Hoparlörün rezonans frekansı

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Böyle bir şeyin varlığından bile haberim yoktu ama karşıma çıktı. Elimdeki anfilikatör üzerinde rezonans frekansını sönümlemek için notch filter var. Ancak ayarlı (trimpot) değil. Bu işin mantığını anlayıp rezonans frekansını ölçmek ve filitrelemek istiyorum. Bu işin mantığını bilen birileri varsa, yardımcı olursa çok sevinirim.

Söyle bir kaynak buldum : https://sound-au.com/tsp.htm

Güzel bir kaynak.

Rezonans açısından bakarsak, hoparlörün eşdeğer devresi paralel bir LC rezonans devresidir. Ama ideal olmayan bobinin kayıplarını temsilen bir de paralel direnç düşünmek lazım. Rezonans frekansında paralel bir LC devresinin empedansı çok yüksektir (idealde sonsuz). Rezonans anında sadece kayıplı bobini temsil eden paralel direnç kalır devrede, bu da hoparlöre göre değişir, ama değeri hoparlörün empedansından daha yüksektir (senin kaynaktaki diyagramda 45 Ω örnek vermiş).

Bunun anlamı, rezonans frekansında hoparlör çok daha az güç çekecek. Düşük frekanslardan bahsediyoruz (200 Hz in altı genelde), o halde rezonans frekansında hoparlör hiç iyi bas veremeyecek. Bunu düzeltmenin tek yolü, amfinin tam rezonans frekansında çok daha fazla voltaj üretmesini sağlamak. Yani amfinin frekans tepkisini öyle bir değiştireceksin ki, tem rezonans frekansında bir pik olacak.

Bunu da yapmaya değmez. Çok dar bir frekans aralığından bahsediyoruz ve duyulabilir olup olmadığı belli değil. Senin amfinin çıkışına koyulan devrenin amacı, rezonans frekansında hoparlörün davranışını dengelemek ve diğer frekanslardaki kadar çıktı vermesi değil. Oradaki devrenin amacı, çıkışta bulunan crossover filtresinin karakteristiğini dengelemek.

Mesela hoparlöre pil ile akım verdiğimizi düşünelim diyafram yukarı doğru yükselecek, fakat hızlı kamera ile bakacak olsak yukarı yükseldikten hemen
sonra yaylandığını görebilecektik.
Çünkü diyafram kasaya yay gibi malzemelerle bağlı. Bir yayın ucuna taş koyup bıraksak tam uzadığı gibi durmaz yaylanır aynı mantık.

Adamlar neler düşünüyor be kardeşim :eek: zeka budur gözünün önündeki şeyi göremezsin ama adamın birisi bunu görür.

Benim hoparlorun sekli biraz farkli :)

Anfi ile ne alakasi var derseniz bunu suren arkadas lm3886. Servo anfilicator olarak geciyor.
Bu nedenle rezonansa etken daha fazla bilesen var sistemde. Yuk, surtunme, rulmanlar vs.

Elimde baska karta ait talimatlar var. Lakin bendeki kart baska. Bu hoparlor rezonansida tamamen ayni mantik. Henuz tam dalamadim konunun icine. Ancak bir sekilde rezonansa girdigi frekansi scop ile tespit edip filitrleri ayarlamaliyim.

@taydin bu sistemin sensorunu de baska bir forumda incelemistik seninle.

Benim hoparlorun sekli biraz farkli :)

Anfi ile ne alakasi var derseniz bunu suren arkadas lm3886. Servo anfilicator olarak geciyor.
Bu nedenle rezonansa etken daha fazla bilesen var sistemde. Yuk, surtunme, rulmanlar vs.

Elimde baska karta ait talimatlar var. Lakin bendeki kart baska. Bu hoparlor rezonansida tamamen ayni mantik. Henuz tam dalamadim konunun icine. Ancak bir sekilde rezonansa girdigi frekansi scop ile tespit edip filitrleri ayarlamaliyim.

@taydin bu sistemin sensorunu de baska bir forumda incelemistik seninle.

Hangi forumda abi? picproje mi acaba? Ben hatırlayamadım şimdi.

Yalnız şöyle birşey farkettim. Benim yazdığım cevap tamamen hoparlörün elektriksel eşdeğer devresinin rezonansına göre. Halbuki senin verdiğin linkte hoparlörün mekanik rezonansından bahsediyor. Yani işi daha da karıştıran iki tane ayrı rezonans etkisi var :cheeky5:

Elektromekenik sistemlerde iki ayri kose frekansi var.

Birincisi elektriksel bilesenlerden kaynakli. Cogu zaman kose frekansini bobinin R ve L bilesenleri belirliyor.
Ikincisi ise mekanik aksamdan kaynakli kose frekansi. Bunu da kutle ya da atalet momenti, yay yada burulma ve surtunme belirliyor.

Elektriksel bilesenlerin olusturdugu kose frekansi mekanik bilesenlerin olusturdugu kose frekansindan cok daha yuksek.

Dolayisi ile bu durumda mekanik kose frekansi daha onemli oluyor ve rezonans DC ile mekanizmadan kaynakli kose frekansi arasinda bir yerde gerceklesir.

Fakat sistem kapali cevrim kontrol sistemi haline getirildiginde sistemin rezonans frekans degeri ve damping degeri ayarlanabilir oluyor.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back