Hitachi V-680

DrFreeman

Aktif Üye
Fiyatı uygun olması sebebi ile ikinci el satış yapan sitelerden birinden bu cihazı edindim.Lakin bazı sorunlar var.Cihaz daha önce tamir görmüş.Daha önce görmediğim READOUT devresi diye birşey eklemişler.Bunu başka bir osiloskoba Arduino sayesinde eklemeyi bir zaman düşünmüştüm.Projelerim arasında idi.Osilokobu parçaladım bir güzel yıkadım ve tekrar birleştirdim.Osiloskoptan görüntü aldım.Lakin çok parazitli bir görüntü var. Kanal pozisyonlarini değiştirir iken genlikte değişme oluyor.Dikey sürücüde bir sorun var. Kalibrasyon ve analog osiloskop tamiri için elimde güzel bir cihaz oldu sanırım[emoji16]
690ab342a557ca6be0be4433924577e0.jpg
04a27620fb50b0a605e5959d2feff2f4.jpg
eb2bf609088ac68fd17f5c14622d077f.jpg
39f6c41b56db127e32b61df812362d0b.jpg
30f77538a74eec0827c2ed9d9d9bc65f.jpg
e119e471614306fc03c8dd5f36008023.jpg
f831c1dbc60fd86eade498c092d11f27.jpg

Çok temiz görünüyor cihaz. Ben olsam özellikle analog devrelerdeki elektrolitikleri yenilerdim. Bir de komütatörleri kontakt sprey ile temizlemek fayda sağlayabilir. Readout devresini de şimdilik iptal edebilirsin, belki de sorunun kaynağı odur.

Besleme gerilimlerinin hepsi normal ve mevcut mu?

Cihaz temiz abi evet.Y+ Y- sürücü kart daha önce arızalanmış.Sürücü transistörler değişmiş.Şu an evde değilim.Yarın video çekeyim.1 khzlik kalibrasyon sinyalinin genligi pozisyon potunu oynayınca değişiyor.anlam veremedim.birde alt ve üst zonlarda parazitlenme mevcut.Kalibrasyon ve devre şeması ekte mevcut.Buna göre devreden ölçümler yapıp tamir etmeye calisicam.Sweep generator kısmında görmem gereken dalgaları göremiyorum.Slope kısmı çalışmıyor. çalışırken ki voltajlarinin hepsi normal seviyede.

hitachi_v-680.pdf eklentisine bak

Last edited by a moderator:
Devreleri test etmenin en iyi yolu osiloskobu XY moduna sokmak, sonra da önce X girişine bir test sinyali vermek (mesela 1 kHz sinüs). Bu durumda yatay bir çizgi oluşması lazım. Sonra aynı sinyali Y girişine verip dikey çizgi görmen lazım. Çizgiler ekranın sınırına kadar uzansın. Eğer dikey veya yatay çalışmıyorsa artık devrelerde ayrı ayrı sinyal takibi yapabilirsin elindeki diğer osiloskobu kullanarak.

Ama dikkat et, osiloskobu XY moduna sokunca parlaklığı iyice kıs, yoksa ekranın fosforu yanabilir.

Ekrandaki yazılar çok net keskin görünüyor, süper. Başka arızası var mı yoksa artık herşey çalışıyor mu?

Bu readout özelliği cihazın kendi tasarımında mı var yoksa harici bir devre ile mi elde edilmiş?

facebook'ta ikinci el Hitachi V-212 gördüm, mesaj kutusunu açıp mesaj attım "hala duruyor mu?" diye, sonra ekranı tazeledim osiloskop gitmiş :mad: Bu hitachi'ler çok iyi, millet atmaca gibi pusuda bekliyor :katil2:

Evet abi hitachilerin peşinde herkes. İstanbulda bunun bir üst modeli daha var.Bundan bir iki ay önce Kastamonu'da vardı 1500 e koymuştu adam tam alayım derken ilan kalktı sonra bir daha baktım ilan 2500 lira olarak geri dönmüş.Ne satıyor anlayamadım[emoji35]

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back