ARIYORUM Kalem Havya veya İstasyon Havya alınık/tavsiye (revize)

Berker Pekel

Aktif Üye
Konu revize edilmiştir içerik değiştirilmiştir

Selamlar,

Forumdaki havya tavsiyesi konularından okuduğum kadarı ile emin olamadığım için daha spesifik ve yeni bir konu açmak istedim.

Profesyonel, yarı profesyonel, öğrenci veya hobi için yapmaktan ziyade mecburiyetten ötürü havya ihtiyacım bulunmaktadır. Kartımı tamir edecek bir yer bulamadım, ben de sizlerin yardımıyla etmeye çalışıyorum. Devamlı olarak lehim yapmayacağım, bozulan ekran kartımın komponent değişiminde kullanacağım ve sonrasında muhtemelen bir şey bozulmadığı sürece açılmayacak. Bu yüzden çok kaliteli, uzun ömürlü gibi bir arayışım bulunmamaktadır. Direkt gidip ucuz bir şey al işini hallet diyebilirsiniz, tam da burada tıkandım çünkü ucuz havyalar kalın PCB'ler üzerindeki lehimleri eritemiyor.

Arayışım, sizden tavsiye beklentim de bu yönde. Ekran kartımın lehimlerini eritmeye yetecek tekli kalem havya veya istasyonlu havya olabilir. TS100 arayanlar gibi 1000tl li bütçelerim olmadığı ve seyrek kullanımlı olacağı için, işimi görecek hesaplı olsun yeter diye düşünüyorum. Sıcak hava tabancam işini hallettim gibi lakin kurşunsuz lehimli olan çok katmanlı PCB'mi eritecek güçte bir havya bulmam gerekli.

Elinde olup da satmak isteyen veya tavsiyede bulunacaklar için şimdiden teşekkür ederim :)

Herkese iyi forumlar

Son düzenleme:
Burada veya farklı bir kaynakta okuduğum bilgiye göre RoHS kuralları gereğince kurşunsuz lehim kullanılmış ekran kartımda. Bu yüzden erimesi daha zormuş. Bir yoruma erime sıcaklıklarını yazmışlar. Sanıyorum almam gereken havyaya bir referans olabilir bu değerler.

1633781130827.png

İlgilenirsen bende aşağıdaki ürün var. Buna bir tane salyangoz fan ya da üfleme kolu alırsan sorunsuz kullanırsın. Hiç bir arızası filan yok, üzerindeki fanı arızalı kol başka bir cihazındı.

İlgilenirsen bende aşağıdaki ürün var. Buna bir tane salyangoz fan ya da üfleme kolu alırsan sorunsuz kullanırsın. Hiç bir arızası filan yok, üzerindeki fanı arızalı kol başka bir cihazındı.

Teklifiniz için teşekkür ederim, üründen ziyade hediye verdiğiniz uçlar benim gibi yeni öğrenen biri için çok değerli olurdu. Fanını Türkiye'de bulma şansımız hiç var mıdır? Çünkü 1 ay önce fanı bekleyeceğim, gelecek parçaları sökeceğim. Sonra arızalı mosfeti bulabilirsem bu sefer de 1 ay onun gelmesini bekleyeceğim. Bir de ürün fiyatınız güncel midir acaba, baku olanı aliexpresste 380tl görünüyor https://aliexpi.com/CgFh

Fiyat güncel, Türkiye satış fiyatları kargo ve gümrük ile birlikte hesaplarsan maalesef epey farklı oluyor.

Türkiye de fanı ayrıca satılıyordur belki ama internette bulamadım. Komple sıcak hava kolu olarak da satılıyor.

1633791194188.png

Bu arada satan var mı deyince yazdım ama belki senin durumda şu ürün daha doğru olabilir. Sanıyorum fiyatından dolayı bu cihaz forumda epey seviliyor.

Bu arada satan var mı deyince yazdım ama belki senin durumda şu ürün daha doğru olabilir. Sanıyorum fiyatından dolayı bu cihaz forumda epey seviliyor.

Öneriniz için teşekkür ederim. Forum haricinde youtube'da da çokça öven olmuş reklam mı aldılar bilmiyorum tabi ama, iç ısıtma kısmındaki boru seramikmiş sanırım önemli bir ayrıntı üzerinde çok durdular. Bundan daha ucuzu da bulabildiğim bir bu ürün var, ihtiyacımı karşılar mı karşılamaz mı tecrübesi bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim :)

Öneriniz için teşekkür ederim. Forum haricinde youtube'da da çokça öven olmuş reklam mı aldılar bilmiyorum tabi ama, iç ısıtma kısmındaki boru seramikmiş sanırım önemli bir ayrıntı üzerinde çok durdular. Bundan daha ucuzu da bulabildiğim bir bu ürün var, ihtiyacımı karşılar mı karşılamaz mı tecrübesi bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim :)

Bunların arasında fazla fark yoktur. Ama JCD8898 alırsan, hem bu forumda hem başka forumlarda hakkında bolca bilgi ve tecrübe var.

