Kaçak akım rölesi ve sigorta

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bizim duvardaki şalter kutusunda birtane kaçak akım rölesi bulunmakta. Gök gürlese atıyor. Bunun konusunu eski takıldığım forum da açmıştım. Burada sormak istediğim farklı birşey var. Şimdiye kadar pek yaşamasam da elektronikle uğraştığım için yaşayacağım kuvvet muhtemel şalter veya rölenin atma durumu. Ben kendi odamda kullandığım prize şalter yada kaçak akım rölesi bağlasam duvardaki genel şalterlerin atmasını engelleyebilir miyim? Yoksa hepsi atar mı?

Anma akım değerleri aynı olsa da, KAR lar TAM olarak aynı olmayacağı için birisi önce atar. O attıktan sonra da diğeri atamaz artık.

Anma akım değerleri aynı olsa da, KAR lar TAM olarak aynı olmayacağı için birisi önce atar. O attıktan sonra da diğeri atamaz artık.
O zaman odadaki kar'nin değerini genel olandan düşük tutarsam önce o atar. Peki şalter kullanmaya kalksak nasıl davranır?

Buradaki amaç ne? KAR atınca yerinden kalkıp ana panoya gitmeden hemen masada açmak mı istiyorsun?

Buradaki amaç ne? KAR atınca yerinden kalkıp ana panoya gitmeden hemen masada açmak mı istiyorsun?
Aynen öyle abi. Ama kar şaltere göre daha pahalı olduğu için şalterle de halledilebilir mi diye merak ettim.

KAR şu işi yapar: Evin ana faz ve nötr'ü KAR'a girer. KAR, faz akımı ile nötr akımını karşılaştırır. Aradaki fark 30 mA değerini geçtiği anda KAR atar.

Buradaki mantık şudur: Evin elektrik tesisatına bağlı olan bir çamaşır makinasının fazdan çektiği akımın tamamı nötr'den şebekeye geri dönmesi lazım. Eğer dönmüyorsa, aradaki fark akımı bir insan üzerinden toprağa akıyordur :p

Bir durumu anlatmak ve konuya dahil olmqk istedim.

Kacak akim rolesi dedigimiz urun faz ile notr uzerindeki akimlari okur ve karsilastirir. Ne zaman fark olustu o zaman atar. Ama kesinlikle sigorta degildir. Uzerinde yazan akim degeri bu iki adettir biri tasiyabilecegi akim digeri ise kacak durumunda acacagi akimdir.

Kacak akim konusunda calisma ortaminda olusacak kacak akimda bu carpilma olabilir yadq baska kaçaklar ana panodaki atmamasini istiyorsaniz calisma qlanina 10 miliamperlik bir kacak akim rolesi takiniz. Ana panodaki kacak akimlar 30 miliamperdir.

Yok sorun 220 volt devresindeki ani oluşabilecek kisa devrelerden dolayi koruma dusuncesinde iseniz uygun degerde mesela 6 amper yada 2 amper gecikmesiz tip sigprta kullanmanizi oneririm.

Sigorta carpilmaya karsi koruma saglamaz.

Kolay gelsin.

Bir durumu anlatmak ve konuya dahil olmqk istedim.

Kacak akim rolesi dedigimiz urun faz ile notr uzerindeki akimlari okur ve karsilastirir. Ne zaman fark olustu o zaman atar. Ama kesinlikle sigorta degildir. Uzerinde yazan akim degeri bu iki adettir biri tasiyabilecegi akim digeri ise kacak durumunda acacagi akimdir.

Kacak akim konusunda calisma ortaminda olusacak kacak akimda bu carpilma olabilir yadq baska kaçaklar ana panodaki atmamasini istiyorsaniz calisma qlanina 10 miliamperlik bir kacak akim rolesi takiniz. Ana panodaki kacak akimlar 30 miliamperdir.

Yok sorun 220 volt devresindeki ani oluşabilecek kisa devrelerden dolayi koruma dusuncesinde iseniz uygun degerde mesela 6 amper yada 2 amper gecikmesiz tip sigprta kullanmanizi oneririm.

Sigorta carpilmaya karsi koruma saglamaz.

Kolay gelsin.
Çarpılma konusun da kendim bizzat KAR sayılırım. Çarpılmamak için kırk kere düşünür bir kere hareket ederim. DC voltajlara bile elimi vurmam :D Dolayısıyla ben aslında arızalı bir cihaz bağladığımda evin bütün sigortaları atmasın sadece benim prizdeki sigorta atsın istiyorum. Ama KAR dan emin olamıyorum. Elektrik ile ilgili ne olursa olsun önce KAR atıyor. Daha sigorta attığını hiç görmedim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back