Instrustar ISDS205X USB osiloskop arızası

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün Instrustar 205X USB osiloskobu windows makinama taktım. Windows bir USB aygıt takıldığını anladı ve öttü. Ama osiloskop uygulaması olan Multi VirAnalyzer programını çalıştırınca osiloskobu algılayamıyor. Daha önce de sorunluydu bu, arada bir çalışıyor çoğu zaman çalışmıyordu. Laptop ile denemiştim onda çalışmıştı. Bugün denediğim zaman ne laptop'ta nede masaüstünde çalışmadı.

Acaba bir driver sorunu mu var diye mevcut driver'a bakayım dedim. Aygıt yöneticisinden bakınca orada "Uknown device" dediğini farkettim. İnternette driver'ini arattırdım, yok. Sonra kendi kurulum dizininde bir INF dosya var driver için, onu kullanarak driver'i kurayım dedim, gene kuramıyor ...

Driver'in özelliklerine baktım ve USB VID = 0x4B4 PID = 0x8613 olarak görülüyor. Ama Instrustar'ın kurulumunda mevcut olan INF dosyasına bakınca oradaki VID/PID tamamen farklı. Yani bu cihaz bir şekilde hafızasını yitirmiş :mad:

Cihazın içini açtım. USB kontroller olarak Cypress'in FX2 MCU kullanılmış. Bu tip USB oyuncaklarında çok yaygın kullanılan bir MCU. İnternette USB VID = 0x4B4 PID = 0x8613 araştırınca zaten Cypress FX2 nin geliştirme kartına ait olduğu anlaşılıyor. Demekki Cypress MCU, varsayılan ayarlara göre VID/PID rapor ediyor. O zaman olması gereken VID/PID'i bir yerden okuması lazım. Hakkaten bakınca hemen FX2 nin yanında 2KBit lik 24LC02 EEPROM var.

Demekki olması gereken VID/PID bu EEPROM'un içinde saklı.

IMG_20220404_020950.jpg

Neyse büyük osiloskobu bu EEPROM'a bağladım ve I2C protokol çözümleme yapacak şekilde yapılandırdım. Sonra da ISDS205X i USB portuna takıp neler okunduğuna baktım. Görüldüğü gibi FX2, I2C clock gönderiyor, ama EEPROM'dan hiçbir cevap gelmiyor ...

a.png

EEPROM'un lehimlerini her ihtimale karşı tazeledim, ama hiçbir fark yaratmadı. Bu EEPROM gidik. Yenisini alacağım ama içeriğine ne yazılması gerektiği belli değil. O yüzden bu EEPROM içeriğini internette biraz araştıracağım. Belki birileri kopyasını almıştır. Eğer bulabilirsem bunu kurtarabileceğim. Yoksa bu osiloskobun aynısından bir tane daha alıp bunu organ donör olarak saklayacağım.

EEPROM'un lehimlerini her ihtimale karşı tazeledim, ama hiçbir fark yaratmadı. Bu EEPROM gidik. Yenisini alacağım ama içeriğine ne yazılması gerektiği belli değil. O yüzden bu EEPROM içeriğini internette biraz araştıracağım. Belki birileri kopyasını almıştır. Eğer bulabilirsem bunu kurtarabileceğim. Yoksa bu osiloskobun aynısından bir tane daha alıp bunu organ donör olarak saklayacağım.
Benim 205b uyarsa göndereyim kopyala abi.

Benim 205b uyarsa göndereyim kopyala abi.

205A ile uyumlu değil, çünkü 205A daki EEPROM 8 KByte. EEPROM'un içinde firmware de var.

Ama 205X deki EEPROM 256 Byte. İçinde firmware olamaz, sadece VID/PID ve başka birkaç şey daha var herhalde. VID/PID in ne olması gerektiğini biliyorum, yenisini yazarım. Diğer verileri de yeni 205X den kopyalayacağım.

@taydin, Cypress in boot application note 'unda,
Birkaç farklı boot seçeneğinden bahsediyor. Eeprom A0 GND ye bağlı ise sadece PID, VID, vb şeyleri çekiyor. Fromat yapısı sayfa 2 de verilmiş. +3.3V ye bağlı ise bunlara ilaveten firmware i de çekiyor. Resimde sanki GND ye bağlı değil gibi gördüm.

Ama kapasite 256 byte deyince yukarıdaki note ile çelişiyor.

Evet ben de bu arada kartı incelemeye devam ederken, kartın arka tarafında bir EEPROM daha olduğunu farkettim. Bu 24LC64, yani 64 KBit lik bir EEPROM, yani bunda firmware vardır.

