Kafayı söküp motoru boşta çalıştırdığımda 0,90mA çektiğini görüyorum. Demek ki mıknatıslar motora fazla ağır geliyor.
2 Adet 20X5mm mıknatıslar ile deneyeceğim ama yarı yarıya güç kaybı olacak. Umarım karıştırma da zorlanmaz.

Manyetik karıştırıcı için aldığım malzemeler geldi. 5110 ekranını ilk defa deneyeceğim ve ilk defa menülü bir sistem yapmaya çalışacağım.

Çakma entegre de çinliler çığır açmış. Eskiden entegrenin üzerini kazırlardı. Herhalde kazıma işide maliyetli geldi ki entegreye hiç bir şey yazmamışlar. Yazı yazma işinden 0.0001, kazıma işinden de 0.0001 cent, toplam 0.0002 cent kar ettmişler. :D
Yani bakıyorum entegrede hiç birşey yazmıyor. Kazımışlar diyeceğim ama kazıma izide yok.
Belkide L298'in çakması bile değil bu entegre :D

Motorun üzerinde de hiç birşey yazmıyor. Ben şimdi cd kalemi ile yazacağım. Yoksa 3 gün sonra "bu kaç volttu, kaç rpm di" diye aranır dururm. Yalnız bu motordan güzel şarjlı tornavida olur. Elimdeki işler bitince bir tane yapayım kendime. Bu aralar çok lazım oluyor.

20210807_134336.jpg

Aynı motor ile şarjlı tornavida yapmaya başladım. Aslında güzel de yol aldım fakat sonra çok çok ucuza orijinal Xiaomi alınca yarım kaldı. Devam ettirmek istersen aşağıdaki konudan takip edebilirsin.

Ula yan dönmüş yav. O kadar uğraştım, bidaha çekemicem idare edin :D

20mm magnetlerim geldi. Bir kaç deneme yaptım. Kafama yatmayan bazı durumlar var.
0 ile 255 arası pwm sinyal verebiliyorum ama 200'e kadar kendi kalkış yapamıyor.

255 de dönerken su için devir yeterli olsa da biraz zorlayacak bir şey olursa motor anında durur. Zaten parmağımı dokundurunca da daha sıkıştırmaya kalkmadan duruyor hemen.

Motoru güç kaynağından beslediğim için akım yetmeme gibi bir durum söz konusu değil.

yeterli güce sahip, redüktörlü bir motor kullanırsan sorunun çözülür. Bu durum motorun kalkış anında yeterince güçlü olmamasından kaynaklanıyor. Hızlanınca da ataleti işi kurtarıyor gibi duruyor.

yeterli güce sahip, redüktörlü bir motor kullanırsan sorunun çözülür. Bu durum motorun kalkış anında yeterince güçlü olmamasından kaynaklanıyor. Hızlanınca da ataleti işi kurtarıyor gibi duruyor.
Anladım. Şu ufak redüktörlüyü deneyim o zaman.

Abi şu elektrik motorlarında soft start durumu var ya sende onlara inat hard start yapacaksın kodla direkt 250 ile başlat 2 saniye sonra ayar potunun verdiği değere düşür olur bence. Sadece sen bunun başından kalktığında düşük devirdeyken yoruldum deyip durursa dumanlar çıkmaya başlayabilir o kötü biraz. Onun için de durdurma akımını ölçerek bir cam sigorta takarsın değerini de anca hareketsizken çekebileceği bir akımda belirlersin, o da seni korur diye düşünüyorum.

