Kablo uzunlugu ölcen elektronik metre sayaci

Zafer1970

Üye
Merhaba Arkadaşlar
Yine yardıminiza ihtiyacım var,
Bizim boru kameralarında ,kameranın kablosunu çekip boruya ittigimiz uzunluğu anında monitöre veren ve
Aynı zamanda monitöre canlı video kaydı esnasında metin yazmanızı sağlayan bir cihaz var bu cihaz
Impuls geber. Yada Dreh geber denen bir küçük motor (5volt) kafasına takılmış küçük bir tekerlek ve elektronik bir kartdan ibaret ,kabloyu çekince bu tekerlek dönüyor ve kablonun uzunluğunu elektronik kart úzerinden canlı monitöre veriyor
Bu sistemi hiç bir yerde bulamıyorum
Buna benzer bir cihazi nerede bulabilirim
Yada bu cihazı Türkiye'de yada Çin'de yaptirabilirmiyim
Sistemin fotoğraflarını göndersem çizimini yapıp Çin'den kart siparişi verilen online sayfaya yükleyip sipariş verebilecek bir arkadaş varmı ?
Yada başka bir fikri olan arkadaş...
Yorumlarınızı bekliyorum
Şimdiden teşekkürler

Aşağıda örnek resimler

Ekler

• IMG-20200630-WA0023.jpg
    IMG-20200630-WA0023.jpg
    80.8 KB · Görüntüleme: 191
Resimde kablo bağlantılarına ait bilgi var.
Bu cihazın fotoğrafı ,çalışma anında videosu varmı ?

Orijinal kartin arkalı önlü resimleri ve
Çalışırken video şunu yapıp göndereceğim
Teşekkürler

Sana öncelikle bir rotary enkoder lazım.

1593526800627.png

Bu enkoder çıkışını da mesela bir arduino'ya bağlayıp ileri geri mesafe ölçen bir program yazabilirsin. Aslında ben bir tane böyle enkoder almıştım programını yazarım diye ama işte iş güç fırsat bulamadım.

Yukarıda resmini verdiğim enkoder bir turda 400 pals üretiyor. Sana gereken ölçüm hassasiyetine göre daha az pals üreteni de kullanabilirsin (daha ucuz olur).

Arduino UNO ve Nano ikişer tane var elimde
YouTube dan programlamayı öğrenmeye çalışıyorum
Havalandırma kanallarını temizleyen bir robot yapmaya çalışıyoruz
UNO ile 4 DC motoru (iki ön paketlerde iki arka paketlerde sağ ve sol 4 DC motor 12 volt) iki jostikle
İleri geri ve sağ sol çalıştıracak bir programla örneği bulamadım
Bir viedeoda Arduino Nano ile örneğini buldum 2 joystick 4 DC motor
Videoyu izleyip aynısını uygulamaya çalışıyorum ama daha önce indirdiğim ardunio UNO programında Nano yu seçtiğinde
Örnek program blink i açtığımda hata gösteriyor
UNO programında seçerken sadece Nano seçeneği var ama YouTube videosunda 2 Nano seçeneği var
Benim Nano atmega 328p bu seçenek indirdiğim Arduino programında yok
Yarın Arduino programını yeniden indireceğim
Belki indiriken UNO yerine Nano .....yu secebilim nedersiniz ?
Bir problemden diğerine atladık

Metre sayacina gelince
Doğru anladıysam bu motor bir turda 400 sinyal veriyor bu sinyal nasıl bir sinyal
Bu motorun ucuna x cm çapında bir metal tekerlek taksak bu tekerleğin çevresi 400mm olsa
Bir turda 400mm kablo uzunluğu ölçüp monitöre vercek
bir turda her 1cm de bir sinyal olmak üzere 10cm 10 sinyal olsa bizim için uygun olur
Hesabım doğrumu acaba
Doğruysa bir turda 100 sinyal veren bir motordan bir turu 100mm olarak monitörede görmek de mümkün olacaktır deyilmi ?
Doğruysa buraya kadar çok güzel
Ama klevyeden yazılan metnin ve metre sayacinin rakam olarak görüntüsü monitöre nasıl aktarılacak
Bunlar Arduino ile mümkün müdür ?

