Kendin yap izole, kesintisiz ve AC/DC güç kulesi

Sercan

--
Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere atölyemde özellikle güvenlik için bazı ekipmanlar var. Bunların hepsini bir araya getirip, çok hızlı sigorta bağlayıp, pako şalter ile anahtarlamak istiyorum. Bunun için 3D bir çizim hazırlayacağım fakat önce bütün özelliklerini ve malzemelerini listememem gerekiyor.

Bu noktada şunu hemen belirteyim varsa her türlü tavsiyelerinize açığım.

IMG_20210320_173129.jpg

Sırası ile soldan sağa;
  1. 1 kVa Online UPS
  2. 3 kVa izalosyon trafosu
  3. 0-250 V 2 A varyak
  4. 220 V -> 110 V dönüştürücü trafo
  5. Kuru hava komprösörü
UPS, kuru hava komptösörü ve 110 V trafoyu bu sisteme dahil etmeye bilirim. UPS'e doğrudan bilgisayar ve ağ cihazlarımı bağlayacağım. Bu ana işim olan ofis bölümü için aldığım bir tedbir. Bunu bağımsız yapmak hem cihazı hafifletecek hem de atölye kısmından bağımsız kılacak. Hemde pako şarlteri kapattığımda bütün sistemi kapatmak istiyorum. Kuru hava komptörsörüm ise japon yapımı olduğu için 110 V ile çalışıyor. 110 V trafoyu bu sebeple sistemden çıkartabilirim. Şu an bunların sisteme dahil olup olmayacağından emin değilim.

Güç kulesinin aklıma gelen özellikleri şöyle olacak;
  1. 3 kVa izalosyon sınırında çalışacak.
  2. UPS hattı bağımsız olacak.
  3. Varyak izolasyona bağlı olacak.
  4. Varyak çıkış bir anahtar ile DC kademesine alınabilecek, böylelikle ayarlı, akım sınırı olmayan bir DC çıkış elde edilmiş olacak.
  5. DC çıkışta dijtial (analog mu yapsam?) voltmetre ve akım ölçümü olacak.
  6. AC çıkışta dijtial (analog mu yapsam?) voltmetre ve akım ölçümü olacak.
  7. Tekerlekli bir sistem olacak.
  8. Sistemin bütün elektrik girişi IEC 60320'nin C13/C14 soketi (PC güç kablosu) ile olacak.
  9. Çıkış için ülkemize uygun TS IEC 60884-1 standartında 220 V prizler olacak. (bendeki priz resimlerinde mavi kapaklı prizler)
  10. Çıkış için Tip A, Tip L gibi farklı ülkerler için bulabildiğim (ve alınabilir fiyatta) prizlerden de ekleyeceğim.
  11. Doğrudan izele 220 V çıkış hızlı sigorta eklenecek. (Çok hızlı olursa sürekli aşağı inmeme gerek kalmaz diye umuyorum)
Şimdilik aklımdaki özellikler bunlar. Aşağıdaki fotoğraflar ise halihazırda mevcut olan diğer malzemelere ait.

IMG_20210320_175323.jpg

Hurda bir elektrik panosundan söktüğüm soketler. Kırımızı olan 3 faz için bir soket. Bu sistemde kullanmayı düşünmüyorum. Zaten öyle bir hat olmayacak.

IMG_20210320_190406.jpg

1 aylık oyuncu koltuğunun kaynak atması sebebi ile parça değişiminde fazladan gönderilen sıfır tekerlekler. 5 adet olduğu için 4 köşe ve ortaya bir adet bağlayıp ağırlığı dağıtdabilirim. İlk fotoğraftaki cihazların tamamı (aküler hariç) sanıyorum 50 kg filan vardır.

@taydin'nın bahsettiği şuradaki gibi sorunlar yaşamamak için varyak girişine, kombilerde de kullanılan, aşağıdaki gibi bir regülatör mu kullansam? Bu sayede varyak girişindeki dalgalanamlardan kurtulup, AC/DC çıkış gerilimini daha kararlı bir hale getirebilirim.

1983.jpg

Takipteyim, yalnız bütün cihazlar tek kat olmayacak değil mi? Kule ifadenizden üst üstte imajı oluştu bende. Kule raflı olacak sa ilave profiller kaynak ile ağırlık artacak, tekerleklerin azami yükü karşılaması durumuna en son bakılır.

Girişte izole trafo da olsa önüne kaçak akım konulması uygun olur derim.

Şu 110v çeviricinin prizi ve kompresör fişini yanlış bağlantıya sebep olmamak için acilen değiştirin derim. Orjinal amerikan priz - fiş olabilir.

Ben amacı anlamadım. Portatif bir sistem olacak ve bir proje ile ugrasirken cekip kullanacak, is bitince bir kenera mi iteceksin?

Takipteyim, yalnız bütün cihazlar tek kat olmayacak değil mi? Kule ifadenizden üst üstte imajı oluştu bende. Kule raflı olacak sa ilave profiller kaynak ile ağırlık artacak, tekerleklerin azami yükü karşılaması durumuna en son bakılır.
Evet, üst üste bir kaç katman olacak. Bu arada eklemeyi unutmuşum 18 mm suntadan yapacağım. Belki bir tek tabanında (en ağırları izolasyon trafosu) metal kullanılrım. Bu tekerlekler sandalyede 100 kg'dan fazla yük taşıyor. Güç kulesi, görünen cihazların tümünü ve UPS pillerini eklesem bile o ağırlığa ulaşamaz. Aslında almam gerekse kauçuk tekerlekler alırdım ama hazırda olanı değerlendirmek daha doğru...

