Havya Tavsiyesi

Merhaba forumdaki bi çok havya tavsiye konusunu inceledim biraz konuyuda hortlatmak olucak ama şuan kimler ne kullanıyor ne öneriyor JBC ve Weller kullanan varmı ve tavsiye edilmemesinin sebebi fiyatımıdır acaba ?
Tavsiye edilmesinin sebebi fiyatı değil kalitesidir. Eğer JBC (yada Weller, Ersa) pahalı geliyorsa Hakko FX-888D'yi düşünebilirsiniz. Hem daha uygun fiyatlıdır hem de kalitelidir. Resmi distribütörü Assemshoptur Hakko'nun. Mail atıp fiyat teklifi alırsanız size uygun bir fiyat vereceklerdir. Özellikle JBC'nin avantajı yani diğer kaliteli istasyonlara göre uç çeşitliliğidir.

Bi yanlış anlaşılma oldu sanırım “tavsiye edilmemesinin sebebi fiyatı değil kalitesidir.” derken kalitesiz demek istememişsinizdir die düşünüyorum. Ben bu ara jbc nin pahalılığından dolayı yine jbc saplı sugon aifen gibi markalara bakıyorum ama jbc kalitesini alamıcağımız gerçek gibi bu markalar forumda çok konu olmamış tartışmak için iyi bi sebep olabilir.

tavsiye edilmemesinin sebebi fiyatımıdır acaba ?
Pardon ben edilmesinin sebebi olarak anlamışım :) Aslında ediliyor ama forum ahalisinin maddi durumu ortada, bu yüzden insanlar daha ucuz alternatiflere yöneliyor ister istemez. Bu arada kullanmadım ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla sugon yada aifen uzak durulması gereken markalar gibi geliyor bana. Hele sugon jbc'ye yakın fiyatlara havya istasyonu satıyor jbc çakması ürünlerini. Yani muhtemelen daha çok paraya daha ucuz markalar ayarında performans veriyor gibi bir izlemin uyandı bende. Class,Yihua, Sunline vb. markalar neredeyse birbirinin aynısı ürünler sayılabilir.İş görürler ama çok şeyde beklememek lazım. Bunların bir üst seviyesi Quick ve Xytronic gibi markalar. En üst seviye ise Hakko, JBC, Ersa, Weller, Metcal vb markalar. Ben bunlardan Yihua ve Hakko'nun havya istasyonlarını kullandım. Yihua iş görüyor ama Hakko ile aralarında bariz fark var. En basitinden kullandıkları kablo bile çok şey farkettiriyor. Yihua kalın ve hantal kablo kullanmış, Hakko ince esnek kablo kullanmış.Dolayısıyla kullanımı çok daha rahat.

Forumda profesyonel tamir işi ile uğraşan veya bir şirketin ARGE laboratuvarında çalışan üye sayımız çok fazla değil. O yüzden Weller, JBC, Ersa tavsiye etmek biraz abes olur. Ama bunların ucuz veya çakmalara göre avantajlarını sayabiliriz:

1) Isı regülasyonu çok iyidir. Ayarlanan ısıyı uçta görürsün.

2) Maksimum güçleri fazladır, mesela 150 W lık güç görülmemiş birşey değildir. Bunun da anlamı, minyatür bir TQFP bacağını lehimliyorsan minimum bir güç uygulayarak, 6 katlı bir PCB nin ground plane üzerinde lehim yapıyorsan da maksimum güç uygulayarak lehimi eritir.

3) Uç çeşidi çok fazladır.

4) Çok çabuk ayarlanan ısıya ulaşır.

5) Uç söküp takma pratiktir.

6) Uçlar uzun ömürlüdür. Ayrıca havya sapı da sensörlüdür, sapı yerine koyunca uyku moduna girer, ucun ömrünü daha da uzatır.

7) Otomasyon özellikleri vardır. Bir montaj fabrikasında merkezi olarak tüm cihazların ayarı değiştirilebilir.

8) Hassas çalışmalar için ısı kalibrasyonunu tekrar yapabilirsin.

9) Ergonomiktir. Sürekli kullanımda bile sapın tutma yeri rahatsız edici derecede ısınmaz.

