Her zaman alet işlemez, el de övünmez

taydin

Timur Aydın
Staff member
Alet işler, el övünür diye bir atasözü geçti bugün bir arkadaşla konuşurken. Ben bu atasözüne hep şüpheyle bakıyorum. şöyle bir anımı anlatayım.

Memlekette bilardo salonu işletiyoruz, ben teknik liseden mezun oldum ve üç senedir üniversiteyi kazanmaya çalışıyorum. İlk denemede kazanamayınca da tabi babam çay tepsisini verdi elime :katil2:

Neyse, gece gündüz bayram hafta sonu çalışıyorum. Bizim enişte birgün geldi, kızı belki meraklanır diye ona keman almış, kızda da zerre merak yok, keman bir kenarda durmuş birkaç senedir. Tozlu çantasında kemanı getirmiş bana verdi. Az çok bağlama çalıyorum, onda da tel var bunda da deyip biraz kurcaladım. Ama tek çıkarabildiğim ses kapı gıcırtısı. Kurcaladıkça keman yayındaki kılları koparıyorum, belki kılların %10 u falan gitti. Artık ramazan gelince sahur vakti müşterileri salondan kovmak için kullanıyorum, bir iki kapı gıcırtısı çıkardımmı insanların sabrı bir yere kadar :D

Neyse, birgün kalabalık bir müşteri grubu geldi gece. Bunlar Ankara'da sahne alan, ünlü bir sanatçının orkestrasıymış. Bizim memlekette romanlar zaten iyi müzisyendir, bu gruptaki kemancı da benim memleketten ve Türkiye'de meşhur imiş, adını hatırlayamadım şimdi. Bunların bilardo oyunu bittikten sonra düşündüm, ulan bu bendeki kemandan kapı gıcırtısından başka ses çıkmıyor, şu kemancıya bir baktırayım da, bozuksa atayım çöpe diye düşündüm. Adama verdim kemanı. Biraz uğraştı, akordunu falan yaptı, ondan sonra bir başladı çalmaya, aman allahım, gözlerimden yaşlar geldi. Komşu dükkanlardan gelmeye başladılar dinlemek için. "Fena değil bu, satmayı düşünürsen bana haber ver" dedi.

Keman gerçekten öyle ahım şahım bir keman değildi, Yani elimde bir Stradivarius varmış da benim haberim yokmuş durumu yok. Demekki alet işler el övünür diye birşey yok. El işler, elin sahibi övünürmüş :)

Çok eskiden ben daha 10 yaşlarımda ancak varım.

Köydeki evin çatısı var ama hiçbir işlevi yok yağmur yağınca bütün yağmur evin içinde.
Yaz gelmesini bekliyorlar baştan çatı yapacaklar köyde 1 tane mesleği çatı ustalığı biri var onun önderliğinde ev halkı çıraklık yapacak ona çatıyı sağlam yapacak.

Ben küçüğüm tek yaptığım su taşımak ısınan suyu aşşağı götürüp içine buz atıp geri getirmek ama çatı ustası öyle bir çivi-çekiç ikilisi kullanıyorki kocaman çiviyi 2 vuruşta tamamen yüzeye sıfırlıyor.

Babam,dedem amcam aynı boyutta çiviyi çakana kadar an az 5 kere vuruyorlar.

Artık rekabete dönmüş olacakki diyorlar onun çekici sağlam-ağır bizimki dandik.

Adam mola verdiğinde çekicini alıp kullanıyorlar ustanın 2 defa vurup yüzeye sıfırladığı çekiçle neredeyse 10 kere vurmak zorunda kalıyorlar.

Adam mola verdiğinde çekicini alıp kullanıyorlar ustanın 2 defa vurup yüzeye sıfırladığı çekiçle neredeyse 10 kere vurmak zorunda kalıyorlar.

Ortaokul yıllarında çok sandık çaktım ben, o işin gerçekten püf noktaları var. Mesela çekici mümkün olduğunca arkadan tutacaksın, kafasından uzak olacaksın. Böylece çekiç kafasının ataletinden maksimum istifade etmiş oluyorsun :)

Ortaokul yıllarında çok sandık çaktım ben, o işin gerçekten püf noktaları var. Mesela çekici mümkün olduğunca arkadan tutacaksın, kafasından uzak olacaksın. Böylece çekiç kafasının ataletinden maksimum istifade etmiş oluyorsun :)
Devir biraz değişti artık abi akıllı çatı vidaları var üstünde contası var.

En son saat asmak için çivi kullandım saat yerle bir oldu :katil2:

Devir biraz değişti artık abi akıllı çatı vidaları var üstünde contası var.

En son saat asmak için çivi kullandım saat yerle bir oldu :katil2:

Artık havalı çivi çakmalar da var tabi. Ama el aletlerini kullanabiliyor olmak çok büyük bir avantajdır. Kompresör bozulur, alet bozuluk, elektrik kesilir, makina senin iş yapacağın yere girmez, gittiğin yerde alet yoktur vs vs.

Eğe, el testerei, çekiç, keski, iskarpela ile iş yapabilen birisi, makinaları da daha iyi kullanır.

Artık havalı çivi çakmalar da var tabi. Ama el aletlerini kullanabiliyor olmak çok büyük bir avantajdır. Kompresör bozulur, alet bozuluk, elektrik kesilir, makina senin iş yapacağın yere girmez, gittiğin yerde alet yoktur vs vs.

Eğe, el testerei, çekiç, keski, iskarpela ile iş yapabilen birisi, makinaları da daha iyi kullanır.
Genellikle böyle aletleri tercih ederim.
Canavar yamuk kestiğimi anlayamadan bitip gidiyor testere ile hem yavaş hemde düzgün kesiyorum.
Matkap yerine tornavida kullanmaya çalışırım ayarımı kaçırıp yalama etmeyeyim diye.
Ama eğelemeyi pek yapamam 10 dakka eğelerim 2mm anca yerim parçadan bilmiyorum herhalde onun inceleriklerini öğrenirim zamanla

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back