Kablo karmaşasına nasıl son veririz?

malazgirt

Moderatör
Staff member
Eğer benim gibi elektroniğin birçok dalı ile aynı anda uğraşıyorsanız, bir süre sonra elinizde yüzlerce kablodan oluşan bir yığın olacak. Ve bu kabloları da bir arada saklıyorsanız, bunlar mutlaka birbirine dolaşacak ve lazım olduğu zaman ayırmaya uğraşacaksınız. Benim kablo karmaşası artık iyice kontrolden çıkınca, artık birşeyler yapmak şart oldu. Nadir kullandığım kabloları sarıp, bir de kablo bağı ile bağladıktan sonra, şeffaf plastik kutulara koydum:Sık kullandığım ölçü aleti probları, audio test kabloları ve diğerleri için de L profilli bir ahşap çıtadan kablo askısı yaptım:

Daha ağır veya geniş olan kablolar için, veya uçlarında bir konnektör olmayan test kabloları için de, bahçe sulama hortumu askısı kullandım :) 

tsahin

Kayıtlı Üye
Ynt: Kablo karmaşasına nasıl son veririz?

Ben 5 mm kalınlığında akrilik levhalar kullanarak bir kablo askısı yapmıştım uzun zaman önce. Akriliğin burada en kullanışlı tarafı, askı için kesilen parçaların aseton kullanarak çok rahat ve çok sağlam bir şekilde birbirine kaynak yapılabilmesi.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ynt: Kablo karmaşasına nasıl son veririz?

Evet maktıklı. Zaten ağaç L çıtadan yaptığım askılar artık yetersiz kalmaya başladı, daha çok kablo taşıyabilecek yeni bir askı gerekecek. Bir parça akrilik bulup denemeler yapacağım.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Kabloların fazlalaşmasıyla artık köşebent çıta yetersiz gelmeye başlamıştı. Atölye'de 5 mm polikarbonat levha ile yeni bir askı yaptım. Polikarbonat, aynen akrilik gibi tam şeffaftır. Metilen klorür denen bir sıvı ile birbirine çok sağlam bir şekilde kaynak yapılabiliyor.

Boy 80cm, genişlik 11cm. Kablo için 8mm oluk açtım, multimetre probu, koaksiyel kablo, ses kablolar vs herşeyi güvenli bir şekilde tutuyor.

IMG_20190503_231534.jpg
 
Top