HP Pavilion 23xi Monitör Arızası

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Yaklaşık 4 yıldır hiç yerinden kımıldamadan çalışan HP Pavilion 23xi monitörümüz var. Dün kendi kendine kapandı ve birdaha da açılmadı. Haricen adaptör ile besleniyor. Üzerinde takılı adaptörü kontrol ettiğimde voltaj vermiyordu. Görünüşe göre adaptör bozulmuş.

Şimdi sıkı durun. Adaptör etiketinde 12v 3.42A yazıyor. Netten yaptığım araştırmalara göre ise orjinal besleme voltajı 19 volt. Ben tabi bu durumu bilmediğimden başka bir tane 12v adaptör bulup taktım. Yine çalışmadı. Sonra işin gerçeğini öğrenince 19v adaptör taktım yine yok.
Anlaşılan adaptör giderken monitörü de beraberinde götürmüş.

Monitörün power ledi çok hafif yanıyor. Belli belirsiz. Kuvvet muhtemel güç katı sorunu.
Yüksek adaptör kullanıldığında yandığını biliyoruz da, düşk adaptör kullanınca ne oluyor?
Güç katında nereyi etkilemiş olabilir?

20210316_103557.jpg

Bidakka yav. Monitör adaptör ile çalıştığına göre besleme katı zaten adaptörün kendisi oluyor. Dolayısıyla monitörün içinde besleme katı yok.
Sorunu anakart da arayacağız.

19 V luk monitörün 12 V ile çalışması ilginç hakkaten ... İçini açıp önce bir göz kontrolü yapman lazım. Patlayan çatlayan kokan şişen kararan yer var mı.

19 V luk monitörün 12 V ile çalışması ilginç hakkaten ... İçini açıp önce bir göz kontrolü yapman lazım. Patlayan çatlayan kokan şişen kararan yer var mı.
Şimdi youtube da bir video izlerken monitörün üzerindeki etiketi farkettim. 12v yazıyor. Ama nette aratınca 19v çıkıyor. Bizim monitörün de etiketini sökmüşler, ne olduğu belli değil. Ama yıllarca 12v ile çalıştığına göre öyledir herhalde.
Gerekli izini kopartınca içini açacağım.

monitör içinde muhtemelen değişik seviyede voltajlar üreten besleme devresi vardır. onlara bakın.

Gerekli izini kopartınca içini açacağım.
Zamanında bu monitörü de konu olarak açmışım. Aradan geçen süre zarfında monitör tamire gitti ve yapılamayıp geri geldi. Ve gözden çıkarılınca bana da mıncıklama izni çıktı.

İçini açtım. Göz kontrolü yaptım. Çok enteresan tamire gittiği sırada hiç bir komponent sökülmemiş üzerinden. Hiç bir lehim izi yok.
Öyle sanıyorum ki beslemesi dışarıdan olduğu için normal anakart ile uğraşmak istemeyip içini bile açmadılar.

Neyse ilk önce komponentleri üzerinde ölçtüm. Multimetrede değerini şüpheli gördüğüm bir diyotu söküp ölçtüm. Diyot kısa devre olmuş.
Bunu değiştirip deneme yapacağım. Olmazsa üzerinde 1-2 tane güç regülatörü, mosfet filan var. Onlara bakacağım. Bu monitörü tamir edersem forsum bin beşyüz basar iş yerimde :D

Anakart
20210724_144351.jpg

Arızalı diyot.
Üzerinde yazan kod: 253C 3100B
20210724_144311.jpg

Yukarıda ki diyotun 100v 3A bariyer diyotu olduğunu öğrendim. Öz disanda şunu huldum ama bunda bariyer filan yazmıyor. Acaba uygun olur mu? Bu bariyer dedikleri ne ola, ki?

O büyük ihtimalle SMPS çıkışındaki "flyback" diyodu. Özdisandaki iş görür.

Diyodu bu gün değiştirdim. Fişi taktım power düğmesine bastım. Ekranda sinyal yok menüsünü görünce sevindim. Forsum bin beşyüz. Bir yandan topluyorum bir yandan da ertesi günkü tebrikleri kabul ettiğim anın hayalini kuruyorum. :katil2:

Topladım monitörü, çalışan bir bilgisayara bağladım ve dünyam başıma yıkıldı. Ekran çalışıyor ama kırık. Alış-veriş sepetine on tane cihazı doldurup karga tulumba taşırlarsa olacağı budur. Gitti güzelim ekran çöpe.