Arduino ile söylediklerinin hepsi, hatta çok daha fazlası mümkün. Arduinoya ekran takabiliyorsun.

Eğer sana tur başına 10 sinyal yeterli ise, kendin de delikli bir disk ve iki optik sensör ile bir enkoder yapabilirsin. Bu tip enkoderler "quadrature encoding" denen bir yöntemle iki sinyal üretir. Bu iki sinyali birlikte değerlendirirsin ve böylece hem kaç adım gittiğini, hem de ileri mi geri mi gittiğini anlarsın. Bu kodlamayı da disk üzerindeki delikleri ve iki optik sensörü uygun bir şekilde yerleştirerek elde edersin.

"quadrature encoding" diye aratırsan daha ayrıntılı bilgi bulursun. Bu enkoder diskini hazırladıktan sonra programı yazmak çok zor olmaz. Ama gene de bir LED blink ettirmekten öte programlama bilgisi gerekir. Portları yapılandırma, porttan veri okuma, verileri işleyip dönüş yönü ve sayısını sayma gibi.

Teşekkür ederim çok değerli bilgiler
Sizinde belirttiginiz gibi Arduino da henüz blink bile yaptırmadım
Yavaş gidiyor ama öğreniyorum
Program yapabilmek çok güzel (özgürlük)
Enkoder (Drehgeber, Impulsgeber) yapabilmek de çok güzel
Çin den aldigim bir borukamerasinda farklı bir sistem kullanılmış
İki siyah elektronik parça nin yanında içinde mıknatıs olduğunu düşündüğüm bir metal disk dönüyor
Her bir santim dönüşte bir cm yazıyor monitörde ama kameranın görüntüsünü bu kart üzerinden monitöre aktarinca
Görüntü kalitesi düsuyor
Resimlerini paylaşacağım tam olarak nasıl çalıştığını yorum larinizdan daha iyi anlayacagimi düşünüyorum

Bu da üzerinde çalıştığımız havalandırma kanalı temizleme robotu (yada aracı , makinesi, cihazı ......)
Bu projede de bir sürü sorunumuz var (bilgisizlikten )
Metre sayacı sorununu çözdükten sonra bu konu üzerinden çok sorum olacak müsadenizle

Ekler

• IMG-20200630-WA0151.jpg
    IMG-20200630-WA0151.jpg
    270.6 KB · Görüntüleme: 169
  • IMG-20200630-WA0153.jpg
    IMG-20200630-WA0153.jpg
    194.9 KB · Görüntüleme: 177
  • IMG-20200630-WA0147.jpg
    IMG-20200630-WA0147.jpg
    216.3 KB · Görüntüleme: 171
  • IMG-20200630-WA0149.jpg
    IMG-20200630-WA0149.jpg
    204.1 KB · Görüntüleme: 175
Isim geregi iklimlendirme sistemleri ile ilgiliyim. Klima santralleri ve kanalli sistemleri biliyorum.

Dusunceniz cok mantikli kanallarin temizlenmesi.

Sektor olarak otellere cogunlukla hizmet veriyorum. Burada asil temizlik davlunbaz kanallarinda ihtiyac duyuluyor. Davlunbazlar yemek buhari dumanlarini cekip uzaklastiriyorlar. Uzaklastirirken yogusan yag ve duman is kanala yapisiyor. Bu yaglar cok buyuk risk olusturuyor en ufak kivilcimda zaten zenginlestirilmis hava gectigi icin yangin riski oluyor.

Siz bu tur kanallari mi temizlemeyi dusunuyorsunuz yoksa standart temiz hava tasiyan kanallari mi?

Dizayninizda kendi bakis acımla gordugum bir kac eksiklik var. Dilerseniz fikir alisverisi yapabiliriz.

Kolay gelsin.

Program yapabilmek çok güzel (özgürlük)

Çok güzel ifade ettin hakkaten :) Birisine laf anlatıp da istediğin programı yazdırana kadar oturup kendin yazıvermek çok büyük bir özgürlük.

