HP Spektrum Analizör Tamiri

CS ile yapılan baskı devrede şöyle bir ayrıntı var: Ground tabakasında bulunan deliklerin etrafında bakır biraz uzaklaştırılmış ve sadece 4 yerden ground tabakasına bağlı. Buna "thermal relief" deniyor ve amaç, ground tabakası üzerinde rahat lehim yapabilmek. Eğer bu "termal rahatlatma" işi yapılmamış olsa, ground tabakasında lehimi eritene kadar baya uğraşmak gerekir.

Bir de bu panelize işinin de sebebini burada açıklayalım: Yapılan baskı devrenin boyutu 77 x 35 mm. A4 boyutundaki PNP kağıdına bundan bir tane basarsam, sonra da PNP'yi plakete aktarırken sorun çıkarsa, koca PNP kağıdı gitti, yeni bir kağıda tekrar basmak lazım. Ama bir PNP kağıdına bu baskı devrenin görüntüsünü 10 kez aktarabilirim, böylece aynı PNP kağıt ile 10 tane deneme yapabilirim.

Bu ARES beni kahrediyor ... Gerber çıktısını alıp panelize ediyorum, yani birden fazla PCB'yi yan yana koyuyorum ki bir sorun çıkarsa elimde denemeye daha fazla PNP çıktı olsun. Ama panelize edilen gerber dosyasında delik işaretleri yok :mad:

Eğer panelize etmeden direkt çıktı alırsam, delik işaretleri mevcut.

Konu ile ilgili labcenter'a mail attım. Bunun bir bug olduğunu ve bir sonraki release'de düzeltileceğini belirttiler :mad:

Circuit Studio daki iş akışı Proteus'a göre çok daha güzel. Herhalde şimdilik bunu kullanmaya devam edeceğim.

Artık lineer güç kaynağının PCB'leri de hazır. Uygun kutu da geldi, montaja başlayacağım ilk fırsatta.

IMG_20190806_112116.jpg

IMG_20190806_112131.jpg

IMG_20190806_112318.jpg

Kutuyu dik vaziyette spektrum analizörün yanına koyacağım. Çıkış kablolarını de eski güç kaynağının olduğu boşluktan içeri alacağım. Daha az gürültü ile çalışacağı kesin, ama cihazın performansına yansıyacağını pek düşünmüyorum, çünkü zaten bu SA çok üst seviye bir performansa sahip değil :)

eğer spektrum analizör çalışırsa, şöyle bir sonuç elde etmem lazım. Buradaki, bendeki modelin neredeyse tıpatıp aynısı. Sanırım band genişliği bunun biraz daha fazla (26.5 GHz) ve bir de frekans sayacı dahil edilmiş.

Merhaba 8592l spectrumdan atelyemizde var . Herhangi bir ihtiyaç olursa yardimlaş
abiliriz

Merhaba 8592l spectrumdan atelyemizde var . Herhangi bir ihtiyaç olursa yardimlaş
abiliriz

Teşekkürler! Güç kaynağı bittikten sonra asıl problemin tamirine başlayacağım. Güç kaynağı malesef bendekinin problemlerinden birisi sadece. Benim tahminim bunun mikseri de arızalı. Ebay'da bazan bulunuyor çıkma mikserler, ama işte bizim "sayın gümrük" ne yapar bilemiyorum. O mikseri bir halt zannedip "bu ticaridir" derse, bu 8592'ye verdiğim paradan daha fazla gümrük çıkacak :mad:

4 güç kaynağı kartının montajını bitirdim. Kontrol kartının montajına geldi sıra

IMG_20190910_184701.jpg

Buradaki olumlu sonuç spektrum analizörün power on olması :D Çalışması için daha yapılacak şeyler olacak güç kaynağından başka.

Çok tuhaf bir durumla karşılaştım :oops: Güç kaynaklarını test ederken birisini yaktım. Elimde de başka LM338T kalmadığı için direnc.net ten 10 tan sipariş verdim. Gelenlerden birisine devreye taktım, trafoya bağlayınca o çıkış çalışmıyor. Biraz inceledim, bir problem göremiyorum.

Gelen 10 taneden başka bir tane taktım, o da çalışmıyor! Ben de gelen bütün 10 taneye aşağıdaki gibi iki direnç lehimleyerek test ettim. Üst direnç 120 Ω alttaki 1.2 kΩ.

1569003750461.png

Sonra girişe 20V verdim. Yeni gelen 10 tane LM338T nin TAMAMI çıkışta da 20V veriyor! Ben de diğer güç kaynağı modüllerinden birinin, farklı bir üreticinin LM338T sini söktüm ve onu bağladım. Çıkışta 13.3V gerilim aldım.

