İnvertör tamiri 5 kVA mppt 48 volt

mahmut

Üye
Merhabalar. Bir invertör aldım, elimde arızalı anakartı var, ikisinden bir tane yapayım diye, lakin aldığım invertör hiç açmıyınca elimdeki mosfetleri uçan ana kartı tamir edip iki taneden bir tane yapmak için. Mosfetleri değiştirip düşük akımla besleme vererek test etmek istediğimde 2 adet mosfeti kısadevre olmuştu. onları yeniden değiştirdim. ama denemeye korkuyorum. lakin buyük mosfetlerin drain ve gateleri kısadevre görünüyor. mosfetleri komple söktüm. hepsi sağlam kart üzerinde kısa devre . gate tetikleri küçük bir trafodan geliyor, Bu trafoyu sökünce kısadevre kalkıyor. o zaman normal dedim? Bilgim siz değerli büyüklerim kadar değil. Yardım ederseniz sevinirim.
WhatsApp Image 2020-12-24 at 15.23.20 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-12-24 at 15.23.21.jpeg

Last edited by a moderator:
Tamam bu UPS değil güneş enerjisi sisteminde kullanılan invertör. Marka modelini belirtirsen önce bir şema araştıralım, bu işi çok kolaylaştırır.

Bir de bu 0.5 kVA lık bir inverter'e benzemiyor. 5 kVA olmasın bu? Resimlerden görüldüğü kadarıyla H köprüsü kullanılmış. Her bir taraf için 4 tane paralel MOSFET var. Bir de devasa soğutucu var. Bütün bunlar yüksek güç çağrıştırıyor.

yandaki etiketi bu.

Ekler

• WhatsApp Image 2020-12-25 at 10.42.47.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-25 at 10.42.47.jpeg
    61.6 KB · Görüntüleme: 123
Bir de bu 0.5 kVA lık bir inverter'e benzemiyor. 5 kVA olmasın bu? Resimlerden görüldüğü kadarıyla H köprüsü kullanılmış. Her bir taraf için 4 tane paralel MOSFET var. Bir de devasa soğutucu var. Bütün bunlar yüksek güç çağrıştırıyor.
Kusura bakmayın. Noktalama hatam pek büyük sonuçlara yol açabiliyor. İnşallah tekrarlamayacağım.

Tamam başlığı düzelttim. Bu basit bir invertör de değil. Bu, gerektiğinde solar panellerin ürettiği elektriği şebekeye geri satan bir cihaz.

Anakartın üstünün ve altının yüksek çözünürlüklü resimlerini koy istersen, önce bir göz kontrolü yapalım. Başka patlayan çatlayan şişen komponent var mı, kararmış bölge var mı bakalım.

Eskiden ne güzel satılan her cihazın şeması yanında veriliyordu. Keşke bu konuda ortak bir bilinç olsa şema yoksa almıyorum kardeşim denebilse....

Tamam başlığı düzelttim. Bu basit bir invertör de değil. Bu, gerektiğinde solar panellerin ürettiği elektriği şebekeye geri satan bir cihaz.

Anakartın üstünün ve altının yüksek çözünürlüklü resimlerini koy istersen, önce bir göz kontrolü yapalım. Başka patlayan çatlayan şişen komponent var mı, kararmış bölge var mı bakalım.
Abi benim bildiğim şebekeye basmıyor?

Abi benim bildiğim şebekeye basmıyor?

Online grid deyince bana öyle gibi geldi ama herhalde değil. Şebekeyi sadece şarj için kullanıyor gibi duruyor. Ama datasheet'te bu cihazdan "off grid" diye bahsederken cihaz etiketinde online grid diyor :D

Datasheet ve kullanım kılavuzunu ekleyeyim.

Ekler

• MKS-MKS-1-5KVA-manual-20160301.pdf
    1.9 MB · Görüntüleme: 147
  • MPS-series-1-3-5kva-solar-inverter-with-MPPT-controller.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 115
Bu da Türkçe kullanım kılavuzu

Ekler

• MKS-MKS-1-5KVA-manual-TR-TWI-new.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 139
Aynı dediğiniz gibi şebekeyi sadece akü şarjında ve şebeke gittiğinde devreye girerek üretim yapmakta.

Ben de bulamadım. Ama bu cihaz fason olarak birçok marka tarafından satılıyor, bir yerlerde mutlaka vardır bunun şeması.

Bu cihaz o zaman bir nevi line interaktif UPS. Tek farkı, şarj kaynağı olarak solar panel de kullanabiliyor. Şema olmasa da bunun tamiri o kadar zor olmaz diye tahmin ediyorum.

