JBC CD-2BQF havya istasyonu

Sercan

--
Bugün JBC markasının giriş seviyesi havya istasyonunu aldım. Assemcorp ve C3 Teknoloji JBC'nin resmi Türkiye distiribütörü. Ben Assemcorp firmasından aldım. Evime çok yakın ve buradan daha öncede alışverişim oldu. Ayrıca firma yanılmıyorsam Vestel, Arçelik gibi fabrikalara ürün tedariği sağlıyor. Hakko gibi üst sınıf diğer markalarında resmi Türkiye distiribütörlüğünü yapıyor. Hakko'yu 1 yıldır getiriyorlarmış. Kendi bünyelerinde servisleri mevcut. Ürünü 2 yıl garantili aldığım için kendi bünyelerinde servislerini veriyor olmaları da ayrı bir güvence. Gerçi bu cihazı ömürlük olması için alıyoruz ama kul yapısı, ne olur ne olmaz...

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle ürünü detaylıca inceleme fırsatım olmadı. İlk izlenimim kablosundan plastiğine son derece kaliteli malzeme kullanıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Cihazı kurcalarlarken detayları zamanla burada paylaşırım. Şimdilik 2 saniyede 350 dereceye nasıl ulaştığının videosu dahil bütün görselleri buraya bırakyım.

Cihazla ilgili merak ettiklerinizi sorarsanız bende test etmeye yada deneyimlerimi aktarmaya çalışırım.

Cihaz aşağıda gördüğünüz kutunun içinde uçsuz olarak geliyor. Ucu ayrıca almanız gerekiyor. Bu bir yerde iyi çünkü içinden çıkan uçun aynısını almanız gerekmez. 500 farklı uç çeşiti var, dilediğinizi seçip alabilirsiniz. Tabii bunların fiyatları birbirinden bir miktar ayrışıyor.

IMG_20210326_180512.jpg

Kutu içeriğinde elektrik kablosu, tutacağı, kablo askısı, yedek tutacak süngeri, havya temizleme süngeri ve cihaza dahil tel beraberinde geliyor. Bir de küllük gibi dükülebilecek silikon bulunuyor.

IMG_20210326_180847.jpg

Burada önemli bir detay vereyim. JBC bu kategoride 2B ve 2S olmak üzere iki farklı model sunuyor. S modeli ince işçilikler için düşük güçte (40 W) çaışıyor ve tutacak tipi T210. Benim aldığım B modeli ise 130 W gücünde ve T245 tutacak ile geliyor. Aslında T210 tutacağı alıp bu cihaza bağlayabiliyoruz. Dolayısı ile hassas işler için uygun uçları rahatlıkla çalıştırıyor. Fakat S modeline T245 takarsak kaba işler için uygun uçları ısıtırken zorlanacaktır... Lafın özü giriş seviyesi bir JBC alacak olursanız B modeline yönelmenizde fayda var.

IMG_20210326_181351.jpg

IMG_20210326_181100.jpg

IMG_20210326_182451.jpg

IMG_20210326_182805.jpg

0'dan açıp lehim yapabilecek hale gelmesi 16 saniye sürüyor. Cihaz açık ise bu süre 2 saniye. Buyrun bu da videosu.

Son düzenleme:
Firmaya gittiğimde demo standlarının da fotoğraflarını çektim. Ortam biraz karanlık olduğu için ters ışık filan cihazlar tam net çıkmadı. Güler yüzlü personelin olduğu tavsiye edeceğim bir firma. Bunu kesinlikle alışveriş listesine eklemeliyiz @taydin (https://www.assemshop.com/)

IMG_20210326_162023.jpg
IMG_20210326_162026.jpg
IMG_20210326_162059.jpg
IMG_20210326_162133.jpg
IMG_20210326_162151.jpg
IMG_20210326_162157.jpg

Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Yalnız cihaz çok güzel ama çok pahalı be hocam :) Bütçe müsait olsa böyle bir cihazı kim istemez :)

Pahalı demek yerine kur farkının kurbanıyız desek daha doğru olur. Maalesef bu çok üzücü...

Hayırlı olsun güle güle kullan Sercan. USB bağlantısı ne gibi olanaklar sunuyor?

Hayırlı olsun güle güle kullan Sercan. USB bağlantısı ne gibi olanaklar sunuyor?

Sağol, henüz o kadar kurcalayamadım. Gecenin ilerleyelen saatlerinde yada yarına kalacak. Yetişmesi gereken işlerim var bir heves araya bunu sıkıştırdım. :rolleyes: :D

USB bağlantısı ile firmware güncellemesi ve JBC Web Manager isimli programın haberleşmesi sağlanıyormuş. Bu program birden fazla cihazın koordine edilerek, sanıyorum ısı profilleri gibi ayarlarının yapılmasına imkan veriyor. Ayrıca aşağıdaki gibi grafikler de çiziyor ama içerğini tam anlamadım. Detaylı bilgi verebilmem için bir ara programı ara kurup denemem gerekiyor.

