Hitachi v252 arıza

Sehzade_Elektronik

Yeni Üye
S.a ustalar bende boyle bir osilaskop var ekran ayni resimde goruldugu gibi ariza ile ilgili yardim edermisiniz

Ekler

• IMG_20220910_232812.jpg
    IMG_20220910_232812.jpg
    188 KB · Görüntüleme: 82
@Sehzade_Elektronik, ses çıkmadığına göre, ya kimse daha önce böyle bir arıza ile karşılaşmamıştır yada sadece bir resim teşhis koymaya yetmemiştir.
1) Resim aydınlık bir ortam da çekilmiş. Osiloskop'un Intensity' sini arttırarak loş ışıkta bir resim daha görelim. Belki sadece kesik çizgilerden oluşmuyordur.
2) Resim Scope konnektörleri boşta mı yoksa herhangi bir sinyal uygulandıktan sonramı çekildi belirtmemişsiniz.
3) Scope larda genelde prob kalibrasyonu için bir çıkış olur. Buna prob+ Scope konnektör bağlantısı yapın, sonucuna resim olarak bakalım.
vesaire, vesaire.......

Son düzenleme:
Arıza ile ilgili yardım istemişsin ama senin elektronik bilgin, elindeki ekipman, test cihazları hakkında hiçbir bilgimiz yok. Elektronik bilgin yoksa, teçhizat ve ekipman da yoksa sana yardım olsun diye ne diyebiliriz? Ancak "anlayan birisine götür tamir etsin" diyebiliriz. Elektronikten anlıyorsan, elinde teçhizat ve ekipman varsa, o zaman zaten içini açıp en azından göz kontrolü, voltaj raylarının kontrolünü yapmış olman lazımdı. Devre şemasını da indirip inceliyor olman lazımdı ve çok daha spesifik sorular soruyor olurdun.

Neticede sana faydalı olacak bir yardımın gelmesi için elektronik ve tamirat konusunda bilgin nedir, elinde teçhizat, alet ve test cihazı olarak neler var bilmemiz lazım.

Arıza ile ilgili yardım istemişsin ama senin elektronik bilgin, elindeki ekipman, test cihazları hakkında hiçbir bilgimiz yok. Elektronik bilgin yoksa, teçhizat ve ekipman da yoksa sana yardım olsun diye ne diyebiliriz? Ancak "anlayan birisine götür tamir etsin" diyebiliriz. Elektronikten anlıyorsan, elinde teçhizat ve ekipman varsa, o zaman zaten içini açıp en azından göz kontrolü, voltaj raylarının kontrolünü yapmış olman lazımdı. Devre şemasını da indirip inceliyor olman lazımdı ve çok daha spesifik sorular soruyor olurdun.

Neticede sana faydalı olacak bir yardımın gelmesi için elektronik ve tamirat konusunda bilgin nedir, elinde teçhizat, alet ve test cihazı olarak neler var bilmemiz lazom.
elektronik hakkında bilgim var lakin osilaskopa ilk defa bakıyorum içini açıp kontrol yaptık herhangi gözle görülebilir bi arıza gözükmüyor kendi kullandığım osilaskop v/ı tester bağlı

@Sehzade_Elektronik, ses çıkmadığına göre, ya kimse daha önce böyle bir arıza ile karşılaşmamıştır yada sadece bir resim teşhis koymaya yetmemiştir.
1) Resim aydınlık bir ortam da çekilmiş. Osiloskop'un Intensity' sini arttırarak loş ışıkta bir resim daha görelim. Belki sadece kesik çizgilerden oluşmuyordur.
2) Resim Scope konnektörleri boşta mı yoksa herhangi bir sinyal uygulandıktan sonramı çekildi belirtmemişsiniz.
3) Scope larda genelde prob kalibrasyonu için bir çıkış olur. Buna prob+ Scope konnektör bağlantısı yapın, sonucuna resim olarak bakalım.
vesaire, vesaire.......
usta gördüğün o düz çizgi v/ı testeradan gelen sinyal aynı gördüğün gibi kesik kesik daha önceleri bi kaç kere böyle olmuştu biraz vurunca düzeliyordu kontak spreyi ile potları anahtarlarıda temizliyordum hiç bir sorun olmuyordu şimdi ne yaparsam yapayım düzelmiyor

şeması bu sayfa yedide nl1025 yazan lambanın oradki görevi nedir

Ekler

• hitachi_v-522-v-523-v-525_sch.pdf
    2.4 MB · Görüntüleme: 62
elektronik hakkında bilgim var lakin osilaskopa ilk defa bakıyorum içini açıp kontrol yaptık herhangi gözle görülebilir bi arıza gözükmüyor kendi kullandığım osilaskop v/ı tester bağlı

O zaman devre şemasını indirip bütün besleme voltajlarının var olduğunu teyit edebilirsin. Besleme voltajları da tamam ise ondan sonra aşama aşama gitmek lazım. Mesela analog front end çıkışında olması gereken sinyal var mı?