Bu Yihua'da ise gösterdiğinin 50+ derece altında ısı veriyor. 300e ayarlamışken 240 küsürlerde gezmesi 350 ayarda 290 vermesi durumu ne kadar kabul edilebilir sizler daha iyi bilirsiniz

Bir de acaba sizin sıcak hava üfleme uçlarınızın çapları kaç mm ölçme şansınız var mıdır? Belki tabancanın ucuna ek yapabilme şansım olursa sadece havyalı bir istasyona yönelebilirim daha kaliteli. Ölçümlerime göre dıştan 22mm içten ise 19mm bir çapa sahip elimdeki ürünün ek ucu.

best tip.jpeg

Bir de acaba sizin sıcak hava üfleme uçlarınızın çapları kaç mm ölçme şansınız var mıdır? Belki tabancanın ucuna ek yapabilme şansım olursa sadece havyalı bir istasyona yönelebilirim daha kaliteli. Ölçümlerime göre dıştan 22mm içten ise 19mm bir çapa sahip elimdeki ürünün ek ucu.

13902 eklentisine bak

Buna ithafen bulabildiğim şu iki ürün var;

1. https://www.hatfon.com/urun/sunline-sicak-hava-tabanca-ucu-nozzle-3cm-n3

2. https://www.al.com.tr/urun/rapid-reduksiyon-cikis-ucu-9-mm-24928500

Üstteki linklerin 2.sinde sanki benim ucun aynısının daha küçük uçlu versiyonu gibi, siteye ulaşmaya çalıp çap soracağım

bendekinin yandan görünümü;

best tip side.jpeg

Son düzenleme:
Son olarak da bu uçları buldum, ölçüler tutuyor gibi. Bu durum beni sıcak hava üflemeli istasyondan azat etmez mi?

Büyük tarafın senin sıcak hava tabancasına uyacağından emin isen iş görür.

Steinel'in redüktör ucu var. Ama gene aynı durum sözkonusu, senin hava tabancasına uyar mı belli değil. Bir de fiyatı yüksekçe

1633805627017.png

Bosch'un da var, fiyat daha da yüksek.

1633805705591.png

Bosch'un da var, fiyat daha da yüksek.

13907 eklentisine bak

Altta linkini verdiğim ürünler için aliexpresste 20mm-23mm aralığında uygundur demiş. Sanırım o somun bize 3mm lik bir opsiyon sunuyor;

Açıklamanın bulunduğu ilan;

Ürün tavsiyem: Kullanımınıza bağlı olarak değişecektir. Ama hem sıcak hava tabancası ve havya olsun diyorsanız. F/P ve mobil bir cihaz olan JCD8898 tavsiyemdir. Veyahut @Sercan abinin satılığa koyduğu cihazda alınabilir o da çok temiz duruyor ki eminim JCD markasından daha kalitelidir.

Kişisel ekonomik yorumum:
JCD8898'i asıl satış yeri olan banggooddan almak daha pahalı şuan. İmkan var ve daha sonra da kullanırım diyorsanız direnc.netten almanızı tavsiye ederim. Tahminimce ya stokları yakında tüketirler yada ürün fiyatı 600 üstüne çıkar. 20tlye aldığım atmega328 çipleri 40 lira olduktan sonra Türkiye şartlarında elde para bekletmek çok mantıklı değil. Daha sonra satılığa çıkarılacak şeylere veya illaki bir gün lazım olacak şeylere yatırım yapmak lazım.

Birde ekran kartı gibi hassas cihazı, kontrolsüz bir aletle tamir etmek tehlikeli olabilir.

Ürün tavsiyem: Kullanımınıza bağlı olarak değişecektir. Ama hem sıcak hava tabancası ve havya olsun diyorsanız. F/P ve mobil bir cihaz olan JCD8898 tavsiyemdir. Veyahut @Sercan abinin satılığa koyduğu cihazda alınabilir o da çok temiz duruyor ki eminim JCD markasından daha kalitelidir.

Kişisel ekonomik yorumum:
JCD8898'i asıl satış yeri olan banggooddan almak daha pahalı şuan. İmkan var ve daha sonra da kullanırım diyorsanız direnc.netten almanızı tavsiye ederim. Tahminimce ya stokları yakında tüketirler yada ürün fiyatı 600 üstüne çıkar. 20tlye aldığım atmega328 çipleri 40 lira olduktan sonra Türkiye şartlarında elde para bekletmek çok mantıklı değil. Daha sonra satılığa çıkarılacak şeylere veya illaki bir gün lazım olacak şeylere yatırım yapmak lazım.

Çok haklısınız, henüz konuyu revize etmedim ama sıcak hava istasyonlu bir havyaya gerek kalmadı sanırım. Birkaç saat önce elimdeki hava tabancasına olabilme ihtimali olan uçlar keşfettim. Pazartesi onlardan alıp deneyeceğim, uyarsa sadece havya veya istasyonlu havya üzerine ilanı revize edeceğim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back