İnverter arızası

Mehmetkrac550

Aktif Üye
images.jpeg

Merhaba ben bu inverter devresini yaptım ama çalışmadı sorunu bulamadım transistörler sağlam trafo sağlam entegrede kısa devre yok önerileriniz nelerdir

Trafonun çıkışları kaç volt?
Trafon Simetrik mi?

Osiloskop ile öncelikle 555 in 3 numarasından kare dalga çıktığına bakman lazım. Sonra da R2 ile frekansının ayarlanabildiğini gör.

Yalnız bu devre çıkışta 100 W güç vermez. En fazla vereceği 10 - 15 W. Onu da çok uzun süre veremez çünkü transistörleri trafodan gelecek ters EMK ya karşı korumak için diyotlar konmamış. Dolayısıyla eğer 555 ile ilgili sorunu giderir ve güzel kare dalga alır ve transistörler de iletime geçmeye başlarsa, kısa süre sonra trafodan gelen ters gerilimden dolayı telef olurlar.

Osiloskop ile öncelikle 555 in 3 numarasından kare dalga çıktığına bakman lazım. Sonra da R2 ile frekansının ayarlanabildiğini gör.

Yalnız bu devre çıkışta 100 W güç vermez. En fazla vereceği 10 - 15 W. Onu da çok uzun süre veremez çünkü transistörleri trafodan gelecek ters EMK ya karşı korumak için diyotlar konmamış. Dolayısıyla eğer 555 ile ilgili sorunu giderir ve güzel kare dalga alır ve transistörler de iletime geçmeye başlarsa, kısa süre sonra trafodan gelen ters gerilimden dolayı telef olurlar.
Bu inverter devresi yerine cd4047 nasıl olur abi

Söylediğine göre işin tekniğine ters bir durum ama multimetreni siyah kablosunu kırmızıya tuttur. Multimetrenin Kırmızı kablosunu da diğer iki kabloya ayrı ayrı tutturarak AC kademesinde ölç. Birinde - voltaj diğerinde + voltaj olarak değer okuman lazım. Örneğin -16v , +16v gibi.
Devre 12v ile çalışacak şekilde tasarlanmış.
Bu inverter işi benim ve senin seviyende bir meraklı için zor bir iş.

Simulatörde çalıştırsan bu devre muhtemelen çalışır, çünkü oradaki komponentlerin voltaj akım sınırı falan yok. Ama gerçek devrede komponent limitleri önemli oluyor.

Bu devreyi yapıp ilk defa 12V verdiğinde herhalde 555 kare dalga üretmeye başladı ve transistörler de birkaç kez iletime geçti. Ama transistör kesime gittiği anda trafoda oluşan çok yüksek voltajlar herhalde 555'i bozdu ve artık kare dalga üretemez oldu. Aşağıdaki gibi iki tane 1N4007 bağlayıp tekrar deneyebilirsin. Ama dediğim gibi şu anda 555 in durumu meçhul. Yedek varsa onu da değiştirip bu şekilde tekrar deneyebilirsin.

images.jpeg

Yalnız çok dikkat etmen lazım! 10 W bile üretse, bu devrenin çıkışındaki 220 V insanı öldürmeye yetecek bir enerjiye sahip! Eğer devre çalışmaya başlar ve çok talihsiz bir şekilde sol elin bir uca sağ elin de diğer uca dokunursa ölüm tehlikesi çok fazla!

Trafoyu ölçtün mü? Çıkışlar 12-0-12 mi?
- ile + yı ayırdın mı?
-12v olan BD139'a bağlanacak, +12v olan BD140'a bağlanacak. (Yani öyle galiba. Ben ben acemisi olduğumdan emin olamıyorum)
Ters bağladıysan çalışmaz.
Şema üzerindeki kırmızı ve siyah noktalar birleştirilmesi gereken noktalar. Nokta olmayan yerlerde kablolar üst üste geçiyorsa birbirine temas etmemelidir. Bunları belki bilmiyorsundur diye yazayım dedim.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back