Yalnız şunu da belirteyim. Eğer göz kontrolünde bir sorun bulamazsan, ayrıca olağan şüpheli komponentleri de test edip hepsi sağlam çıkarsa, bu tamiri yapabilmek için mutlaka osiloskoba ihtiyacın olacak. Eğer ölçüm ve testler sırasında şehir şebekesinden çalıştırıyorsan da izolasyon trafosuna ihtiyacın olacak (solar panellerden veya uygun akım verme kapasiteli 48 V luk bir güç kaynağından besliyorsan gerek olmaz). Kapasitörleri uygun bir şekilde test edebilmek için de LCR metre gerekebilir.

Ben de bulamadım. Ama bu cihaz fason olarak birçok marka tarafından satılıyor, bir yerlerde mutlaka vardır bunun şeması.

Bu cihaz o zaman bir nevi line interaktif UPS. Tek farkı, şarj kaynağı olarak solar panel de kullanabiliyor. Şema olmasa da bunun tamiri o kadar zor olmaz diye tahmin ediyorum.
ya camdan aşağı atıcam, yada sizin gibi bir üstad arıyacağım. Ama önce elimden geleni ardına koymadan bakmam gerekli.

Yalnız şunu da belirteyim. Eğer göz kontrolünde bir sorun bulamazsan, ayrıca olağan şüpheli komponentleri de test edip hepsi sağlam çıkarsa, bu tamiri yapabilmek için mutlaka osiloskoba ihtiyacın olacak. Eğer ölçüm ve testler sırasında şehir şebekesinden çalıştırıyorsan da izolasyon trafosuna ihtiyacın olacak (solar panellerden veya uygun akım verme kapasiteli 48 V luk bir güç kaynağından besliyorsan gerek olmaz). Kapasitörleri uygun bir şekilde test edebilmek için de LCR metre gerekebilir.
Ok. Abi o zaman adım adım gitmeliyim. Bunun motfetleri patlamıştı hepsi, havaya uçmuştu, simsiyahtı heryeri. Moslarını değiştirdim. son hali bu. ( cihazın üzerindeki ana kart ise tamir görmüş hiç açmıyor. Beniki ERR veriyordu. giriş arızası diyor kapatıyordu .

ya camdan aşağı atıcam, yada sizin gibi bir üstad arıyacağım. Ama önce elimden geleni ardına koymadan bakmam gerekli.

Valla ben tamir üstadı falan değilim, ama senin gibi çok inatçıyımdır. Eğitimim de elektronik mühendisliği, o yüzden hiç üşenmeden komple şemasını çıkarırım :D

Ok. Abi o zaman adım adım gitmeliyim. Bunun motfetleri patlamıştı hepsi, havaya uçmuştu, simsiyahtı heryeri. Moslarını değiştirdim. son hali bu. ( cihazın üzerindeki ana kart ise tamir görmüş hiç açmıyor. Beniki ERR veriyordu. giriş arızası diyor kapatıyordu .

H köprüsü devrelerinde MOS'ların patlaması, MOS'ları süren devredeki arızadan olabilir. Mesela köprünün bir ayağındaki MOS'ları ON yapıyorsa, al sana 48 V kaynağı kısa devre ettin ve o ayaktaki MOS'lar kısa zamanda giderler. Yenilerini takarsın, onlar da gider.

O yüzden ben olsam MOS'ların hepsini söker ve gate sürücü devresini boşta çalıştırırım ve çıkıştaki sinyallere osiloskopla bakardım. Ama bu da kolay olmuyor, çünkü yeni sistemlerde hep bir MCU oluyor ve inverter'den çıkış voltajı göremeyince sistemi kapatıyor. O yüzden osiloskopta single trigger ile bakman lazım. Cihaza güç vereceksin ve kısa süre de olsa gate sürücünün PWM palslarını üretiyor olması lazım. Üretmiyorsa PWM entegresi ve etrafındaki devreye odaklanman lazım.

Yani cihazın alt bloklarını görüp her bir bloğun ayrı ayrı çalıştığını doğrulaman lazım. Çalışmayan bloğu tespit ettikten sonra da oradaki komponentlere odaklanman lazım.

Aynısını yaptım. entegreyi ve transistörleri komple değiştirdim. ( osc tam iyi olmadığı için ölçmeden yaptım ) Ama sonuç yine aynı, peki moslar sonrası IGBT katında olma ihtimali yok mu? Onlar da uçmuş tu, onları da değiştirmiştim. Hatta onların gate leri kısadevre, bobinden dolayı.

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back