İstenmeyen arama, sms ve epostalardan ileti yönetim sistemi ile kurtulun!

Sercan

--
Öncelikle şunu söyleyeyim, bu hizmet doğrudan devlet tarafından sağlanmıyor. En azından izinleri topluca görüntüleyip düzenleyeceğimiz başka bir kaynak var mı bilmiyorum. Erişileceğimiz sitede şirketin tanımı şu şekilde:

Şirketimiz Hakkında
6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca ulusal bir ticari elektronik ileti yönetim sisteminin kurulmasına karar verilmiş ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından bu kapsamda görevlendirilmiştir. İYS A.Ş., söz konusu sistemin tasarımı, gerçekleştirilmesi, kurulumu ve idamesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı iştiraki olarak kurulmuştur.

İleti Yönetim Sistemi adı verilen bu hizmet ile numaramıza gelen istenemeyen mesaj ve aramaları kontrol edebilmemiz amaçlanıyor. Umarım faydalı olur. Sisteme https://iys.org.tr/ adresinden erişebilirsiniz. Beni arayıp duran su arıtıcısı pazarlayanları filan göremedim. Umarım uzun vadede sistem derinleşir ve kaliteli bir hale gelir.

Bu konu ile ilgili sitede şöyle bir açıklama var:

Aradığınız hizmet sağlayıcı/markayı bulamıyor musunuz?

Yönetmelik gereğince 150.000 ve daha az sayıda onaylı iletişim adresine (telefon numarası ve eposta adresi sayısı toplamı) sahip olan işletmelerin bu izinleri İYS'ye kaydetmesi gereken son tarih 31 Mayıs 2021'dir. Bu tanıma uyan işletmeleri 1 Haziran 2021'den itibaren İYS ekranlarında görebilirsiniz.

Sistemi ben de ilk defa kullanıyorum, süreç aşağıdaki gibi işliyor ve şu an red kayıtları filan hantal, kullanırken hemen pes etmeyin!

İlk erkandan tercih ettiğiniz giriş yöntemini seçiyorsunuz. Ben e-Devlet kullandım.
1.PNG

Sonra sözleşeme ekranı geliyor,
2.PNG

Telefon numaranızı doğruluyorsunuz.

3.PNG

İletişim adreslerinden ilk gelen doğruladığınız telefon numarası. İsterseniz başka bilgiler de eklenebilir.
4.PNG

Yukarıdaki ekranda izinleri yönet derseniz aşağıdaki gibi onay verdiğiniz firmalar geliyor.
5.PNG

Bir tanesinin onayını kaldırmak istiyorum, böyle bir ekran geliyor

6.PNG

Yukarıdaki ekranda yeşil onay butonuna basarak red ediyorsunuz. Kaydettiğinizde aşağıdaki gibi red ettiğiniz firmaları görebiliyorsunuz

7.PNG

Bugün denedim. Gerçekten süper bir sistem olmuş. Gerçi buraya kayıtlı olmayan firmalar illaki gönderecek ama cezalar fazla olduğundan işler değişebilir. Bir de bunun mobil app sürümü olsa.. Çoğu insanın sadece telefonu var.
Yasaya göre 2021'in ortası imiş. Hepimizin ortak derdi.

Bu sistem bana mesaj atan tüm iletileri yonetebiliyor mu? Emin olamadim.

Şöyle ki mesela bende Türkiye icindeki legal bankalar taninmis firmalar var. Ama ne idugu belirsiz yerlerden de sacma sapan mesajlarda geliyor firma belli degil. Bu iletileride yonetebiliyormu bu sistem?

Bu sistem tanindik bilindik yerlerden gelecek iletileri filtreliyorsa ( sahsi dusuncem bu yonde ) cok basarili bulmuyorum.

Bu sistem bana mesaj atan tüm iletileri yonetebiliyor mu? Emin olamadim.

Şöyle ki mesela bende Türkiye icindeki legal bankalar taninmis firmalar var. Ama ne idugu belirsiz yerlerden de sacma sapan mesajlarda geliyor firma belli degil. Bu iletileride yonetebiliyormu bu sistem?

Bu sistem tanindik bilindik yerlerden gelecek iletileri filtreliyorsa ( sahsi dusuncem bu yonde ) cok basarili bulmuyorum.
Sen firma bazında neye izin verirsen o geliyor. Neyi engellersen o gelmiyor. Mesajı gönderenin kim olduğunu bilmiyorsan, mesajın altındaki mersis numarasından çok kolay bulabilirsin. Sonrada iyt sistemine girip o firmayı engellersin.

Iste mersis nunarasi yok.

Ornek ,

"Mes enerji izolasyon firmasi evinizi aparrmaninizi izole ediyoruz"

Baska bir bilgi yok tel no yok. Surekli geliyor boyle mesajlar.

Bende girip bi bakayim hangi firmalar cikacak.

Iste mersis nunarasi yok.

Ornek ,

"Mes enerji izolasyon firmasi evinizi aparrmaninizi izole ediyoruz"

Baska bir bilgi yok tel no yok. Surekli geliyor boyle mesajlar.

Bende girip bi bakayim hangi firmalar cikacak.
Şöyle bir kod da yok mu? Eğer yoksa büyük cezası var diye biliyorum.

20210122_132206.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back