HS2960 SMPS GÜÇ KAYNAĞI

Erenikovic

Üye
Merhaba saygıdeğer ve değerli üstadlarım. Evimde hobi amaçlı kullanmak ve satın aldığım/yaptığım ayarlı voltaj/akım regülatörlerine, zvs modüllerine ve bu modülle çalışan indüksiyon ısıtıcı/ozon üretme cihazlarına güç sağlayabilmek için bir adet smps güç kaynağı arayışım oldu. Hitachi HS2960 cihazı edindim. Bu arada hiç bir elektronik bilgim,eğitimim olmadığını ve ancak temel seviyede olduğunu belirtmek isterim. Cihazın datasheetine ve satan firmaların paylaştıkları bilgilere erişmeye çalıştım fakat açıkçası çok bir şeye ulaşamadım maalesef.

Bu cihazın AC giriş kısmında 3 adet 220V power soket var. Yani tahmin ettiğim, amperi tek kablodan aktarmamak için 3 kablo ile AC 220V vererek cihaza güç sağlanıyor. Etiketinden de bunu anladım ve emin olmadan 3 kablo ile 220V verdim. Çalışmadı ve çok korktum . Yine fotoğraflarda görülen 9 pinden işaretlediğim ikisini kısa devre edince çalıştı. Ön paneldeki 3 led de yandı. Resimlerdeki işaretlediğim soket girişlerinden 57V DC gerilimi gördüm. Çalışıyor dedim.

Ama eski ikinci el bir güç kaynağı ve bazı sıkıntılar var.

İlki, güç kaynağı çalışırken sinek vızıltısı çıkarıyor. Bununla ilgili bir kaç tane smps tamir videosu izledim ama sanırım olaya yinede hakim olamadım. Kondansatörleri kontrol ettim ve patlak, akmış vs. göremedim. Devre üzerinde bir yanık izi de yok. Ve ürünün belirttiği akımı verememesinden çok korkuyorum. Bir sorun çıkarmamak için henüz akım çekmeye çalışmadım.

ikincisi ise, pinleri kısa devre ettikten sonra fanlar çalışmaya başlayıp, bi kaç saniye sonra duruyorlar. Acaba fanlarda mı bir sıkıntı var diye 12V ile kontrol ettim ve çalışıyorlar. Pinlerden tetiklemem gerektiğini söyleyen kişi, diğer pinleri de denememi ve fanların daha hızlı çalışacağını söylemişti ama işi o kadar da riske atmak istemedim.

Bir diğer sorun ise 60 ampere yakın bir değer çekmek için ön paneldeki DC çıkış pinleri. Bu pinlerle uğraşmamak adına yüne fotoğrafta işaretlediğim ön panel pcb’sinin arka tarafından kablo lehimleyerek çıkış almak. Ama olur da kablo ile pcb arasındaki lehim ısınır kopar vs bir şey olursa diye önlem almak istiyorum ve yine bu konu hakkında da sizden bilgi rica ediyorum. Ya da kopmaz erimez derseniz düz lehim ile kablolayacağım.

Bir de 3 adet ac soketi iptal edip, 3x2,5luk kablo ile besleme yapmayı düşünüyorum. Bunun için de ac giriş kısmına bir adet 20 amperlik otomatik sigorta koymayı düşünüyorum. Hem de aç kapa anahtarı şeklinde çalışır.

Çok uzun oldu kusura bakmayın. Sizlerden bilgi ve fikir rica ediyorum.

54DD549B-5137-4ED8-ACC1-493BC607F4FC.jpeg
0BE5083A-36B6-4A3A-BD6B-6455597E2CF7.jpeg
F8791C3E-F03B-473A-9694-567678A8320C.jpeg
9A4CE5EF-66C4-432D-A1D7-98D0E841F340.jpeg
3FEB7610-66FD-472F-8EBB-631F36A85C51.jpeg
2C984FAE-4C5F-4737-8A7A-F99B2FE5F83B.jpeg
EC1838BD-D2A5-4E87-83D4-D5C2FDB70739.jpeg
124E43C4-291E-4801-8094-7F1DAF1C1E35.jpeg
D048B6D6-F59A-4B9D-8C4D-1E2FEC6E05FF.jpeg