Abi şu elektrik motorlarında soft start durumu var ya sende onlara inat hard start yapacaksın kodla direkt 250 ile başlat 2 saniye sonra ayar potunun verdiği değere düşür olur bence. Sadece sen bunun başından kalktığında düşük devirdeyken yoruldum deyip durursa dumanlar çıkmaya başlayabilir o kötü biraz. Onun için de durdurma akımını ölçerek bir cam sigorta takarsın değerini de anca hareketsizken çekebileceği bir akımda belirlersin, o da seni korur diye düşünüyorum.
Ufak redüktörlü motor ile çözdüm işi ama dediğin gibi herhangi bir sebeple durursa sıkıntı olabilir. Sigorta ayarlayayım ben buna.
Şuan programını kodlamaya çalışıyorum. Çok sıkıntılı geçiyor. Sanırım bununla çok uğraşacağım.

Günlerdir uğraştığım kodda bayağı bir yol kat ettim.
Şimdi aşamadığım bir sorunum var. LM35 ısı sensörü 45 dereceden sonra -4 gösteriyor.
Sanki bunu bir yerde daha konuşmuştuk ama bulamadım.

C++:
// LM35 Sıcaklık Sensörü
  for (int i = 0; i < 350; i++) // daha kararlı ortalama bir sonuç almak için 300 kez okuma yapma
  {
    gelen_veri = gelen_veri + analogRead(lm35);
    //delay(1);
  }

gelen_veri = gelen_veri / 350;
  voltaj_deger = (gelen_veri / 1023.0) * 5000;
  sicaklik = voltaj_deger / 10.0;
  //////////////////////////////////////////////////////

gelen_veri değişkeninin tipi nedir, kaç bitlik bir değişken? Adc çözünürlüğün 10bit. bu durumda adc değeri olarak 1023 dönebilir. Sen 350 turda da 1000 değerini alırsan gelen_veri değişkeninin içeriği 350.000 olur. Bir sıkıntı bu olabilir.

Değişlen tipin float mı?

gelen_veri = gelen_veri / 350; voltaj_deger = (gelen_veri / 1023.0) * 5000; sicaklik = voltaj_deger / 10.0;

Yukarıdaki üç satırın tek satırda yazılmış hali aşağıda.
sicaklik = ( ( ( gelen_veri / 350 ) / 1023 ) * 5000 ) / 10 ;

Şimdi yukarıdaki komut satırındaki sayılar sabit olduğuna göre bu işlemi hesap makinesiyle bir defa yapıp sayıyı doğrudan belirlersek;

sicaklik = gelen_veri / 716,1 ; değerini buluruz. Her satırda denetleyiciye ayrı ayrı işlem yaptırma yükünden kurtulmuş olduk.

sicaklik = gelen_veri / 716,1 ; değerini buluruz. Her satırda denetleyiciye ayrı ayrı işlem yaptırma yükünden kurtulmuş olduk.
Kendimden alıntılayım. Normal şartlarda benim yaptığım bu kısaltma işlemini derleyiciler optimize ederler mi? Sadece arduino IDE için değil genel olarak soruyorum.

C++:
// LM35 Sıcaklık Sensörü
  for (int i = 0; i < 350; i++) // daha kararlı ortalama bir sonuç almak için 300 kez okuma yapma
  {
    gelen_veri = gelen_veri + analogRead(lm35);
    //delay(1);
  }

"gelen_veri" değişkenini döngüden önce sıfara eşitlemelisin,

Last edited by a moderator:
gelen_veri = gelen_veri / 350; voltaj_deger = (gelen_veri / 1023.0) * 5000; sicaklik = voltaj_deger / 10.0;

Yukarıdaki üç satırın tek satırda yazılmış hali aşağıda.
sicaklik = ( ( ( gelen_veri / 350 ) / 1023 ) * 5000 ) / 10 ;

Şimdi yukarıdaki komut satırındaki sayılar sabit olduğuna göre bu işlemi hesap makinesiyle bir defa yapıp sayıyı doğrudan belirlersek;

Orada yapılan işlem, çok sayıda ölçümün ortalamasını almak ve böylece bir çeşit filtreleme yapmak. Ama senin yaptığın gibi tek işleme indirgersen o zaman bu filtreleme işlemi yapılmamış oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,813
Üyeler
2,475
Son üye
Omertlha

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back