Burada ilk 3 özellik, hem hobi hem de profesyonel kullanımı açısından önemli. Diğer özellikler profesyonel kullanıma yönelik.

İlgilerinize teşekkür ederim. Ben şuan hatrı sayılır bir firmada kart onarımcıyım. Weller ve Jbc kullanıyorum havada havyada Jbc ağırlıklı Weller’den daha kaliteli geliyor bana. Gerçekten şahane ancak evimde class var ondanda memnundum taki elime Jbc ve Weller alana dek. Şimdi yurtdışında bir arkadaşım aifen aldı yine uyku modu yazılım güncelleme gibi özellikleri var ve jbc sapıyla aynı sap benim düşüncemde o istasyonu alıp orjinal jbc sapı taksak neolur gibisinden arkadaşım 6 saniyede 400 dereceyi gördüğünü söylüyor. Ancak bu ölçüm yapmadan inanılası gelmedi bana pek. Bu arada Jbc’nin şuan grafik özellikli havyası 10.000tl aifen aixen tugson gibileri ise 2.600tl bandında. Bir yanım diyor hobi için ufak tefek için çok fazla. Diğer yanımsa kalite ortada garantili mal diyor.

Ben olsam bütçem elveriyorsa JBC alırdım. Sadece havya sapı ve ucunun kaliteli olmasının tek başına bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Sonuçta bu hayvayı kontrol eden bir de kart var, termokupl var. Bunlar kaliteli olmadan sapı ve ucun kalitesi bir yere kadar olacaktır. Bu aralar biraz ekonomi yapıyım dedim görece ucuz ürünler aldım ve neredeyse hepsinden pişman oldum. O yüzden alabileceğin en kaliteli şeyi lamakta fayda vardır bence.

Ben olsam bütçem elveriyorsa JBC alırdım. Sadece havya sapı ve ucunun kaliteli olmasının tek başına bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Sonuçta bu hayvayı kontrol eden bir de kart var, termokupl var. Bunlar kaliteli olmadan sapı ve ucun kalitesi bir yere kadar olacaktır. Bu aralar biraz ekonomi yapıyım dedim görece ucuz ürünler aldım ve neredeyse hepsinden pişman oldum. O yüzden alabileceğin en kaliteli şeyi lamakta fayda vardır bence.
Kesinlik birde öyle bişey var benim başımada defalarca geldi bu. Biraz maddiyatı düşünüp aldığım yan sanayi ürünlere pişmanlık duyduğum çok oldu. O yüzden kendimi zorlayıp Jbc almamak için bir türlü iç sesime engel olamıyorum. :)

Kesinlik birde öyle bişey var benim başımada defalarca geldi bu. Biraz maddiyatı düşünüp aldığım yan sanayi ürünlere pişmanlık duyduğum çok oldu. O yüzden kendimi zorlayıp Jbc almamak için bir türlü iç sesime engel olamıyorum. :)
Mesela ben zamanında Hakko FX-888D aldım. Kaliteli bir havya evet ama ben buna ekstradan sadece cımbız havya takabilirim normal havyadan başka. Şimdi diyorum ki keşke kendimi biraz zorlayarak FM-203 dual port istasyon alsaymışım. Ona sıcak hava, lehim sökme tabancası, microsoldering havyası herşey bağlanabiliyor. Şu an bile almayı düşünüyorum :) .

Bende Weller ve JBC nin full donanımlı istasyonları var. Lehim yapacağım zaman elim hep Weller'e gidiyor. Kullanım esnekliği çok fazla. Her üç portuna Weller'in her sapı ve her aparatı takılabiliyor. Vakum kalemi için ayrı portu var. Katır gibi de güçlü.

JBC yi çalışma masadında olan ve bir sürü ölçü aleti bağlı olan bir kartta, bağlantıları sökmemek için, lehim yapacağım zaman kullanıyorum.

Bu arada herşey bağlanan 3 portlu olan Fm-206'ymış. Bu kendimi çok zorlasamda almamın çok zor olacağı kadar pahalı :) . Yani şimdilik benim için hayal.

