HP 9250 Çin malı prob bant genişliği

taydin

Timur Aydın
Staff member
1:1 modu olduğu için buradaki bir dükkandan HP 9250 osiloskop probu almıştım.

1:1 modunda açıklanan bant genişliği 6 MHz. Merak ettim gerçekten bu bant genişliğini sağlıyor mu diye. Gerçek bant genişliği 5.5 MHz çıktı. Bu tip çin malı problarda hiçbir zaman verilen özelliklere güvenmemek gerektiği bir kere daha kanıtlanmış oldu.

Sonra da bunun 1:10 bant genişliğini de kontrol edeceğim. Açıklanan 1:10 bant genişliği 250 MHz, bakalım bunda gerçek bant genişliği ne çıkacak.

Aynı testi geçenlerde aldığım Hitachi V-212 nin probu ile yaptım, gene 1:1 modunda ve bant genişliği 18 MHz çıktı. Kaç senelik eski osiloskobun probu bundan çok daha iyi çıktı.

Ama asıl bombayı Instrustar'ın problarından birisi patlattı :oops: 700 TL ye banggood'dan aldığım instrustart'ın bir probunun 1:1 bant genişliği 22 MHz çıktı !!!

Tekrar tekrar prob kalibrasyonunu yaptım sonuç aynı. Sonra Instrustar ile gelen diğer probu denedim, onun da bant genişliği 16 MHz gibi çıktı. Demekki Çin mallarında böyle, istikrarlı bir kalite yok ama balıktan bazan böyle iyi bir prob denk geliyor :) Ben aslında Keysight'ın N2870A 1:1 probunu getirtecektim. Bunun Keysight tarafından açıklanan bant genişliği 35 MHz, asıl üreticisinin açıkladığı bant genişliği 38 MHz ve fiyatı da 270 dolar. Ama şimdi Instrustar'ın probunun bu performansını görünce açıkçası emin değilim. Belki de bunu kullanırım.

Timur -3dB bant genişliğinden bahsediyoruz değil mi. Nasıl ölçüm yapıyorsun. Prob 1:1 kademesinde + Osiloskop + sinyal jeneratörü ?

Timur -3dB bant genişliğinden bahsediyoruz değil mi. Nasıl ölçüm yapıyorsun. Prob 1:1 kademesinde + Osiloskop + sinyal jeneratörü ?

Önce probu osiloskop için kalibre ediyorum. Hem genlik hem skew kalibrasyonunu osiloskop kendisi yapıyor. Sonra 1 Vrms, 1 MHz sinyal ile başlayıp frekansı artırıyorum. -3 dB aşağı düştüğü noktayı not ediyorum.

• Beğen
Reactions: umk
Bende merak ettim. Hatta bir buluşmaya bendeki probları da getireyim, test edelim... Yenilerin hepsinin Çin malı olduğunu düşününce eski olan (toplu iğne ve tükenmez kalemden uç yaptığım) en iyisi çıkarsa şaşmam. :D

Bende merak ettim. Hatta bir buluşmaya bendeki probları da getireyim, test edelim... Yenilerin hepsinin Çin malı olduğunu düşününce eski olan (toplu iğne ve tükenmez kalemden uç yaptığım) en iyisi çıkarsa şaşmam. :D

Tamam. V-212 nin iki probu vardı, birisinin üstüne bastım kafasını kırdım. Bunun kafasını kesip oraya BNC takıp sadece kablo ile de deneyeceğim bakalım. Çok düşük seviyeli sinyallerin ölçümü için bir çözüm üretmeye çalışıyorum.

Tamam. V-212 nin iki probu vardı, birisinin üstüne bastım kafasını kırdım. Bunun kafasını kesip oraya BNC takıp sadece kablo ile de deneyeceğim bakalım. Çok düşük seviyeli sinyallerin ölçümü için bir çözüm üretmeye çalışıyorum.

Kısa bir kablo iki ucu bnc denesen nasıl olur acaba...:dusun1:

3D yazıcıdan yeni uç bassan olmaz mı?

3D yazıcıdan yeni uç bassan olmaz mı?

Kendi orijinal probu çok kullanışlı değil. Ucundaki yaylı plastiği çıkarıp BNC adaptör takılamıyor mesela. Bir tane uyduruk Çin malı prob alıp onun plastiği kullanılabilir. Yeni probların hepsinda BNC adaptör bağlama olanağı var, en adi Çin mallarında bile.

Bu problarda 1x kademesinde düşük gürültü düşük bant genişliği olur. 10x kademesinde tam bant genişliği olur ama gürültü yükselir.

Bu problarda 1x kademesinde düşük gürültü düşük bant genişliği olur. 10x kademesinde tam bant genişliği olur ama gürültü yükselir.

Aynen. Ben elimdeki güç kaynaklarının çıkış gürültüsünü ve ripple'ını ölçmek istiyorum. O yüzden de fakto standart olan 20 MHz bant genişliğinde çok düşük seviyeli sinyaller ölçmem lazım.

Aynen. Ben elimdeki güç kaynaklarının çıkış gürültüsünü ve ripple'ını ölçmek istiyorum. O yüzden de fakto standart olan 20 MHz bant genişliğinde çok düşük seviyeli sinyaller ölçmem lazım.
Bu ölçüm için oldukça düşük giriş kademeli osiloskop lazım. Bir ara 500uV luk bi analog osiloskoptan bahsediyordun, aldın mı yoksa:)

Bu ölçüm için oldukça düşük giriş kademeli osiloskop lazım. Bir ara 500uV luk bi analog osiloskoptan bahsediyordun, aldın mı yoksa:)

Yok ama bulsam kesin sazan gibi atlarım :katil2:

• Haha
Reactions: umk
Bir tane de diferansiyel prob devresi projem var onu da devam ettireceğim inşallah. Bu aktif prob 10 gibi bir kazanç sağlayacağı için artık benim 8 bitlik skop da yeterince düşük gürültüleri ölçebilecek

Okumadan yazmışım herkes biliyormuş zaten :)

Hakikaten aynı model problarda o tutarsızlık niye olmuş? Probun uç kısmı mı, kablosu mu, direnç bölücüsü mü, BNC konnektörü mü buna yol açıyor?

Bunun için en iyisi düşük gürültülü yükseltici (LNA) yapmak. 10Hz - 20MHz arası için op-amp ile veya transistörlerle basit bir devre tasarlanabilir. Hem ölçülecek şey güç kaynağı olduğu için bias akımı yüksek olsa da olur, yani bipolar op-amp ve transistörler ile yükseltilebilir.

O diğer konuda bence işler diferansiyel ölçüm yüzünden gereksiz zorlaştı.

O diğer konuda bence işler diferansiyel ölçüm yüzünden gereksiz zorlaştı.

Bence diferansiyel ölçüm şart, yoksa common mode gürültü bizim bütüm ölçümleri alt üst etmez mi?

Hakikaten aynı model problarda o tutarsızlık niye olmuş? Probun uç kısmı mı, kablosu mu, direnç bölücüsü mü, BNC konnektörü mü buna yol açıyor?

Problar görünüş olarak birbirinin aynısı. Bir ihtimal kablonun ekranlaması veya içindeki telin direnci farklı olabilir. 1:1 için verilen bant genişliği 6 MHz, ama sarı olanın bant genişliği 22 MHz, yeşilin bant genişliği 16 MHz :)

IMG_20210107_002707.jpg

IMG_20210107_002717.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,812
Üyeler
2,474
Son üye
sharjah

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back