal kameralar için Uni-Trend markasının genel bir uygulaması gibi duruyor.

Uygulamanın güzel yanı cihazı kamera ya da USB bellek seçeneklerinden hangisinde bağlarsanız bağlayın otomatik olarak duruma göre cihaza bağlanıyor.

Aşağıdakiler kamera modunda bağladığınızdaki canlı görüntü. Cihazın ekranında ne görüyorsanız aynısı PC'de de görünüyor. Buna menü seçenekleri bile dahil.

2021-06-25_231451.png

2021-06-25_231545.png

Bunlar ise USB bellek seçeneği ile bağlandığında görünen ekranlar. Çektiğiniz bütün görüntüleri Files ve görüntülerden seçtiğinizi analiz eden View ekranı.

2021-06-25_231838.png

Bu analiz bilgileri normalde görmediğiniz bilgileri de gösteriyor. Yüksek, düşük, ortalama ve merkez sıcaklıklarını gibi emissivity (yayınım) gibi fotoğraf çekilirkenki ayarını da görebiliyorsunuz.

2021-06-25_231906.png

Hayırlı olsun. İyi günler de kullanılsın.
Deneyimleri paylaşırsınız.
Teşekkürler.

Yeni oyuncak almış çocuk gibi, bugün bir iş toplantım vardı, dar vakitte kurcalayamadığım için oraya bile yanımda götürdüm.

Bu bilgi ışığında ne kadar objektif olur bilmiyorum ama ilk deneyimlerime göre kesinlikle bizim gibi bu işin meraklısı hobicilerin elinin altında bulunması gereken bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. :D

Bir de son olarak almak isteyen var ve imkan dahilinde ise bugünlerde almalarını tavsiye ederim. Bu cihaz bu fiyatta kalmaz, kesinlikle kaçırmamaları gerektiğini söyleyebilirim. Normalde bunun yarısı özelliklerde ya da oyuncak gibi satılan cihazlar iki katı fiyatlara satılıyor.

Dolar uçtu 8.80 TL. gibi

Ancak pahalı cihazlar. Hobi elektronikle ilgilenenler için alınacak gibi değil.
Önerim;
Osiloskopu olmayanlar öncelikle skop alsın. Belki daha sonra bu tür cihazlara sıra gelir.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back