IMG_20220404_143704.jpg

Kartta bulunan sürgülü switch de hangi EEPROM'un SDA sının FX2 ye bağlandığını belirliyor. Arkadan bakınca sola sürünce üstteki 256 Byte'lık EEPROM bağlanıyor FX2 ye. Sağa sürünce de alttaki 8 KByte lık EEPROM bağlanıyor.

Ben ölçümü yaparken doğrudan EEPROM'dan baktım, ama sürgülü anahtar SDA yı işlemciye bağlamazsa, SDA çıkışındaki pull up devreye girmiyor ve çıkış da hep 0 görünüyor.

IMG_20220404_143720.jpg

Neyse sürgülü switch'i diğer konuma alıp tekrar osiloskop ile I2C veri topladım. Gene aynı sonuç. Sonra sürgülü anahtarı ölçtüm ve anahtarda iyi temas yok! Hemen airbrush'ı taktım kompresöre, içine de IPA doldurup adamakıllı yıkadım switch'i. Sonra da bir süre sağa sola sürgüleyip fizik tedavi uyguladım. Anahtar normale döndü.

Sonra tekrar üstteki EEPROM'dan I2C veri topladım ve gerçekten de makul veri geldi bu sefer

a.png

Ve hakkaten @umk nün dediği gibi EEPROM'dan VID/PID okuması yapıyor

1649072933021.png

Evet switch'e yapılan fizik tedavi sonrası osiloskop da çalışmaya başladı. Yalnız bu switch nedeniyle şöyle bir limitasyon var: Cihaz ya osiloskop olarak çalışıyor yada lojik analizör olarak. Aynı anda hem osiloskop hem de lojik analizör aktif olamıyor. Bu önemli bir limitasyon.

1649074659733.png

Özdisan'dan switch'in yedeğinin siparişini verdim. Cihazı toplamadan önce her iki EEPROM'un da içeriğini okutup bir kenara koyacağım.

Evet switch'e yapılan fizik tedavi sonrası osiloskop da çalışmaya başladı. Yalnız bu switch nedeniyle şöyle bir limitasyon var: Cihaz ya osiloskop olarak çalışıyor yada lojik analizör olarak. Aynı anda hem osiloskop hem de lojik analizör aktif olamıyor. Bu önemli bir limitasyon.

16482 eklentisine bak
aynı anda set edersek eepromların adresi de farklıdır herhalde birlikte kullanabilir miyiz yoksa yazılım olarakta bunu mümkün kılmamışlar mı

aynı anda set edersek eepromların adresi de farklıdır herhalde birlikte kullanabilir miyiz yoksa yazılım olarakta bunu mümkün kılmamışlar mı

İki EEPROM'un I2C adresi aynı. Zaten farklı olsa da FX2 deki dahili program iki ayrı EEPROM okuyacak bir özelliği yok.

İki EEPROM'un I2C adresi aynı. Zaten farklı olsa da FX2 deki dahili program iki ayrı EEPROM okuyacak bir özelliği yok.
Mutlaka 2si bir arada çalışan modeli vardır ama bu beni bir miktar daha soğuttu bilgisayara bağımlı çalışan skoplardan

Bu Fx in olayı nedir desem. Yada daha kabaca sorayım. Neden ft232 değilde fx. Ne avantaj var. İlk başta hız mı? Yada bu örnekteki gibi pid tanımlama mı?

FX2, USB arabirimi olan bir MCU. Yani her türlü USB oyuncağını yapabilirsin bununla. Ama FT232 sadece USB veri trafiğini UART veri trafiğine dönüştürüyor, veri üzerinde ne bir işlem yapabiliyor, nede kendiliğinden veri gönderebiliyor.

Neyse sürgülü switch'i diğer konuma alıp tekrar osiloskop ile I2C veri topladım. Gene aynı sonuç. Sonra sürgülü anahtarı ölçtüm ve anahtarda iyi temas yok! Hemen airbrush'ı taktım kompresöre, içine de IPA doldurup adamakıllı yıkadım switch'i. Sonra da bir süre sağa sola sürgüleyip fizik tedavi uyguladım. Anahtar normale döndü.

Sonra tekrar üstteki EEPROM'dan I2C veri topladım ve gerçekten de makul veri geldi bu sefer

16480 eklentisine bak
Sonuç: Mekanik arıza çıktı.
İyi çalışmalar, kolay gelsin...

Özdisan'dan switch'in yedeğinin siparişini verdim. Cihazı toplamadan önce her iki EEPROM'un da içeriğini okutup bir kenara koyacağım.
Kesinlikle yedek alın.(firmware kilitli değil ise...)
İleri de ne olacağı belli olmaz. Belki birine de lazım olur.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back