JST konnektör nasıl sıkılır

taydin

Timur Aydın
Staff member
JST konnektörü sıkmak için piyasada artık tam bu işe uygun penseler satılıyor. Ama yıllar önce bu tip penseler kolay bulunamıyorken, ben D-SUB konnektör pinlerini sıkmak için kullanılan YAC4 pensesini almıştım ve amaca uygun olarak modifiye etmiştim. Çenelerinin yüksekliği çok fazla olduğu için JST konnektörün pini içeride kalıyordu ve uçlardan görünmüyordu. Ben de frezede çeneleri biraz alçalttım.

IMG_20200721_150022.jpg

IMG_20200721_150045.jpg

IMG_20200721_150134.jpg

Mesela 0.5 mm2 kesitli çok damarlı bir tel ile bir sıkma yapalım. JST konnektör pinleri aşağıdaki gibidir:

IMG00000.JPG

Öncelikle kablonun ucunu 3 mm gibi sıyırıyoruz. Bunu çok temiz yapmak lazım, o yüzden hazır sıyırıcı penselerden olması çok büyük kolaylık sağlıyor. Konnektör pininin arka kulakları, kablonun izoleli olan yerinden kavrayacak, pinin ön kulakları da kablonun soyulmuş olan yerini kavrayacak.

IMG00001.JPG

Bir konnektör pinini penseye yerleştiriyoruz. Bunu yaparken, pinin sonradan plastik muhafazadan dışarı çıkmasını engelleyen kancayı ezmemeye dikkat ediyoruz. Sonra pini birkaç çıt sıkıyoruz. Amaç pinin boşluğunu almak. Ama kablonun girmesini engelleyecek kadar da sıkmamak lazım. Benim pensede ben 3 çıt sıktımmı tam uygun ayara geliyor.

IMG00002.JPG

IMG00003.JPG

Sonra kabloyu pinin içine sürüyoruz. Bir yerde kablonun izolasyonu öndeki kulakların kenarına dayanacak. Bunu hissetmek için tabi biraz alışkanlık gerekiyor. Kablo bu şekilde dayandıktan sonra penseyi artık kendisi atana kadar sıkıyoruz.

IMG00004.JPG

JST sıkma işini çok daha kontrollü ve gözle görerek yapmak için de geçenlerde amazon'dan bir sıkma pensesi almıştım. Bu pensede, konnektör pininin arka kulaklarını ve ön kulaklarını ayrı ayrı sıkıyorsun ve tam olarak herşeyi görüyorsun. Sıkma kuvvetini de tam olarak kendin ayarlıyorsun, çıtlayan, atan bir mekanizma yok. Düz pense gibi.

Bu pensenin JST dışında birçok başka çeşit konnektör sıktığı da belirtiliyor, ama ben sadece JST ile denedim ve iyi sonuç aldım. Dupont konnektörler ile de deneyeceğim.

IMG_20200721_153351.jpg

Linkini isticem ama korkuyorum :D

:cheeky2:
Bir çoğuna 40tl gibi gelen bir tane pense bana 400tl ye geliyorya çok zoruma gidiyor hakkaten.
Geçen de Simulator oyunuma ek uçak alabilmek için PMDG firması ile mail üzerinden tartıştım. Uçağı almak istememin sebebi gerçek bir boeing 737-800 uçağı ile bire bir aynı modellenmesi. Bunu uçurmayı bilen gerçek bir uçağı da uçurabilir o derece iyi bir uçak. Fiyatı da yine 40 dolar filan. Mail attım "benim ülkemde dolar pahalı, hiç kampanyada yapmıyorsunuz" diye. Cevap olarak "40 doların nesine indirim yapayım? Bedava mı vereyim? Bizim elemanlar onu yapmak için aylarca çalışıyor." Şeklinde mail aldım. Onlar haklı ben haklı...

Ben giderek azalan bir ivme ile yerli uretim tunik kullaniyorum. Fiyat acayip pahali gelemeye basladi. Yanlis hatirlamiyorsam sikma pinin tanesi 0.50TL gibi. 10pinli soket 5 tl sadece pin plastik kasasi karsilik soketi derken 10TL yi asiyor maliyeti. :cheeky2: Hal boyle olunca yeni projelerde kendisine veda ediyorum. :D

Bende de bir kaç pense var.

IMG_20200721_195713.jpg

Ben giderek azalan bir ivme ile yerli uretim tunik kullaniyorum. Fiyat acayip pahali gelemeye basladi. Yanlis hatirlamiyorsam sikma pinin tanesi 0.50TL gibi. 10pinli soket 5 tl sadece pin plastik kasasi karsilik soketi derken 10TL yi asiyor maliyeti. :cheeky2: Hal boyle olunca yeni projelerde kendisine veda ediyorum. :D

O tuniklerden benim de elimde bir sürü var. Ama sadece plastikleri var, pinleri kaybettim. Tunik pinlerinin dupont veya JST den çok farkı var mı? Aynı pense ile sıkılabiliyor mu?

Tunik pinlerin kilit mekanizmasi cok basarili. 4-5 yil once Dopunttan kopmle vazgecip tunik e donmustum. Dupont yolda kablonunda sallanmasi ile yerinden ciktigi icin bosu bosuna cihaz gitti geldi yurt disina dunya masraf...

Bende senin frezede taradigin penseden var. Taranmamis hali ile :D tunikler sıkılabilyor. Tunikte iletkene ve izalasyona baski yuzeylerin daha genis. Yanlis hatirlamiyorsam pinlerde 1A kapasiteli.

Su an adini bilmedigim su tipten kullaniyorum ,

Kablo dan kabloya ise. JST-SM kullaniyorum.

JST-SM çok güzel ama nereye baksam hazır kablolu satılıyor. Erkek dişi pinleri ve erkek dişi plastiklerin alınabileceği bir yer var mı? Mesela yazıcıda kullanmak istedim bu kablodan kabloya olanları, bütün kablolara ek yapmam gerekiyor :mad:

Hmm şimdi baktım özdisan'da var. Oradan alayım biraz.

Bu soket yuvaları aynı header mantığıyla -hafif bir maket bıçağı darbesiyle kesilecek şekilde -yanyana basılmazmı ?
Bu penseninde 3D çizimleri vardır belki yuvaların eni boyu farklı ise dosya güncellenir.Nasıl olsa orjinali elinde olanlar var.Dayanıklı olmaz mı ki
(Belki alt ve üst kısımlarına metal parçası eklenir ,bu metal parçalarıda hesaba katılarak alt ve üst kısımlarının plastik derinlikleri biraz daha artırılır)

Son düzenleme:
Bu soket yuvaları aynı header mantığıyla -hafif bir maket bıçağı darbesiyle kesilecek şekilde -yanyana basılmazmı ?
Bu penseninde 3D çizimleri vardır belki yuvaların eni boyu farklı ise dosya güncellenir.Nasıl olsa orjinali elinde olanlar var.Dayanıklı olmaz mı ki
(Belki alt ve üst kısımlarına metal parçası eklenir ,bu metal parçalarıda hesaba katılarak alt ve üst kısımlarının plastik derinlikleri biraz daha artırılır)

O şekilde kırılarak ayrılabilen yuva hiç görmedim, ama olsa iyi olurdu hakkaten.

Penseyi kendin yapabilirsin, ama yapman için de ölçüleri olması gerekiyor. Gene sana bir pense satacaklar yani :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back