11-1.jpg

Ne gibi değişiklikler olduğunu bilmiyorum ama bir firmware güncellemesi varmış. Acaba yapılan iyileştirmeler hakkında bir yerlerde bilgi varmıdır, öğremek lazım.

Güncellemeyi yapayım.

1616796422904.png

Hızlı bir şekilde sorunsuzca güncelledim.

1616796584228.png

Sitesinde nelerin değiştiği yazmıyor. Sadece şu şekilde versiyon tablosu yayınlamışlar.

1616796692056.png

Hazır uğraşıyorken şu Web Manager yazılımını da kurayım dedim ama kurulum için IIS servisinin aktif olması gerekiyormuş. Bu biraz saçma geldi bana. Bu yüzden kurmadı.

1616796955887.png

IIS servisini aktifleştirdim. Bu seferde program çalışmadı. IIS tarayıcıda localhost yazdığımda dönüş yapıyor.

1616797480890.png

Programın kasayolunu açtığımda, wwwroot klasörünün alıtnda bulunan Webmanager klasörüne yönlendiriyor fakat tarayıcıda bembeyaz bir sayfa çıkıyor. Yani çalışmıyor.

1616797431487.png

Bunu denemekten şimdilik vazgeçeceğim. Zaten bana bir faydası olacağından değil ama gösterebilseydim belki merak eden birilerine yarardı.

Cihazı ilk defa dün bir iyileştirme işinde kullandım. Normalde yazılım içeren bütün cihazları önce ayarlarını kurcalar her şeyi özelleştirirdim. Fakat bu sefer JBC'nin standart tanımlı ayarlarını merak ettiğim için hiç dokunmadım. Malumunuz lehimleme işinde her kafadan bir ses çıkar.

Zaten JBC çalışma sıcaklığı 350, bekleme sıcaklığı ise 150 dereceye ayarlı geliyor. Benim bundan önce kullandığım Sunline 852D+ modelinde havya 330 dereceye ayarlı kullanıyordum. Yani aslında bir birine çok yakın değerler. İdeal çalışma sıcaklığı için genellikle 300 derece tavsiye edilir. Ben %10 tolerans ekleyip 330 dereceye bu yüzden ayarlamıştım. Bu sıcaklığı lehim yaptığınız elektronik malzemenin dayanımına dikkat ederek güncellemeniz gerekebilir.

JBC'nin bekleme ve daha sonra uyku moduna girmesi çok hoşuma gitti. Çünkü benim gibi bir hobi ya da elektronik tamir işi ile ilgilenen biriyseniz bir iş üzerinde çalışırken havya genellikle açık unutulur ve saatlerce boştan yere çalışır. Yemek arası verilir ya da bir müşteri gelir filan... Havyanın sürekli sıcak olması sadece seri imalat işinde anlamlıdır. Diğer türlü hem gereksiz elektrik tüketimi hem de uçların hemen özelliğini yetirmesine sebep oluyor. Örneğin benim Sunline için aldığım uç 2-3 kullanımda şuradaki gibi olmuştu. Artık havya açık olsa bile bunlar için endişe etmeme gerek yok. Standına koyduğunuz anda bekleme moduna girip 150 dereceye düşüyor. Bir süre (zaman tutmadım) sonra uyku moduna giriyor. Her iki senaryoda da havyayı stanttan ayırdığınızda anda 2 sn. de kullanıma hazır (350 derece) ısıya geliyor.

Tesadüfen lehim telim de biteli çok olmadı. O sebeple cihazla birlikte yeni Soldex 60/40 0.75 mm tel kullandım. Uçta biraz pasta tortusu kalıyor ama sanıyorum lehim telinden dolayı normal.

Ülkemiz için maalesef pahalı ama verilen paraya kesinlikle değdiğini düşünüyorum. Hobi işi biraz daha farklı ama teknik servis olsam kesinlikle bu düzeyde bir havya kullanırdım.

1616926334736.jpeg

Havyayı kapattıktan sonra da ucun korunaklı olması için üzerini lehim kaplı bırakmanı tavsiye ederim. Yani iş bitti, tel sünger ile ucu temizleyip yerine koyarsan, uç oksijenli ortamda bekliyor olacak. Ama üzeri lehim kaplı olursa oksijen ancak kaplamadaki lehime zarar verir, uca ulaşamaz.

Evet, Ümraniye İMES'te yerleri. Hatta fabrikada satışları yok ben telefonda rica ettim komşuyuz filan diye o zaman uğrarsanız buradan birkaç ürün satarız dediler.

Bu arada burada kullandığım eski fiyattan bulduğum için teli Ankara'dan aldım. :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back