Bahsettiğin enkoderin de gene mantığı aynı, quadrature çıkış üretiyor. Ama optik sensör yerine, iki take hall sensör kullanmış.

Çok memnun olurum
Aslında bizim işimiz atıksu yağmursuyu drenaj kanalları nin kamerayla göruntulenip,video filimlerinin bir programa yüklenip değerlendirilmesi
video ve fotoğraf li arıza raporlarının hazırlanması arızaların içerden tamiri tavsiye planları cikarilmasi
hatların geliş gidiş geçiş noktalarının elektronik lokasyon cihazı ile tespiti ,Auto cad da yeni planlarının çizilmesi
kazmadan icerden epoksit reçine icirilmis boru şeklinde imal edilmiş keçe veya sargibezi gibi dışı çok ince pu folye ile kaplı
Kanal rehabilitasyon malzemesi ile kaplanması
Bunun yanında cok talep olduğu için halandirma boru ve kanallarinin da önce görüntülenmesi temizlenmesi ve temizlik sonrası tekrar görüntülenmesi
Hizmetlerini de veriyoruz
İşimiz gereği elektronik cihazlarla çalışmak zorundayız bu cihazlar her gün firmadan araçlarla sahaya taşınıyor su dolu kanallara sokuluyor
Takılıyor , çekiliyor bozuluyor, bunların tamirini Türkiye'deki gibi köşedeki tamirciye götürüp yaptıramiyoruz , münihe Stutgarta gönderiyoruz
3 - 4 hafta tamirden gelmiyor calisamiyoruz, dönuncede yanında en az 3-4 bin Euro luk ağır faturayla dönüyor
O yüzden memleketimizin yardımsever bilen insanından yardım alarak kendi göbegimizi kendimiz kesmeye çalışıyoruz
Projemizle ilgili hertürlü yorum ve yardıma minnettarız

Konu havalandırma kanali ibaresi gecince yorum yapmak istedim. Diger kanallar islak mekanlar hakkinda cok bilgim yok.

Yukarida eklediginiz gorseldeki robot yatay monteli bir kanal icinde ilerleyebilecek bir model. Kanallar imal edilirken binanın yapisina gore yatay dikey yada eksenel capraz olabiliyor. Bu alanarda ilerleyebimek icin cihazin dizaynini yapmak gerekiyor.

Diger bir konu Kanal olculeri standart degil. Kucuk boyutlardan buyuk boyutlara kesitler var. ( ornek 40 cm X 60 cm ve 2 mt X 2.5 mt gibi ) bu robotun degisken olculerde is gorebilmesi lazim. Genelde kesitler kare yada dikdörtgen olmasina rağmen bazi uygulamalar da daire yada elips gibi olabiiyor.

Islak uygulamalar cok daha komplike olmakta.

Evet doğru haklısınız
Dairelerden 100 mm çapındaki havalandırma borularından başlayarak kare veya dikdörtgen şeklindeki kanallara kadar resimdeki
Basit yılan ucuna takılı boru çapına göre çeşitli büyüklüklerdeki dõnerfırçalarla temizleyebiliyoruz
Sorun olan uzun dortköse sağa ve sola dirsek yapan arada temizleme kapakları olmayan yatay kanallar
Bu cihazı ulaşamadığımız o bölümlerde kullanmak üzere yapmaya çalışıyoruz
Dikey borularda yukardan aşağıya döner firca yada bu cihazı iple aşağıya salarak temizlik yapmayı düşünüyoruz
Muhakkak ulaşamadığımız zor bölümler oluyor o bölümler için altında ústünde yanlarında tekerlekleri olan
Tekerleklerin bağlı olduğu akslarin boru içinde elektronik veya haya silindiri ile şemsiye gibi açılıp boru iç duvarlarına sıkışarak sağa sola yukarı aşağı
İlerleyebildigi bir cihaz tasarlana bilinir ancak biz 4 DC motoru bile döndüremiyoruz

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back