Kenwood HG400 Tost Makinesi Tamiri

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Evdekiler bizim kenwood hg400 tost makinesini temizlerken içine su kaçırmışlar. Prize takınca şartel attırıyor.
Söktüm kablo bağlantılarına baktım bir sıkıntı görünmüyor. 180 derece termik sigorta var (normalde kapalı) o da normal çalışıyor.
Geriye kalıyor iki seçenek. Makine üzerinde 2 ışık var 220 ile çalışan ya onlar kısa devre oluyor, yada 900w lık demir rezistanslar da sıkıntı var.
Bu rezistanslar demir parçası şeklinde. İçini görmek mümkün değil. Diyelimki içinden kopuk oluştu. Bu durumda devre tamamlanmadığı için ısınmaması gerekir ve şarteli attırması için bir sebep oluşturmaz değil mi?

20200913_165151.jpg

Rezistansın fişini çek. Ucunu bantla sağa sola değmesin. Tak prize vak bakalım atıyormu sigorta. Rezitans kopup gövdeye değerse sigorta atar. Bir de genel bilgi olarak bu tarz aletler de normal kablo lehim vs kullanılmaz. Yüksek sıcaklık sorun yaratır. Mutlaka rsimde görüldüğü gibi faston tip papuclar ve silikon kablo ile bağlanyı yapmak lazım.

İki tane ışıktan biri şeffaf diğeri beyaz. Acaba orjinali böyle midir? Yoksa beyaz olan patlamış mıdır? Bakaclarında kısa devre olmadığı için emin de olamadım.
20200913_171045.jpg

Beyazlaşmış olan patlamış.Seri lamba ile tost makinasını çalıştır Seri lamba ışıldar ve resiztanslardan biri ısınmazsa kopuk var demektir :)
Termik ısıya geldiğinde tık sesi ile bildirir sıcaklık tekrar düşerse yine çalıştırır.

Toplarken kabloların pabuçlarının sıkı olduğuna sıcak olan noktalara dokunmadığından emin olmalısın.Tabiki toprak hattının da düzgün çalıştığından kaçak akım rölesininde düzgün çalıştığından da.

Ekleme
*Eğer resistans kopuk ise ve yenisini bulamazsan ,aynısının içine resistans teli geçirererek ve boncuk ve resistans toprağı ekleyerek deneyebilirsin
Off off 40 yıl önceki fırın resistanslarını tamir ettiğim gençlik günlerim aklıma geldi :(

Resistans Boncukları

http://www.pakates.com/izolasyon-terminal-boncuklari-porselen.html

Son düzenleme:
Lamba çalışmasa da olur deyip hiç dokunmasam sıkıntı olur mu? Gördüğüm kadarıyla devreyi tamamlayıcı bir özellikleri yok. Biri elektriğin var olduğunu göstermek için direk yanıyor, diğeri termiğe anahtarlanmış. Isıya göre yanıp sönüyor.

Ben sırayla rezistansları takarak deneyeyim bakalım şartel attıracaklar mı.

olmaz .zaten çalışırsa ilk 3-5 saniyede anlaşılır sıcaklığı gelir

Şimdi önce birinci rezistansı bağladım. Normal ısınıyor, şartel attırmıyor.
Sonra ikinciyi bağladım aynı şekilde ısınıyor şartel attırmıyor.
Daha sonra ikisini birden bağladım yine şartel attırmıyor.
Peki sökmeden önce neden şartel attırıyor olabilir?

Çünkü suyun etkisi halen devam ediyordu temizleyince faz ile nötr arasındaki düşük direnç ortadan kalktı .Su muhtemelen lambanın uçlarınına gelmiş onu patlatmış

Çünkü suyun etkisi halen devam ediyordu temizleyince faz ile nötr arasındaki düşük direnç ortadan kalktı .Su muhtemelen lambanın uçlarınına gelmiş onu patlatmış
Sana gıcık olmuştur. Uyuzluk yapıyordur. :D
En gıcık olduğum iştir. Topluyken çalışmaz, sökersin çalışır, geri toplarsın yine çalışmaz. Eğer topladığım da çalışmazsa direk atarım çöpe. Zaten sökerken vidanın birini dremel ile kestim. Adamlar açamayalım diye nasıl sıkmışlarsa ne tornavida fayda etti nede yağ. Şimdi işin yoksa deliğin içinde kalan vidayı çıkarmaya uğraş.

