Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
İş yerimdeki bir kapıya sensör koymak isteniyor. Kapıdan geçen insanlar sayılacak.
Basit bir devre olarak talep edildi ama sıkıntılı bir nokta var. Kapı yoğun olduğunda insanlar aralıksız geçiyor. Yani karşılıklı göz koysak belki de yoğunluk erimeden gözler birbirini karşılamayacak ve 20 kişi geçse bile 1-2 kişi saymış olacak.

Bu sayım işi için nasıl bir devre yapılabilir?

Geçiş yerini daraltıp bir de turnike koyarsan IR alıcı verici iş görür. Ama engelsiz geniş bir giriş noktası ise ve kesinlikle insan kaçırmayacaksa, bunu ancak görüntü işleme ile yapabilirsin. Yani bir kamera olacak, kafaları tespit edecek ve sayacak.

Eğer AVM girişi ise metal dedektörü kapısına IR alıcı verici koyabilirsin. Her giren oradan girecek ve tek bir kişi olacağı da garanti.

Abi sistemin ucuz olması lazım.
5 geçip 3 saysa da olur. Kesinlik şart değil. Ama ben tecrübeliyim bu konuda. İnsanlar metal dedektörden geçerken "sırayla geçin" diye uyarmamıza rağmen o kapıdan aralıksız geçiyor. Hatta önlerine geçiyorsun seni kenara ittiriyorlar.
Birbirini hiç tanımayan insanlar yapışık ikiz gibi geçiyor o kapıdan. Beklemeye hiç tahamülleri yok. Yasak olmasa görüntü atardım örnek olması için. Velhasıl kelam kesinlik şart değil ama 20 geçip 1 sayarsa o sıkıntı.

Başlıktaki proje kapsamında 24v dc yi 7805 ile 5v a düşüreceğim.
Bir tane arduino, bir tane 0.91" oled ekran, kızıl ötesi alıcı ve verici ve bir de buton olacak.
Daha hesaplamadım ama çok fazla akım çekmeyececeğini düşünüyorum.
Az akım çekmeme rağmen 24v'u 5v' a düşürünce regülatör ısınır mı? Devre ufak tefek olacağı için soğutucu filanda olmayacak.

Regülatör üzerinde düşen voltaj 19 V olacak. Geçen akım da 100 mA ise 1.9 W ısı harcanacak regülatör üzerinde. Bu durumda soğutucu gerekli olacak. Yani geçen akım belirleyici burada. Regülatör sıcaklığını ölçersin, 60 ℃ nin üzerine çıkıyorsa, veya sıcak bir günde çıkma ihtimali varsa soğutucu bağlarsın.

birqz daha fazla verip lm2596 mavi karttan al gökhan abi 24 giriş 5 çıkış 100mA yükte soğutmaya gerek yok

Regülatör üzerinde düşen voltaj 19 V olacak. Geçen akım da 100 mA ise 1.9 W ısı harcanacak regülatör üzerinde. Bu durumda soğutucu gerekli olacak. Yani geçen akım belirleyici burada. Regülatör sıcaklığını ölçersin, 60 ℃ nin üzerine çıkıyorsa, veya sıcak bir günde çıkma ihtimali varsa soğutucu bağlarsın.
Tamam abi bir hesap kitap yapayım.
Nanoyu ayrı, oledi ayrı beslesem ısıyı bölerim. İrlede de dirençle veririm voltajı. Hatta nanoyu 9v ile besleyebilirim. Biraz da kendi üzerindeki regülatöre iş yaptırırım belki.

Bu arada yapışık ikiz gibi geçenler için alternatif bir yol düşündüm. Ne kadar başarılı olur bilmiyorum ama eğer alıcı ile verici arasında iletişim sağlanmazsa her 2sn için 1 kişi ekleyeceğim.

birqz daha fazla verip lm2596 mavi karttan al gökhan abi 24 giriş 5 çıkış 100mA yükte soğutmaya gerek yok
Evet o da olabilir. Mantıklı. Bakacağım.

omron IR senörlerden biliyorum 1-0 okuma yapmyıor frekans okuması yapıyor.

verici kısımda sabit 35kHz var alıcı taraf 35kHz frekans görmezsse çıkış yapmıyor.

Bence bu şekilde birşey yapmalısın.