Yani öyle görünüyor ki, bu gelen 10 tane LM338T nin tamamı bozuk çıktı! Hiç daha önce böyle bir problem ile karşılaşmamıştım. Sonra multimetrenin diyot kademesinde biraz ölçüm yapayım dedim bu 10 tane LM338T üzerinde. 10 tanenin hepsi farklı ölçüm değerleri veriyor. Birisinde 1 - 3 arası kısa devre, diğerinde 2 - 3 arası kısa devre. Birinde 1 - 2 arası diyot var. Diğerinde bu diyot yok. Herhalde Çin'de merdiven altı bir yerden bir çuval aldılar bunları, içleri de boş herhalde :D

Ya hakkaten birisi youtube'a video koymuş, aldığı LM338K olanların içi boş çıkmış :) Ama çalışıyor görünmesi için içine rezistif bir madde sürmüşler ve o yüzden hafif de ısınıyormuş :p

Bu çinlilere güvenip kesinlikle iş yapmamak lazım.

Farnell, gigi-key gibi yerlerden temin edemediğimizden dolayı en güzeli benim yöntem o zaman, hurda kartlardan söküyorum ve gerektiğinde kullanıyorum üstelik nasıl test etmem gerektiğine dair bir çok ders de çıkıyor :)

Farnell, gigi-key gibi yerlerden temin edemediğimizden dolayı en güzeli benim yöntem o zaman, hurda kartlardan söküyorum ve gerektiğinde kullanıyorum üstelik nasıl test etmem gerektiğine dair bir çok ders de çıkıyor :)

Evet artık bir "eski kartlar" kutusu hazırlayıp oradaki parçaları saklamak lazım :)

Çalışan LM338T şu:
PIC-19_09_21_12_50_24.jpg

Çakma olan da şu. Aslında daha yakışıklı duruyor :) Bir de Onsemi nin logosunu kullanmışlar utanmaz herifler.
PIC-19_09_21_12_53_26.jpg

Şimdi bunları direnç.net e iade etsem, "sen bozmuşsundur" diyecekler, o yüzden uğraşmayacağım. Ama bir kişi bile bu mesajı görüp bunları almaktan vazgeçerse gene iyi bir amaca hizmet etmiş oluyorum.

Bence gene de direnç.net'e bilgi vermelisin. Belki onlarda bilmeden almış ve kaynağını değiştirmeyi düşünebilir, yani senin gibi onlarda mağdur olabilir... Mazeret değil tabi ama bence kendilerini düzeltmek için bir şans vermek gerekiyor. Diğer türlü bizim asla fernell, digi-key gibi güvenilir tedarikçilerimiz olmaz. Böyle tavşan dağa küsmüş hikayesi gibi olmasın :)

Bence gene de direnç.net'e bilgi vermelisin. Belki onlarda bilmeden almış ve kaynağını değiştirmeyi düşünebilir, yani senin gibi onlarda mağdur olabilir... Mazeret değil tabi ama bence kendilerini düzeltmek için bir şans vermek gerekiyor. Diğer türlü bizim asla fernell, digi-key gibi güvenilir tedarikçilerimiz olmaz. Böyle tavşan dağa küsmüş hikayesi gibi olmasın :)

Yok adamlara küsmedim canım :) Diğer internet satıcılarına göre bir tık üstte olduklarını düşünüyorum, ve işime yarayan birşey olursa gene alışveriş yaparım oradan. Ama Türkiye'de elektronik parçayı arızalı diye iade edip başarılı olan var mıdır, çok şüpheliyim :D

Bizlerin yaşam tarzı şüphe ve deney üzerine kurulu değil mi? Denemek lazım :)

Hocam bütün yazıyı baştan sona foto roman gibi okudum, gayet güzel bilgilendirici bir seri olmuş. Umarım cihazı çalıştırırsınız. Bu arada üç sene önce dirençnetten aldığım max232'ler sahte çıkmıştı bir hafta uğraştırmıştı beni. Kompenent alımında mecbur kalmadıkça, aceleniz yoksa biraz da adetli alınacaksa bence yurtdışı en iyisi.

Hocam bütün yazıyı baştan sona foto roman gibi okudum, gayet güzel bilgilendirici bir seri olmuş. Umarım cihazı çalıştırırsınız. Bu arada üç sene önce dirençnetten aldığım max232'ler sahte çıkmıştı bir hafta uğraştırmıştı beni. Kompenent alımında mecbur kalmadıkça, aceleniz yoksa biraz da adetli alınacaksa bence yurtdışı en iyisi.

Güzel yorum için teşekkürler :) Yeni LM338T ler geldi. Bunları karaköy elektronik diye bir firmadan aldım ve yukarıda çalışan resimde gösterilene çok benziyor. Herhalde sorun çıkmaz. Güç kaynağını bitirdiğim anda artık asıl arızaya odaklanabileceğim.

Güç kaynağının PCB'lerini kutuya montajını yaptım, Toriod trafoyu da kutuya monte ettim. 20 AWG tel sarma ile çıkış kablolarını çektim. İlk fırsatta kontrol kablolarını da gene tel sarma ile bağlayacağım.

IMG_20191018_000403.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back