Instrustar 205B sorunu

Altair

Kıdemli Üye
Roboshop'tan satin aldigim Instrustar ISDS205B elime ulasti. Yalniz ben bu aleti calistirmayi basaramadim. Daha dogrusu olcum yapamiyorum. Kurulumu Administrator olarak yaptim. Aleti USB'den baglayinca Aygit Yoneticisi'nde de gorebiliyorum. Fakat programi claistirip olcum yapmaya kalktigimda iki kanalda da olcum icin hic bir deger gelmiyor. Problar saglam, test ettim. Sorun neden kaynaklanabilir? Isletim sistemi Win11, ondan midir diye dusunup Win7 uyumlulugunda calistirmayi denedim.

Roboshop'tan satin aldigim Instrustar ISDS205B elime ulasti. Yalniz ben bu aleti calistirmayi basaramadim. Daha dogrusu olcum yapamiyorum. Kurulumu Administrator olarak yaptim. Aleti USB'den baglayinca Aygit Yoneticisi'nde de gorebiliyorum. Fakat programi claistirip olcum yapmaya kalktigimda iki kanalda da olcum icin hic bir deger gelmiyor. Problar saglam, test ettim. Sorun neden kaynaklanabilir? Isletim sistemi Win11, ondan midir diye dusunup Win7 uyumlulugunda calistirmayi denedim.
Ölçüme başlamadan önce kullanacağın kanalları aktif ettin mi?

multivir.png

Prob uclari bosta ve kanal secili iken su ekrani aliyorum. Aletin uzerindeki kalibrasyon pinlerine degdirdigimde de farketmiyor. Prob uclarini kisa devre ettigimde de degismedi.

Ekler

• Ekran görüntüsü 2022-11-28 105007.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-11-28 105007.jpg
    165.6 KB · Görüntüleme: 58
Prob uclari bosta ve kanal secili iken su ekrani aliyorum. Aletin uzerindeki kalibrasyon pinlerine degdirdigimde de farketmiyor. Prob uclarini kisa devre ettigimde de degismedi.
Yazılım versiyonu nedir?

Acaba eski versiyon mu yuklesem ki? Unutmadan restart ettim tabii.
Yok eski versiyon yükleme. Öncelikle programı komple silerek uyumluluk modu filen derken kurcaladığın bütün ayarlardan kurtul.
Sonra aşağıdaki videoyu izleyerek adım adım dediklerini yap. Eğer hala bir ölçüm yapamıyorsan cihaz yüksek ihtimal bozuktur.

Yalniz uyumluluk modu deneyeyim demistim. Baska bir PC daha var, Windows 7 kurulu. Olmadi bir de ona kurayim. Onda da sonuc alamazsam Roboshop'a mesaj atarim.

Yalniz uyumluluk modu deneyeyim demistim. Baska bir PC daha var, Windows 7 kurulu. Olmadi bir de ona kurayim. Onda da sonuc alamazsam Roboshop'a mesaj atarim.
7 filan fark etmez. Sen videoyu izle yeterli. Bende şimdi yeni versiyonu indirip deneyeceğim. Onda bir gariplik varsa bende de çıkar. Bu arada bende de Win11 var.

Ben şimdi win11 de yeni versiyonu "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile yükledim. Bu esnada osiloskopu takmadım.
Kurulum bittikten sonra osiloskopu taktım, 1CH probu taktım, Prop üzerindeki switch'i 1'e getirdim ve osiloskop üzerindeki GND ve 1KHz lik test çıkışına bağladım. Sonuç aşağıdaki gibi sorunsuz.

Videoyu izlediysen orada da bahsediyor, osiloskop driver'ının kurulabilmesi için Kurulum sırasında "Yönetici olarak başlat" seçmelisin. Aksi taktirde osiloskop driverlarını yüklemiyor. Resimde çizdiğim alanda osiloskopun bağlı olduğunu görebilmen lazım. Bağlı değilse ya driver yüklememiştir yada gerçekten arızalıdır.

multivir.png

Hocam o videoyu cihazi almadan once izlemistim zaten. Onun disinda en az bes farkli yabanci yayincidan daha izledim. Terslik cikmasa sasardim zaten. :katil2: Yonetmenler benimle tanissa Kucuk Emrah yerine benimle film cekerlerdi. Oyle bir sanssizlik var bende. Gokdelenlerin arasinda yurusem gelip yildirim carpar mi diye korkmuyor degilim. Diger PC'de de ayni oldu.

