Kaşe basımında kullanılan lazer cihazı

Sercan

--
Bugün biraz ilgiye ihtiyaç duyan bir lazer markalama cihazı aldım. Cihaz üzerindeki test tuşu ile çalışıyor ama USB kontrolünü bilmiyorum. Üzerinde Class 4 lazer tüpü var. Tüpün üzerinde 400-5688-315 yazıyor ama tam olarak kaç watt olduğu filan yazmıyor. Geri kalanlar da zaten Çince. Sitesi

Henüz detaylı inceleme fırsatım olmadı. Şimdilik ürünün ilk halinin fotoğraflarını paylaşayım.

Yazdırma alanı 24 x 18.5 cm

IMG_20220126_194700.jpg
IMG_20220126_194707.jpg
IMG_20220126_194926.jpg
IMG_20220126_194940.jpg
IMG_20220126_195018.jpg
IMG_20220126_195028.jpg
IMG_20220126_195033.jpg
IMG_20220126_195056.jpg
IMG_20220126_195046.jpg
IMG_20220126_195108.jpg
IMG_20220126_195117.jpg

Yazilim kisminda uzman degilim ancak dongle ihtiyaci olabilir. Bu durumu bir arastir istersen. Genelde corel ile printer gibi calisiyorlar.

@Endorfin35+ Şu için akvaryum motoru var. İçine su basmadan anahtar var devreye girmiyor. O konuda sana soracaklarim var zaten. Şu an içinde hafif bir yosunlasma var. Bunu nasıl temizlenmeli? Bir baglantida balmumu gibi bir şey var kopmuş dolayısıyla yenilemek gerekiyor.

Son olarak bu lazer ile neler kesebilirim? Ya da nasıl kullanmalı? :D

Yazilim kisminda uzman degilim ancak dongle ihtiyaci olabilir. Bu durumu bir arastir istersen. Genelde corel ile printer gibi calisiyorlar.
USB girişi var. Nasıl bir bağlantı gerektiğine bakacağım. Su ve havalandırma gerektiği için şu an bulunduğum ortamda çalıştırmak çok uygun değil. En azından yazılım işini çözebilirim.

Tupte su giris ve cikis noktalari kirilmis olabilir. Silikon vs ile tamir etmeye denemis olabilirler. Su tesisatinda ozellikli bir durum yok. Yosun icin tam emin degilim basima gelmedi. Tuz ruhu, porcoz, camasir suyu ile devir daim edersen olur sanirim. Asiri yosun yoksa ugrasmadanda olabilir.

Aşırı yosun göremedim. Zaten devir daim yaparken kendiliğinden de çıkıyor. Ben yeni gibi olması için neler yapabilrim diye merak etmiştim. Bu hali ile sorun olmazsa kullanılabilir.

Bağlantılarında kırık değil de oraya garip bir madde sürmüşler. Hortum oradan çıkınca şimdi tekrar sürmek gerekir mi bilemedim. Bu işlerde yeni olduğum için emin olamıyorum.

Hemen hızlıca anakartı söktüm ve güzelce temizledim. Termal macunları yeniledim. Kartta bir sorun bilmiyorum ama alırken yaptığımız denemelerde flex kablonun teması çok iyi değildi. O nedenle bütün bağlantıların güzel ve temiz olmasını sağlamayaca çalışacağım.

Ana kartın modeli SZDYCNC V21A. Üzerindeki tüm entegreler kazınmış, hatta optokuplörlerin bile üzeri kazınmış...

IMG_20220126_205105.jpg
IMG_20220126_210625.jpg
IMG_20220126_210855.jpg

Öncelikle iyi günlerde kullan @Sercan. Belki uyarmışlardır ama, bu aletin sakınılması gereken iki önemli kısmı var. Birincisi güç kaynağından tüpün anoduna olan bağlantı, burada 20-25ma 'e çıkabilen çok yüksek gerilim var! İkincisi tüp çalışırken gözle görünmeyen lazer ışını üretiyor. Ayna ayarlarını yaparken araya elini kolunu sokmamaya çok dikkat et. Tüp içerisinde çoğunluğu karbon dioksit gazı olmak üzere karışım bir gaz mevcut. Kullanım süresine ve soğutma şartlarına bağlı olarak zaman içerisinde bu gaz özelliğini kaybediyor ve sonucunda lazer ışın gücü giderek düşüyor. @cevdetfaikosman nın kasdetdiği bu.