Bende Weller ve JBC nin full donanımlı istasyonları var. Lehim yapacağım zaman elim hep Weller'e gidiyor. Kullanım esnekliği çok fazla. Her üç portuna Weller'in her sapı ve her aparatı takılabiliyor. Vakum kalemi için ayrı portu var. Katır gibi de güçlü.

JBC yi çalışma masadında olan ve bir sürü ölçü aleti bağlı olan bir kartta, bağlantıları sökmemek için, lehim yapacağım zaman kullanıyorum.
Aynı şeyler benimde iş yerimde geçerli sanırım bu biraz kişiye kalıyo weller ve jbc arasında net bir ayrım yapmak zor ama bana jbc hoş geliyo çift girişli istasyonu ve ayrıca hava istasyonu var hava olanda vakum girişide var wellerdaki geniş yelpazenin jbcde de olduğunu düşünüyorum cımbız uç vs takılabiliyo aynı istasyona ama tabiki öyle bi donanım çokluğu için biraz ticaretle uğraşıyo olmak gerekiyo die düşünüyorum. Çift saplı istasyonla çalışıyorum ve gerçekten cımbıza gerek kalmıyo keşke imkanlar el versede böylelerini alabilsek.

Bu arada herşey bağlanan 3 portlu olan Fm-206'ymış. Bu kendimi çok zorlasamda almamın çok zor olacağı kadar pahalı :) . Yani şimdilik benim için hayal.
Maalesef pahalı bi ürün ama Türkiye şartlarında çok daha pahalı bir hal alıyor üzücüde olsa. :(

Bende JBC var. JBC havya ile ilk tanışmam 2000'li yılların başına dayanır. O zaman üniversitenin elektronik laboratuvarında kullanıyordum. Bunca yıl sonra sanıyorum JBC markasını forumda popüler kıldım desem abartı olmaz. Bunca sene sonra bile tavsiye edilebilien bir marka.

Hobi kavram gereği zaten keyif ile yapılması gereken bir iştir. Bu çerçeveden bakınca hobici alabileceği en iyi cihaza erişmesi gerekir. Diğer türlü nasıl keyifli bir iş olacak? Hobi için alınan her cihaz almadan önce pahalıdır çünkü iktisadi olarak keyfi bir tüketim ürününden bahsediyoruz. Aldıktan sonra iyi ki aldım dedirtir…

Bence tavsiye isterken her şeyden önce bütçeden bahsetmek doğru değil. 3 - 5 - 10 ay para biriktirip daha sonra da istenilen ürüne erişilebilir.

Kısaca hobi maksatlı kullanacaksanız JBC, Weller vb bir ürün alın.

Bende JBC var. JBC havya ile ilk tanışmam 2000'li yılların başına dayanır. O zaman üniversitenin elektronik laboratuvarında kullanıyordum. Bunca yıl sonra sanıyorum JBC markasını forumda popüler kıldım desem abartı olmaz. Bunca sene sonra bile tavsiye edilebilien bir marka.

Hobi kavram gereği zaten keyif ile yapılması gereken bir iştir. Bu çerçeveden bakınca hobici alabileceği en iyi cihaza erişmesi gerekir. Diğer türlü nasıl keyifli bir iş olacak? Hobi için alınan her cihaz almadan önce pahalıdır çünkü iktisadi olarak keyfi bir tüketim ürününden bahsediyoruz. Aldıktan sonra iyi ki aldım dedirtir…

Bence tavsiye isterken her şeyden önce bütçeden bahsetmek doğru değil. 3 - 5 - 10 ay para biriktirip daha sonra da istenilen ürüne erişilebilir.

Kısaca hobi maksatlı kullanacaksanız JBC, Weller vb bir ürün alın.
Kesinlikle çok doğru tespit ve sonuna kadar katılıyorum.

Merhaba. Elektrik elektronik mühendisliği hazirlik öğrencisiyim. Istasyon bir havya bakıyorum bu cihazi yazin calistigim is yerinde cok kullandım memnundum, suan da buradaki fiyatı piyasaya göre baya aşağıda kalmış sizce güven olur mu? Daha fp bir istasyon öneriniz varsa açığım. Bu ürün v1 lere göre daha ufak bir cihaz.

Suan bende eski bi class936 analog ısı ayarli havya ve 40w class klasik kalem havya var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back