20210728_032733.jpg

20210728_032744.jpg

merhabalar bende de aynı monitörden var açılıyor 5-10 saniye sonra ekran kararıyor ama power tuşu açık gösteriyor tekrar fişi çekip takınca tekrar geliyor görüntü bu tip bir arıza için hangi devre elemanına bakmalıyım anakartı söktüm ve eprom a binary dosyasını yükledim sorun aynı açılıyor 5-10 saniye sonra kararıyor yardımcı olucak arkadasa şimdiden teşekkür ederim.

merhabalar bende de aynı monitörden var açılıyor 5-10 saniye sonra ekran kararıyor ama power tuşu açık gösteriyor tekrar fişi çekip takınca tekrar geliyor görüntü bu tip bir arıza için hangi devre elemanına bakmalıyım anakartı söktüm ve eprom a binary dosyasını yükledim sorun aynı açılıyor 5-10 saniye sonra kararıyor yardımcı olucak arkadasa şimdiden teşekkür ederim.
Üzerindeki kondansatörlere baktınız mı?

Tamiratta işlem sırası her cihaz için aynıdır:

Önce göz kontrolü yapılır. Çatlak, patlak, şişmiş, kopuk, yanık, kararmış birşeyler var mı kontrol edilir. Oradan da arızanın ne olduğu tespit edilir. Eğer göze takılan bir anormallik yoksa, o zaman sistemdeki bütün besleme voltajlarının var olduğu teyit edilir. Yoksa da ilgili güç ünitesindeki arıza giderilir. Eğer besleme voltajları da sağlam ve yerindeyse artık bu arıza, amatör birinin tamir edebileceği bir arıza değildir. Hem devrenin şeması veya servis dokümanları elinde olacak, hem de devrenin nasıl çalıştığını bileceksin ve sinyal takibi yaparak arızayı bulacaksın.

Eğer elinde devre şeması ve servis dokümanları da yoksa, o zaman elektronik konusunda ileri seviyede bilginin olması lazım ve çok büyük bir sabırla uğraşarak gene tamiri yapılabilir. Birçok kişi, elektronik konusunda uzman bile olsa iş bu duruma geldiyse uğraşmaz.

Tamiratta işlem sırası her cihaz için aynıdır:

Önce göz kontrolü yapılır. Çatlak, patlak, şişmiş, kopuk, yanık, kararmış birşeyler var mı kontrol edilir. Oradan da arızanın ne olduğu tespit edilir. Eğer göze takılan bir anormallik yoksa, o zaman sistemdeki bütün besleme voltajlarının var olduğu teyit edilir. Yoksa da ilgili güç ünitesindeki arıza giderilir. Eğer besleme voltajları da sağlam ve yerindeyse artık bu arıza, amatör birinin tamir edebileceği bir arıza değildir. Hem devrenin şeması veya servis dokümanları elinde olacak, hem de devrenin nasıl çalıştığını bileceksin ve sinyal takibi yaparak arızayı bulacaksın.

Eğer elinde devre şeması ve servis dokümanları da yoksa, o zaman elektronik konusunda ileri seviyede bilginin olması lazım ve çok büyük bir sabırla uğraşarak gene tamiri yapılabilir. Birçok kişi, elektronik konusunda uzman bile olsa iş bu duruma geldiyse uğraşmaz.
patlak çatlak parça yok malesef hp'nin forumlarında mosfet arızası diye yazmış biri onu değiştirecem birde kondansatör var iki tane onlarıda değiştirecem kartın çalışanını bulamadım bulsam alacam ama yok tşk ederim yardımların için...

resimdeki okla gösterilen parçamı bahsettiğin?

Ekler

• asd.png
    asd.png
    3.3 MB · Görüntüleme: 143
Gökhan kardeşim çok yardımcı oluyorsun saol ben bu okla gösterdiğim parçayı söktüm hp nin sitesinde foruma sordum forumda kronik arızaymış bu arıza çözüm bulan biri ana mosfet arızası diye yazmış bende bu parçada sorun diye ısı tabancası ile söktüm belkide ilk senle yazışsam iki kondansatörü değiştirerek çözecektim yarın bu parçayı bulup kondansatörleri takıp deniyeceğim. umarım çalışır benim ekran kırık değil :) ana mosfet hangisi acaba yazdım foruma cevap yazmadılar kolay gelsin çok saol...

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back