Kesik de olsa bir yatay çizgi gördüğüne göre yatay tarama çalışıyor herhalde. Yatay kademeyi azaltıp arttırınca tarama hızı yavaşayıp hızlanıyorsa yatay time base de çalışıyor demektir. Bu durumda tamamen vertikal devrelerine odaklanman lazım. Devre şemasında hangi noktada nasıl sinyal var söylüyor olması lazım.

V/I tester ile arıza bulmak tamamen bir istatistik işidir. Çok sayıda aynı cihazdan tamir ediyorsan, ve istatistik olarak neyin genelde bozulduğunu az çok biliyorsan, kısa zamanda arıza bulmanı sağlar. Veya bozuk cihazın bir tane de sağlamı varsa, karşılaştırmalı olarak arızalı elemanı kısa sürede bulmanı sağlar. Ama ilk defa bir cihaz ile karşılaşıyorsan V/I tester bir fayda sağlamaz.

vesaire, vesaire.......

Ekler

• IMG_20220911_204317.jpg
    IMG_20220911_204317.jpg
    316.5 KB · Görüntüleme: 68
  • IMG_20220911_204519.jpg
    IMG_20220911_204519.jpg
    60.1 KB · Görüntüleme: 76
O zaman devre şemasını indirip bütün besleme voltajlarının var olduğunu teyit edebilirsin. Besleme voltajları da tamam ise ondan sonra aşama aşama gitmek lazım. Mesela analog front end çıkışında olması gereken sinyal var mı?

Kesik de olsa bir yatay çizgi gördüğüne göre yatay tarama çalışıyor herhalde. Yatay kademeyi azaltıp arttırınca tarama hızı yavaşayıp hızlanıyorsa yatay time base de çalışıyor demektir. Bu durumda tamamen vertikal devrelerine odaklanman lazım. Devre şemasında hangi noktada nasıl sinyal var söylüyor olması lazım.

V/I tester ile arıza bulmak tamamen bir istatistik işidir. Çok sayıda aynı cihazdan tamir ediyorsan, ve istatistik olarak neyin genelde bozulduğunu az çok biliyorsan, kısa zamanda arıza bulmanı sağlar. Veya bozuk cihazın bir tane de sağlamı varsa, karşılaştırmalı olarak arızalı elemanı kısa sürede bulmanı sağlar. Ama ilk defa bir cihaz ile karşılaşıyorsan V/I tester bir fayda sağlamaz.
usta 1 haftadır bu cihazla uğraşıyoruz ve sormadığımız yer kalmadıhemen hemen burlarda ama yaparım anlarım diyen çıkmadı daha o yüzden iş başa düştü yoksa bende osilaskoptan anlayan birine hemen yaptırmak isterim

O bir neon lamba. Muhtemelen Scope açılıp kapatılırken yüksek voltaj hattındaki ani voltaj zıplamalarını bastırmak ve osiloskop tüpünü korumak için kullanılmış.
Usta yaptigim ölçümlerde tr1102 kodlu 2sc1505 npn transistör arızalı yerine başka npn transistör takiyorum ama ekran gelmiyor etrafindaki elamanlarida ölçtüm arizali parca yok bunun yerine ne kullanabilirim parcacilarda da yok bu transistor

Usta yaptigim ölçümlerde tr1102 kodlu 2sc1505 npn transistör arızalı yerine başka npn transistör takiyorum ama ekran gelmiyor etrafindaki elamanlarida ölçtüm arizali parca yok bunun yerine ne kullanabilirim parcacilarda da yok bu transistor
İnternetten arattığımda 2sc1505 bir kaç sitede var gözüküyor. Bulunabiliyorsa mutlaka aynı transistörü kullanmak lazım. Yerine takmış olduğunuz transistör belki aynı özellikte değildir. Transistörü değiştirdiğinizde power hattı üzerinde +75V gördünüz mü? Bu hattın çalışması için aynı zamanda +- 8V beslemeye de ihtiyaç gözüküyor. Öncellikle bunların varlığını kontrol edin yok ise 7808 ve 7908 i kontrol veya değiştirmek gerekebilir.

VI tester de kesik çizgi olmaz saf sinus olması gerek , var ise o VI testeri çöp e at .
bu çizgiler XY konumunda mı ?
aşagıda bir kaç VI tester inceleme videom var

Biraz vurunca düzeliyordu demişsiniz. Bu temas problemi olan bir soket, soğuk lehim, komütatör kontak temas sorunlarını akla getiriyor. Komütatör veya anahtarlara sadece kontakt sprey sıkmak değil, detaylı temizlik yapmak lazım. Yüksek voltaj olabilecek kısımlara çok dikkat ederek, soketlere baskı yapmak ve/veya PCB ye aynı şekilde baskı uygulamak sorunlu bölgeyi açığa çıkarabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back