indüktif bir yükün triyak ile sürülmesi

serkan_48

Kıdemli Üye
Arkadaslar merhabalar.

Induktif bir yükü bu bir transformatör ve gücüde 1kva gücünde. Bu trafoyu bir anahtar yerine bir tristor ile açıp kapatacağım.

Bu noktada bu yükü sürerken sıfır gecis noktasını dikkate almadan sürsem bir sıkıntı yasar mıyım? Yoksa bu trafoyu sinüsün sifir noktasını tesbit edip o sekilde mi sürmeliyim? Bu isi otomatik yapan bir komponent var mi?

Iyi forumlar.

Son düzenleme:
Sadece acip bir kac saniye sonra kapatacağım. Belki saniyeninde altinda acip kapatacağım. Bu durumda beni düşündürüyor.

Not bu trafo bir punta makinasi trafosu.

Anahtarlama 1 saniye içinde 1 den fazla kez olacak ise Snubber Önem arz ediyor. Şimdi şöyle bir şey var :D Triac'ı devreye almak için bir tetik yeter ( Sıfır geçiş anı dışında ki bir anda ) fakat devreden çıkarmak için tetiği kesip sıfır geçişi bekleyeceksin yada A1-A2 uçlarını kısa devre edip kesime götüreceksin.

Moc3041 optoizolator kullanacağım. Gördüğüm kadariyla bu izolatorun icinde sifir gecis takip kontrolu var.

Eger olmasaydi sinüsün tepe noktasinda triyakin on olmasi triyakin arizalanmasina neden olurmuydu?

images (1).png

Moc3041 optoizolator kullanacağım. Gördüğüm kadariyla bu izolatorun icinde sifir gecis takip kontrolu var.

Eger olmasaydi sinüsün tepe noktasinda triyakin on olmasi triyakin arizalanmasina neden olurmuydu?

8344 eklentisine bak

Hayır olmazdı. Neden dersen örnek ispat olarak şunu gösterebilirim.
Bir yükün var ve sen bu yükü %50 duty ile sürmek istiyorsun bunu için ne yaparsın 1 periyotun her 2 alternansında da Alternansın yarısını devreye alır diğer yarısını devreye almazsın bir alternans 180 derece olup yarısı 90 derece eder yani tam tepe noktası. bir yükü %50 oran ile calıştırabiliyorsak ( yani tam tepe noktasında triacı devreye alabiliyorsak ) sorun olmuyor demektir.

Tristör tek yönlüdür sadece bir alternansta çalışır. Her iki alternansta çalıştırmak için TRIAC kullanmak gerekiyor.

Hem tristör hem de TRIAC, AC altında kullanılıyorsa alternans değişiminde kendiliğinden kesime gider. Bir sonraki alternansta tekrar iletime sokulması gerekir.

Tristör tek yönlüdür sadece bir alternansta çalışır. Her iki alternansta çalıştırmak için TRIAC kullanmak gerekiyor.

Hem tristör hem de TRIAC, AC altında kullanılıyorsa alternans değişiminde kendiliğinden kesime gider. Bir sonraki alternansta tekrar iletime sokulması gerekir.

Peki snubber devresi hakkinda ne düşünüyorsun abi. Triyak devresi icin ne kullanabilirim yada kullanmalımıyım?

Snubber hesabını bilmiyorum Serkan, ama internette bolca kaynak vardır. Ben de bir bakayım tekrar.

Snubber in gerekliligi hakkinda fikrim yok. Ogrenmeye calisiyorum. Gordugum dimmer uygulamalarinda hic snubber e denk gelmedim. Cikisa paralel direnc kondansatör baglaniyor. Arastiriyorum.

Ssr yi tercih etmiyorum bu is icin pcb tipi bir devre kurup uygulamak istiyorum.

Rezistif yükte snubber'a gerek yok zaten, ama endüktif yük için mutlaka gerekli olur.

DC devrelerde clamping diyodu ne yapıyorsa, AC devrelerde de snubber devresi aynı işi yapıyor, kapanan TRIAC üzerindeki voltajın ani olarak yükselmesini engelliyor. Uygun RC kombinasyonu seçmek lazım, yoksa ya ani voltaj yükselmesini engelleyemez, yada çok iyi engeller, ama TRIAC kapalı bile olsa yükten akım geçmeye devam eder. Optimum bir nokta bulmak gerekiyor.

Ama eğer uğraşmak istemiyorsan, uygun voltajlı çift taraflı bir TVS diyodu da koyabilirsin TRIAC'a paralel olarak. Hem TRIAC kapalı iken HİÇ akım çekmez, hem de TRIAC kapanırken oluşan yüksek voltajı çok etkili bir şekilde öldürür.

Şoyle bir dokuman buldum ekliyorum belki arastiran olabilir. Uygun bir zamanda bende inceleyecegim.

RC snubber circuit design for TRIACs

Ekler

• cd00004096-rc-snubber-circuit-design-for-triacs-stmicroelectronics.pdf
    587.7 KB · Görüntüleme: 180

Forum istatistikleri

Konular
5,817
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back