Girişte izole trafo da olsa önüne kaçak akım konulması uygun olur derim.
Kaçak akım şalteri ne işe yarayacak orasını anlamadım. Zaten izole bir hatta nereye kaçak var mı diye bakacak?

Şu 110v çeviricinin prizi ve kompresör fişini yanlış bağlantıya sebep olmamak için acilen değiştirin derim. Orjinal amerikan priz - fiş olabilir.
O trafo bugüne kadar sadece o cihaz için kullanıldı ve bir tek ben kullanıyorum. Eğer bu sisteme bağlamaz isem zaten onu da tek parça haline getirecek tekerlekli ikinci bir proje olarak düşüneceğim.

Ben amacı anlamadım. Portatif bir sistem olacak ve bir proje ile ugrasirken cekip kullanacak, is bitince bir kenera mi iteceksin?
Cihazlar ağır. Amacım bunları bir yerde toplayıp, gerektiğinde (temizlik için bile) hareketini kolaylaştırmak. Neticede evin teresa katındayım, tam olarak iş yeri gibi düşünmemek lazım. Zaten belirli bir miktar toz oluyor, bu sayede kapalı bir kutu olacağı için temizlenmesi da kolaylaşır.

Bir de bundan bağımsız esnek bir ortam çok hoşuma gidiyor. Masanın yerini bile ara ara değiştiriyorum. O sebeple taşınabilir olmasını önemsiyorum. Belki kullanmadığım zamanlarda karanlık odaya tıkıştırırım.

KAçak akım adı üstünde, çıkışta oluşacak farklarda elk kesmek amaçlı @Sercan Bey. Allah muhafaza cihazdan birisinin faz kablosu kopar da gövdeye veya kule yapısına temas ederse çarpılmanızı önlemek için ;).

Bu arada projeye bir isim vermek gerek. He-man'deki Eternia şatosu aklıma gelse de, Manisa Mesir Macunu demeyi tercihe derim. :)

Var mı aklınıza gelen isim önerisi?

Bence de 110 V çıkışı amerikan priz ve fiş yapmakta fayda var. Halen 220 V ile çalışıp da 110 V gelince bozulabilecek cihazlar var. Böylece yanlışlıkla takma şansın olmaz.

KAçak akım adı üstünde, çıkışta oluşacak farklarda elk kesmek amaçlı @Sercan Bey. Allah muhafaza cihazdan birisinin faz kablosu kopar da gövdeye veya kule yapısına temas ederse çarpılmanızı önlemek için ;).

İzolasyon trafosunun primer tarafına KAR konabilir. Ama sekonder tarafında KAR hiçbir anlamı olmaz, çünkü artık voltajlar toprağa referanslı değil. Sekonderlerden herhangi birine dokunulsa ve o sırada da toprak ile mükemmel bir temas olsa dahi çarpılma olmaz.

İzolasyon trafosunun primer tarafına KAR konabilir. Ama sekonder tarafında KAR hiçbir anlamı olmaz, çünkü artık voltajlar toprağa referanslı değil. Sekonderlerden herhangi birine dokunulsa ve o sırada da toprak ile mükemmel bir temas olsa dahi çarpılma olmaz.
Evet girişi / primeri kast ettim. @Sercan bey isim önerisine düğün dernek filminde geçen yumatu benzeri matias geldi lakin onu içern klip bulamadım :).

Voltran nasıl? Yanlış hatırlamıyorsan o da beş bileşenden oluşuyordu :D

Çizimi Fusion 360 kullanarak yapacağım. Bir yandan da bulabildiğim modelleri 3D model sitelerinden toparladım. Bendeki cihazların modellerini bulmayı zaten beklemiyorum. Bir daha kolay kolay kullanılmayacağı için onları kabaca (kara kutu gibi) çizmem yeterli olur.

1616274746496.png

Voltran'nın tabanını çizdim. Üst parçalara geçemiyorum çünkü oradaki malzemleri kesinleştirmem gerekiyor. Dijital AC volt/ampermetreler filan 0 V'dan başlamıyor ve pahalı. Öyle görünüyor ki sadece voltajı gösteren 0-300 V AC aralığında analog bir gösterge kullanacağım.

1616289512370.png

İnternette gördüğüm fiyatları karaköye gidip teyit etmem gerekiyor. Eğer gördüğüm fiyatlar doğru ise acaba 2 tane ucuz ölçü eleti alıp, bunlardan birini akım diğerini gerilime sabitleyip, ekranları kasanın yüzeyine takabilir miyim? Böylesi çok daha hesaplı olur.

Burda benim aklima takılan konu,

Izolasyon trafosundan sonra topraklama nasil olacak. Artik trafo oldugu icin prizlerde topraklama olmasada olur. Topraga akacak bir faz yok. Ote yandan normalde smpslerin emi filitreleri topraga baglantili. Izolasyon trafosu kullanmanin gurultusel dez avantaji varmidir acaba?

Burda benim aklima takılan konu,

Izolasyon trafosundan sonra topraklama nasil olacak. Artik trafo oldugu icin prizlerde topraklama olmasada olur. Topraga akacak bir faz yok. Ote yandan normalde smpslerin emi filitreleri topraga baglantili. Izolasyon trafosu kullanmanin gurultusel dez avantaji varmidir acaba?

SMPS nin uyumluluk testlerini yaparken izolasyon trafosundan sonra çalıştıramazsın, çünkü gerçek çalışma şartlarını yansıtmaz. Böyle bir durumda diferansiyel prob kullanılmalı veya osiloskobu bilinçli bir şekilde, birşeyler havaya uçmayacak şekilde bağlamak lazım.

Sonuç olarak bu sistemde ki çıkış prizleri toprak hattına bağlanmalı mı sence? Yoksa tamamen gereksizmi?

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back