Şu dikkatimi çekti. Kaşenin kesme derinliği çok istikrarlı duruyor. Yani aslında bunda bir nevi Z ekseni kontrolü de var. Normalde lazerde Z eksen kontrolü olmaz, Z de önüne gelen şeyi TAM OLARAK kesecek şekilde ayarlanır.

Z ekseni düz, yani sabit. Herhangi bir ayar filan da yok. Belki çok istikrarlı çalışıyor olabilir. Lazer gücünü manuel ayarliyorsun. Diğer türlü nasıl ayarlar bilemedim.

Z ekseni düz, yani sabit. Herhangi bir ayar filan da yok. Belki çok istikrarlı çalışıyor olabilir. Lazer gücünü manuel ayarliyorsun. Diğer türlü nasıl ayarlar bilemedim.

Tamam işe onu diyorum. Lazer gücünü ayarlayarak bir nevi Z ekseni kontrolü elde ediyorsun. Dümdüz bir yüzey çıkarmasa da, belli bir derinlikte oluk açman gerekiyorsa bir parçaya, oluk zemini de dümdüz olması gerekmiyorsa (çoğu zaman gerekmez) lazer gücü ayarı ile istediğin derinlikte oluk açarsın.

Bugün çalıştırdım. Lazer akım seviyesini ortaya ayarladım ve bu sonuç çıktı. Havalandırma iyi değil. Tuhaf bir koku oluştu ne olduğunu tarif edemeyeceğim. Boğazlarım da biraz rahatsız olduğu için işi çok uzatmak istemedim. Zaten bu tarz cihazlar için havalandırma öneriliyor.

IMG_20220128_185738.jpg

Bu çıktıya göre tüpün durumu hakkında bir değerlendirme yapılabilir mi?

Bu modelde kopruyu elle hareket ettiriken test atisi yapmistim. Test atisi sirasinda elimde hafif bir elektrik sizintisi hissettim. Ne oluyor bunda kacakmi var derken bir kac atis daha yaptim. Sonra hafif bir duman ciktigini gördüm. En son olarak acı hissetmeye basladim. Parmagima ates ediyormusun. Cok kotu yandi parmagim. Derim komur gibi oldu. Lazer konusunda tek is kazam bu olay oldu.

Bazı programlar deniyorum ama çok dandik şeyler. 64 bit Windows 10 yüklü bilgisayara USB ile bağladım "bilinmeyen aygıt" diyor yani tanımadı.

Acaba bu anakarttan kurtulup bir 3D yazıcı anakartı filan mı bağlasam. Kendi kartı ile nasıl yapacağım bilmiyorum.

Bir de not olarak şimdi ölçüm yaptığım ölçümü buraya yazayım, yazdırma alanı 24 x 18.5 cm.

Hatırlatma! 5-6 gün önce boğazlarım rahatsızdı. Üşütme, kimseyle görüşmedim derken covid pozitifiim şu an. Evdeki 6 kişi de aynı şekilde sorun boğazda oluyor. Dikkat.

Bu arada gözlük kullanıyorsun değil mi? lazere sakın gözlüksüz bakma.
Geçmiş olsun ben daha önce kovid atlattım. Kar yağdığında çocuklarla dışarıda biraz koşturdum. Bir-iki gün boğaz ağrısı sonra da ses kısılması oldu. Bunun dışında başka bir şikayetim yok. 3 doz aşı da oldum.

Gözlük kullanmıyorum, görünmez lazer bu.

Anakartı paylaşmıştım:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back