HP Spektrum Analizör Tamiri

Abi,

Naptin yaaa bizi merakta biraktin son durum nedir cihazi calistirabildin mi?

Bir kenarda boynu bükük duruyor :) Yeni güç kaynağı çalışıyor bağlayıp denemem lazım. Ama tek arıza güç kaynağı değil. Muhtemelen giriş katındaki mikser de sorunlu.

Şimdi bunları direnç.net e iade etsem, "sen bozmuşsundur" diyecekler, o yüzden uğraşmayacağım. Ama bir kişi bile bu mesajı görüp bunları almaktan vazgeçerse gene iyi bir amaca hizmet etmiş oluyorum.

Sabırsız insanlara önermem

Türkiye deki satıcılar çok kazıkçı orjinalliğine dair garanti de yok.
en iyisi
Aliexpressten belli bir mağazadan toplu alışveriş yapmak kargo parası da rahatlıyor aynı mağaza olunca. Vergiye gelince de Aliexpressteki satıcılara aldığınız ürünün faturasına düşük fiyat yazmasını isteyin ve kapınızda en düşük fiyatlı vergiyi ödeyin. Attığım linkte 10 tanesi 9tl, Türkiye de ise tanesi 10tl tamamen soygunculuk bu ve daha kargo parasını söylemedim bile.

hem Aliexpresste yeni kullanıcı indirimi var 16tl, üstüne yakın zamanda Black Friday geliyor ve mağaza indirimleri felan derken gayet uygun fiyata getirtiyosun tek sıkıntısı beklemek.

Sabırsız insanlara önermem

Türkiye deki satıcılar çok kazıkçı orjinalliğine dair garanti de yok.
en iyisi
Aliexpressten belli bir mağazadan toplu alışveriş yapmak kargo parası da rahatlıyor aynı mağaza olunca. Vergiye gelince de Aliexpressteki satıcılara aldığınız ürünün faturasına düşük fiyat yazmasını isteyin ve kapınızda en düşük fiyatlı vergiyi ödeyin. Attığım linkte 10 tanesi 9tl, Türkiye de ise tanesi 10tl tamamen soygunculuk bu ve daha kargo parasını söylemedim bile.

hem Aliexpresste yeni kullanıcı indirimi var 16tl, üstüne yakın zamanda Black Friday geliyor ve mağaza indirimleri felan derken gayet uygun fiyata getirtiyosun tek sıkıntısı beklemek.

Aliexpress'tekinin de sahte olma ihtimali çok yüksek. En garantisi mouser gibi bir firmadan almak. Fiyat da çok farklı değil zaten.

Aliexpress'tekinin de sahte olma ihtimali çok yüksek. En garantisi mouser gibi bir firmadan almak. Fiyat da çok farklı değil zaten.

Ha bir dakka, aliexpress'teki 10 tane fiyatı imiş :D Mouser'de tane fiyat 1.9 Avro ve gerçekten orijinaldir.

Aliexpress'ten aldığım sahte çıkan op-amp'ın hikayesini şurada yazmıştım: https://mekatronik.org/forum/threads/cin-asit-ve-sahte-entegreler.699/

Ali yerine LCSC kullanın. Hem çok güvenilir hem ucuz. Üstelik bilindik kaliteli markaların yanında düzgün yan sanayi üretim yapan Çin markaları da var.
yapacağım bir projede atmega328p-pu mikroçipini kullanmayı düşünüyorum ve bundan çokca lazım türkiyede tanesi 20 lira aliexpress te ise 10lira
ve bir mağaza da satın alanların yorumlarını okuduğumda hepsi memnun ve 5yıldız vermişler. peki birşey soracağım şuan genel olarak aktif bir şekilde arduino uno klon kullanılıyor ve bunların klon olma sebebi içindeki çiplerin daha ucuz versiyonda(çakma) olmaları değil mi? ben bu durumda kime güveneceğim :)

Eğer klon yeterince iyi bir klonsa ve herkes memnunsa sorun olmaz. Bazı klonlar iyi bazıları kötü. Mesela herkesin STM32 diye aldığı çiplerin yarısı CS32 veya GD32. Bütün kodlar aynı çalışıyor. Yine de ufak farklar mutlaka olacaktır. Orijinalinde bile buglar oluyor errata yayınlıyorlar.

Çinlilerin çip üzerindeki yazıyı değiştirmeyi bırakmaları lazım. Bu dolandırıcılar klon üreticilerden çip alıp üzerini kazıyıp orijinalmiş gibi yazıp satıyorlar. Halbuki ben az para vereceğim için seve seve klon alırım (duruma göre).

Eğer klon yeterince iyi bir klonsa ve herkes memnunsa sorun olmaz. Bazı klonlar iyi bazıları kötü. Mesela herkesin STM32 diye aldığı çiplerin yarısı CS32 veya GD32. Bütün kodlar aynı çalışıyor. Yine de ufak farklar mutlaka olacaktır. Orijinalinde bile buglar oluyor errata yayınlıyorlar.

Çinlilerin çip üzerindeki yazıyı değiştirmeyi bırakmaları lazım. Bu dolandırıcılar klon üreticilerden çip alıp üzerini kazıyıp orijinalmiş gibi yazıp satıyorlar. Halbuki ben az para vereceğim için seve seve klon alırım (duruma göre).
Bizim için böyle. Gelirin Dolar Euro gibi değerli bir birimde kazansan zaten kaç para tutuyor orijinali alayım dersin... TL ile iş yaparken bile -duruma göre- çakma da alırım diyorsun, bizim gibilerin oranı yetmez o piyasada söz söylemeye.

Ali gibi sitelerden alınan ve hele hele güç transistörlerine ve diğer güç komponentlerine hiç güvenmeyin.
Bence adamlar TO3 metal npn tr. yapmışlar. Üzerine siparişe göre, örneğin 2n3055 ST yazısını orjinalinden daha inandırıcı olarak basıp yolluyorlar.
Hemen yanıbaşımda kutu dolusu SIFIR çelik hurdası duruyor. (bir kutu daha var, şimdi bulamadım.)
Maalesef bende yapılan yorumlara inandım. O yorumların çoğu, alınan ürünün birini bile stres testi altında kullanmadan yapılmış yorumlar. Ayrıca en baştan, transistör testinde hfe dahil hiçbir değer tutmuyor.
IMG_20201119_174457.jpg

LCSC den birşey almadım şimdiye kadar. Bir deneyeyim bakalım ne gelecek :D

Kargolar artmış, eski siparişlerime baktım küçük pakete 5 dolar, büyük pakete 10 dolar vermişim. Covid bunu da mahvetti :(

Vergi dahil değil, vergiyi yine kapıda PTT alıyor.

Yerel postanesi yok mu bunların? Yada ücretsiz kargolu ürünleri?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back