Bir tane buton koy, yapışıklar için butona bas ekstra saydırsın. Veya kamyon kornası bağla metal dedektörü kapısına. Yapışık ikizler yakşalıyorken kornayı çaldır, ikizler ayrılsın :katil1:

Eğer bana birşey katsın bu proje dersen MC34063 ile kendin buck converter tasarımı üzerine çalışabilirsin.
Yok. Bana bir şey katmasın. Zorunlu iş bu. Yapıp kurtulacağım. Planlamadığım şeyleri yapmaktan zevk almıyorum. Bubdurumda istesemde birşey öğrenemem.

omron IR senörlerden biliyorum 1-0 okuma yapmyıor frekans okuması yapıyor.

verici kısımda sabit 35kHz var alıcı taraf 35kHz frekans görmezsse çıkış yapmıyor.

Bence bu şekilde birşey yapmalısın.
Şu anda konu hakkında hiç fikrim yok. Gidip rastgele bir alıcı alacağım. Evde de ırled dolu. Bunları karşılaştırıp okuma yapacağım. Ne okuduğum çok önemli değil. Buradaki amaç görüyorsa birşey yapma, görmüyorsa +1 ekle.

Bir tane buton koy, yapışıklar için butona bas ekstra saydırsın. Veya kamyon kornası bağla metal dedektörü kapısına. Yapışık ikizler yakşalıyorken kornayı çaldır, ikizler ayrılsın :katil1:

Başında kimse olmayacak cihazın abi. Sadece günlük sıfırlamaya ve toplam sayıyı almaya gidecekler. Hatta "kim her gün gidecek oraya, başka yolu yok mu" dediler. Bende, bana wifi sağlayın nodemcu ile istediğiniz yere göndereyim veriyi dedim. Wifi yok kablo çekeriz dediler. Bende ethernet shield pahalıya gelir deyip ekrana yöneldim tekrar.

O zaman kapıyı daraltıp sadece tek insan geçecek hale getirmek lazım. Sensör yüksekliğini de doğru ayarlayıp her bacağı ayrı insan saymamasını sağlamak lazım.

Üstlerini ikna edebilirsen çok iyi çözümler var. Belki senede bir defa bir şeyi iyi yapacakları tutar, o da sana denk gelir.

O zaman kapıyı daraltıp sadece tek insan geçecek hale getirmek lazım. Sensör yüksekliğini de doğru ayarlayıp her bacağı ayrı insan saymamasını sağlamak lazım.
Üç, beş kuruş harcayıp devre yapmaktan başka her hangi bir masraf ve iş yükü istenmiyor. Bacak yerine sensörü tahmini kafa hizasına yerleştirip olabildiğince kafa saymayı planlıyorum.

Üstlerini ikna edebilirsen çok iyi çözümler var. Belki senede bir defa bir şeyi iyi yapacakları tutar, o da sana denk gelir.
Üstlerimin üstlerinde kayyum var. Pek para harcamayı sevmiyorlar. Konuşturmayın beni fazla :katil2:

Üç, beş kuruş harcayıp devre yapmaktan başka her hangi bir masraf ve iş yükü istenmiyor. Bacak yerine sensörü tahmini kafa hizasına yerleştirip olabildiğince kafa saymayı planlıyorum.

Üstlerimin üstlerinde kayyum var. Pek para harcamayı sevmiyorlar. Konuşturmayın beni fazla :katil2:
Ben böyle olunca deli oluyorum iş görsün ama ucuz olsun.
Böyle birşey söz konusu değil.

Ya para vereceksin, yada sorun yaşayacaksın.

Yaptığım işle pazarlık yapan olunca pazarlığına uyup nano mu kullanacağım nano almak yerine atmega88 kullanıyorum normalde buck converter ile yapacağımı 7805 ile yapıyorum.

Sensöre veya saydırma kontağına filtre yapmıyorum 1 direnç kullanıoyrum sadece pazarlık ettiği kadar ben malzemeden kısıp o kârımı ediyorum.

Eğer başın ağrıyacaksa hiç bulaşma derim abi.

Ben böyle olunca deli oluyorum iş görsün ama ucuz olsun.
Böyle birşey söz konusu değil.

Ya para vereceksin, yada sorun yaşayacaksın.

Yaptığım işle pazarlık yapan olunca pazarlığına uyup nano mu kullanacağım nano almak yerine atmega88 kullanıyorum normalde buck converter ile yapacağımı 7805 ile yapıyorum.

Sensöre veya saydırma kontağına filtre yapmıyorum 1 direnç kullanıoyrum sadece pazarlık ettiği kadar ben malzemeden kısıp o kârımı ediyorum.

Eğer başın ağrıyacaksa hiç bulaşma derim abi.
Para kazanacağım bir iş değil bu. Sadece malzeme masrafına bedava yapıyorum.

Para vermektense sorun yaşamayı tercih ediyorlar. Maksat, bir şeyler saysın, elimizde yalandan da olsa bir veri olsun.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back