İnverter Çalışma Prensibi?

vahaos

Yeni Üye
Bu devrenin çalışmasını detaylı anlatatabilir misiniz?

20210315_103040.jpg

Last edited by a moderator:
Bu bir push pull inverter devresi. Neresini anlamadın onu sor cevaplayan mutlaka çıkar.

Öğrenci olup çalışmasını anlatmaları isteniyor sanırım ...

Burada transistörler dönüşümlü olarak iletime geçiyor ve trafodan her seferinde ters yönde akım akmasına sebep oluyor. Bu değişken akım da sekonderde bir voltaj endüklenmesine sebep oluyor. Devrenin genel anlamda çalışma şekli bu. Anlamadığın yer nerese belirtirsen tam olarak oraya yönelik bilgiler alabilirsin.

Anlamamak değil de bunu anlatmam gerekiyor, yazdıklarınızı daha detaylandırabilir misiniz rica etsem?
Burada transistörler dönüşümlü olarak iletime geçiyor ve trafodan her seferinde ters yönde akım akmasına sebep oluyor. Bu değişken akım da sekonderde bir voltaj endüklenmesine sebep oluyor. Devrenin genel anlamda çalışma şekli bu. Anlamadığın yer nerese belirtirsen tam olarak oraya yönelik bilgiler alabilirsin.

Konuya arti dan girip eksiden cikman gerekir sana bir yol haritasi vereyim.

1. Entegrenin nin devredeki görevi nedir.
2. Entegrenin solundaki c1 r3 ne ise yariyor.
3. R1, r2 ve transistorlerin gorevi nedir.
4. Trafonun gorevi nedir.

Bu soruları cevapladigin anda devreyi anlatmis olursun.

Buraya kadar anlatılanlarla artık geri kalanını kendin tamamlayabilmen lazım. Anlamadığın yerler ile ilgili de istediğin kadar soru sorabilirsin, tabi anlamak ve öğrenmek istiyorsan.

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back