Bizim çay makinesi de açtığımız anda sigortayı attırıyordu, evde temizlenirken fazla kurcalamışlar altlığına su kaçmış. Kompresör ile hava tuttum ve aleti 2 gün kullanmadık onun yerine çayı ocakta demledik. 2 gün sonra sorunuz çalıştı. Hava tutmanın esprisi içini açmadığım için suyu metalden uzaklaştırıp oksitlenmeyi engellemeye çalışmaktı. Uzaklaştırır ama kurutucu bir etkisi yok...

Bizim çay makinesi de açtığımız anda sigortayı attırıyordu, evde temizlenirken fazla kurcalamışlar altlığına su kaçmış. Kompresör ile hava tuttum ve aleti 2 gün kullanmadık onun yerine çayı ocakta demledik. 2 gün sonra sorunuz çalıştı. Hava tutmanın esprisi içini açmadığım için suyu metalden uzaklaştırıp oksitlenmeyi engellemeye çalışmaktı. Uzaklaştırır ama kurutucu bir etkisi yok...
Valla bizim makinenin içine her temizlemede su kaçmış anlaşılan. Çünkü açtığım da rezistanslar ufak ufak paslanmaya başlamıştı. Belki 1 sene daha götürür sonra yenisini almak lazım.

Buradan bu vidayı çıkarmam lazım. Önerisi olan?
Klavuz takımım yok. Wd-40 ile yağlamayı denedim. Vidanın başını dremel ile kesip tornavidanın daha kolay tutunmasını sağladım. Yinede kaynamış gibi kımıldamadı. Ve artık vidanın başıda yok.

20200914_181924.jpg

su nedeniyle gövdeye kaçak yapıp kaçak akım rölesi ni attırıyordur. kuruyunca düzelir.

Buradan bu vidayı çıkarmam lazım. Önerisi olan?
Klavuz takımım yok. Wd-40 ile yağlamayı denedim. Vidanın başını dremel ile kesip tornavidanın daha kolay tutunmasını sağladım. Yinede kaynamış gibi kımıldamadı. Ve artık vidanın başıda yok.

5401 eklentisine bak

Eğer bunu yukarı doğru sökmen gerekiyorsa, sol kesen bir matkap ucu ile çıkarabilirsin. Çapı o vidanın çapından 1.5 mm falan daha az olmalı ve tam ortasında matkabı başlatman lazım. Sola doğru kestiği için biraz girince o civatayı yakalayacak ve sökecektir. Eğer aşağı doğru sökülebilecek ise o zaman normal sağ kesen matkap da kullanabilirsin.

Her tüketici cihazında böyle tamiri engelleyen civatalar oluyor. Ben bunlar için özel sökücüyü kendim yapıyorum atöylede.

Tost makinesini topladım ama bir sorunum var.
Kendi odamda toplayıp prize taktığımda sorunsuz çalışıyor. Ama mutfaktaki prize takınca KAR'ı attırıyor. Aynı prize mikrodalga, su ısıtıcı, kahve makinesi filan takıyorum bir şey olmuyor. Anlamadım gitti.

Kendi odandaki pirize ait topraklama yok yada düzgün bağlanmamış çalışmıyor.
Alla alla. Onu nasıl tespit ederiz? Benim odadaki bir tek prize 3 parça toplam 16 girişli 3'lü priz bağlı. Bütün bilgisayardan tut elektronik cihaza kadar hepsi tek prize bağlı.

Belki 16 girişli bu uzatmanızda arıza var. Topraklama kablosu ince yada kopmuş olabilir.

Ölçü aleti ile önce kısa devre konumunda seyyar kablonun fişi ile pirizi arasındaki topraklama iletkeninin omajını ölçmekte fayda var. Sonra pirizin topraklamasını denemek lazım. Evde kaçak akım var değil mi?

Belki 16 girişli bu uzatmanızda arıza var. Topraklama kablosu ince yada kopmuş olabilir.

Ölçü aleti ile önce kısa devre konumunda seyyar kablonun fişi ile pirizi arasındaki topraklama iletkeninin omajını ölçmekte fayda var. Sonra pirizin topraklamasını denemek lazım. Evde kaçak akım var değil mi?
Kaçak akım var evet. Hemde bayağı hassas. Gök gürlese atıyor. Akşam eve geçince ölçeyim toprak hattını.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back