Bazen çok kurcalayınca kafa karışıyor. O yüzden diyorum.
"Git bir çay iç gel dönünceye kadar ben beklerim nöbette" :katil2:

Hiç prob falan takmadan sadece kanalları aktif et. İki tane düz çizgi görmen lazım.

1669624710922.png

Iki kanala da prob takili degilken bosta 4.5V gosteriyor. :rolleyes:o_O

Ekler

• Ekran görüntüsü 2022-11-28 121534.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-11-28 121534.jpg
    297 KB · Görüntüleme: 66
Bu markadan urun almakla buyuk hata ettigimi dusunmeye basladim. Adamlar sitelerinde forum bolumu acmislar ama sorulan sorulara yanit vermiyorlar. Umarim satici ilgilenir, yoksa git Tuketici Haklari bilmem ne ile ugras dur. Parasiyla rezil olmak durumu.

Ekler

• Ekran görüntüsü 2022-11-28 151514.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-11-28 151514.jpg
    208 KB · Görüntüleme: 56
Roboshop çokda bilinmedik bir satıcı değil. Benim bir kaç defa alışverişim oldu sorun yaşamadım. Bazen hatta çoğunlukla sıfır kutusu açılan cihazlarda arızalı çıkabiliyor. Bu durumlarda genelde satıcı servise yönlendiriyor ama bunun servisi olduğunu sanmıyorum. İnşallah değişim yaparlar.

Satıcıyla görüştün mü? Çözülme ihtimali var.

Roboshop çokda bilinmedik bir satıcı değil. Benim bir kaç defa alışverişim oldu sorun yaşamadım. Bazen hatta çoğunlukla sıfır kutusu açılan cihazlarda arızalı çıkabiliyor. Bu durumlarda genelde satıcı servise yönlendiriyor ama bunun servisi olduğunu sanmıyorum. İnşallah değişim yaparlar.
Yukarida Roboshop yazmisim yanlislikla, Robitshop'tan almisim urunu. Genelde oradan alisveris yapiyorum diye oranin adi kalmis aklima. Mesaj attim saticiya, donus yapmadilar. Bekliyorum.

Edit : Epey ugrasacagim anlasilan. Robitshop'un ıletisim sayfasi acilmiyor. Siparisler'e attigim kayda da yanit donmediler. Boyle isin icine limon sikayim, iyi mi. :confused:

Yukarida Roboshop yazmisim yanlislikla, Robitshop'tan almisim urunu. Genelde oradan alisveris yapiyorum diye oranin adi kalmis aklima. Mesaj attim saticiya, donus yapmadilar. Bekliyorum.

Edit : Epey ugrasacagim anlasilan. Robitshop'un ıletisim sayfasi acilmiyor. Siparisler'e attigim kayda da yanit donmediler. Boyle isin icine limon sikayim, iyi mi. :confused:
robit.png

Telefon açmayı dene. Ben zamanında roboshopta bir sorun yaşamıştım. Ne mail ne de sitelerindenki ürün iade sisteminden ulaşabildim. Neredeyse umudumu kesecektim. Forumda yazdım, sağolsun forumdan @umk benim yolumun üzeri dedi uğrar sorarım dedi. Sonrasında sorun hemen çözüldü.

Bende bu aralar osiloskop almayı düşünüyorum. Çok pahalı bişey alacak durumum yok şu aralar (kısacası fakirim :) ). Owon HDS242 çok mantıklı geliyor. Eğer bunu iade edebilirsen sende bir gözat istersen. TDS mühendislik n11mağazasında yaklaşık 3200, muhtemelen direk onlarla iletişime geçersen daha uygun fiyata verebilirler.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back