İtfaiye Oyun Makinesi Restorasyon

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bir tane itfaiye oyun makinemiz var. Makine içerisinde sürekli su döndüğünden zamanla bu sular makinenin bazı yerlerine temas etmiş ve pas oluşturmuş. Ayrıca ledlerine de temas ederek korozyona uğratmış.

Makineyi baştan yaratmaya karar verdim. Ledler ve elektronik aksam kolay ama işin macun çekme ve boyama kısmı benim çok bilmediğim bir kısım. Boyasını koçtaşta marshall marka özel karışım ile yaptırdım. Zıpara işleminide yapabilirim ama bu macun konusunda bende bilgi sıfır. Buna ne çeşit macun kullanılır?

20230106_111820.jpg

20230106_111854.jpg

20230106_111843.jpg

20230106_111922.jpg

20230106_111910.jpg

Polyester macun hırdavatçılarda satılıyor. Fiberlisi de olur bunların. Alırsanız son kullanma tarihine dikkat etmek lazım. Uygulaması zor değil, sertleştiricisini fazla kaçırınca kusma yapıp boyayı bozuyor dedi benim kaportacı. Pahalı malzeme de değil bir iki yerde alıştırma yapıp uygulama yapabilirsin.
Su mu püskürtüyor bu makina?

EE kadın zaten çatı katında, merdivende var, direk insin :D aksiyona ne gerek var yani :D

Hazır eline almışken etiketleri de Türkçe ye çevirsen de daha anlamlı olsa.

EE kadın zaten çatı katında, merdivende var, direk insin :D aksiyona ne gerek var yani :D

Hazır eline almışken etiketleri de Türkçe ye çevirsen de daha anlamlı olsa.
Kadını vuralım, evide bırakalım yansın. Biz taş mı yiyelim? :D

Etiketin altı da komple paslanmış. Kasanın boyası etikette kalmış. O da değişecek ama tasarım yapacak kimse yok. Sen yap biz bastıralım dediler ama ben pek beceremiyorum tasarım işlerini. Webden alevli wallpaper bakacağım :D

ölçü ver hazırlayayım sana
Kadını vuralım, evide bırakalım yansın. Biz taş mı yiyelim? :D

Etiketin altı da komple paslanmış. Kasanın boyası etikette kalmış. O da değişecek ama tasarım yapacak kimse yok. Sen yap biz bastıralım dediler ama ben pek beceremiyorum tasarım işlerini. Webden alevli wallpaper bakacağım :D

Polyester macun hırdavatçılarda satılıyor. Fiberlisi de olur bunların. Alırsanız son kullanma tarihine dikkat etmek lazım. Uygulaması zor değil, sertleştiricisini fazla kaçırınca kusma yapıp boyayı bozuyor dedi benim kaportacı. Pahalı malzeme de değil bir iki yerde alıştırma yapıp uygulama yapabilirsin.
Su mu püskürtüyor bu makina?
Bunlarda hep üretim tarihi var. Skt bulamadım.

6 ay olmalı raf ömürleri. Karıca duası gibi yazmışlardır

Çok gıcık bir işmiş bu macun işi. Hiç benlik değil. Muhtemelen kuruduktan sonra zımpara ile bayağı bir boğuşacağım.

20230108_134920.jpg

Tam kemikleşmeden spatula izlerini spatulayla kazıyabilirsin. Zımpara işi kolaylaşır. Bunların köşeli ve pastan delinmiş yerlerine polyester reçine de kullanıyorlar. Fiberglas serip emdiriyorlar, pis iş. Eli alışan adamlar çok pratik çalışıyorlar ama.

Tam kemikleşmeden spatula izlerini spatulayla kazıyabilirsin. Zımpara işi kolaylaşır. Bunların köşeli ve pastan delinmiş yerlerine polyester reçine de kullanıyorlar. Fiberglas serip emdiriyorlar, pis iş. Eli alışan adamlar çok pratik çalışıyorlar ama.
Valla artık toplamak istiyorum. Reçine veya fiberglass işine girişmeyeceğim. Macundan boyumun ölçüsünü aldım. :D

Bu makine normal çalışıp para kazanan bir makineydi. Sadece displayi arızalıydı. Onu yaptım ama makinenin genel durumuna bakınca kısa zamanda başıma çok iş açacak gibi duruyordu. Bende orasınıda yapayım, burasınıda yapayım derken sökmediğim parça kalmadı. Makineyle işim bittiğinde tahmini bir 5 yıl daha bozulmaz.

Su temas etmesi muhtemel olan bütün parçalara spray vernik kaplama sıktım. Su kaçağı olabilecek her yerede akvaryum silikonu çekeceğim.

Son düzenleme:
Diğer paslı yerleri tel fırça ile fırçalayıp astar boya sürebilirsin. Yoksa bir kere pas varsa, oradaki pas ilerler.

İtfaiyenin göğüs kısmını internetten bulduğum alev deseni ile photoshopda geçişli renk üzerine yerleştirip reklamcıda folyoya bastırdım ve yerine yapıştırdım. Ama hesaba katmadığım bir şey çıktı.

Folyo suya dayanıklı ama darbeye dayanıklı değil. Mor kısmı perçinlerken sıkma pensesini kaydırınca biraz zarar verdim. Sonra üzerini vernik kaplayayım dedim, bauhause daki boyacılar tutmaz dedi. Eskisini incelediğimde folyoyu pvc kapladıklarını anladım ama bizim ülkede büyük ebatta pvc kaplayan yoktur diye düşünüyorum. Birde artık bunu yapıştırdım. Geri dönüşüm yok. O yüzden üzerine kaplayabilecek şeffaf birşey arıyorum. Kuruduğunda sert olmalı ki darbeye, çizilmeye karşı dayanıklı olsun.

Var mı bir fikri olan?

20230125_135534.jpg

Kol düğmesi, saat, bileklik, zincir, fermuar tokası, tırnak... Folyonun hiç sansı yok. Belki araç camlarına kaplandığı gibi film kaplanabilir?

Vernik çıktıyı eritebilir.

Üzerine şeffaf folyo veya bant çekilebilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back