Son düzenleme:
Bir diğer sorun ise 60 ampere yakın bir değer çekmek için ön paneldeki DC çıkış pinleri. Bu pinlerle uğraşmamak adına yüne fotoğrafta işaretlediğim ön panel pcb’sinin arka tarafından kablo lehimleyerek çıkış almak. Ama olur da kablo ile pcb arasındaki lehim ısınır kopar vs bir şey olursa diye önlem almak istiyorum ve yine bu konu hakkında da sizden bilgi rica ediyorum. Ya da kopmaz erimez derseniz düz lehim ile kablolayacağım
Adamlar 3x20 amperi pin header üzerinden geçirmişler düzgün bir lehim ondan çok daha iyi bir bağlantı şekli olur. Kabloyu kısa tutup kutu dışına born klemenslerin kaliteli olanlarıyla çıkabilirsiniz.
electroon-born-klemens-ikili-gold-2adet__1017544369369706.jpg

Bu cihazın AC giriş kısmında 3 adet 220V power soket var. Yani tahmin ettiğim, amperi tek kablodan aktarmamak için 3 kablo ile AC 220V vererek cihaza güç sağlanıyor.
3 farklı giriş kullanmaları 3 farklı kablodan beslemek istemeleri değil bence. 60v 60A 3600 watlık bir cihaz bu. Muhtemelen 3 ayrı fazdan beslemek için yapmışlar bu işi çünkü tam yükte tek faz üzerinden 15-20 amper akım çekecek. Bu ev tesisatı için sıkıntı olabilir.

Adamlar 3x20 amperi pin header üzerinden geçirmişler düzgün bir lehim ondan çok daha iyi bir bağlantı şekli olur. Kabloyu kısa tutup kutu dışına born klemenslerin kaliteli olanlarıyla çıkabilirsiniz.
13505 eklentisine bak
Dediğiniz gibi kaliteli 60a taşıyabilecek bir born klemens çok iyi olur benim için hocam ama açıkçası elimdekiler hep çin üretimi ucuz dandik klemensler. Bu görselini koyduğunuz klemenslerin linki ya da internette arayabileceğim ismi var mı?

3 farklı giriş kullanmaları 3 farklı kablodan beslemek istemeleri değil bence. 60v 60A 3600 watlık bir cihaz bu. Muhtemelen 3 ayrı fazdan beslemek için yapmışlar bu işi çünkü tam yükte tek faz üzerinden 15-20 amper akım çekecek. Bu ev tesisatı için sıkıntı olabilir.
Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim hocam. Ben hiç bu şekilde düşünmemiştim 3 giriş konusunu. Dediğiniz çok mantıklı. Peki bu cihazın çalışırken vızıldaması normal olabilir mi? Yoksa kesin sorun vardır diyebilir miyiz?

Dediğiniz gibi kaliteli 60a taşıyabilecek bir born klemens çok iyi olur benim için hocam ama açıkçası elimdekiler hep çin üretimi ucuz dandik klemensler. Bu görselini koyduğunuz klemensl
O resmi altın kaplama ve kaliteli göründüğü için örnek gösterdim aslında. Elimde şöyle bir klemens var (kırmızı olan) bunun ankara'da bir firma tarafından üretildiğini 60 ampere dayanabileceğini biliyorum. Ama markasını hatırlamıyorum maalesef. Kaliteli olanlar Pirinç, bakır büyük oluyorlar. Siyah olan her yerde satılan dandik olanlardan.
IMG_20210920_111232.jpg

Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim hocam. Ben hiç bu şekilde düşünmemiştim 3 giriş konusunu. Dediğiniz çok mantıklı. Peki bu cihazın çalışırken vızıldaması normal olabilir mi? Yoksa kesin sorun vardır diyebilir miyiz
Vızıldayarak çalışan smpsler gördüm ama forumda bu konu hakkında uzman arkadaşlar var, onlar yorumlarlarsa daha doğru olur.

Son düzenleme:
Vızıdayarak çalışan smpsler gördüm ama forumda bu konu hakkında daha uzman arkadaşlar var, onlar yorumlarlarsa daha doğru olur.
Değerli vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi lehim ile kısa kablo kullanarak çıkış alacağım. Bi araştırayım bu klemensleri

5.4 - 6.3A lık cihaza 20A sigorta takmak mı!? Hem evinde 3F var mı ki? Paran çoksa bilmediğim işin eğitimini al kursuna git veya özel tamirci tut.

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back