Kepenk invertöründe restorasyon

mahmut

Üye
Merhabalar. Ürünü normal invertör haline getirebilirmiyim. Bunun için iki sorun var. Birincisi DC den AC ye dönüştürme yeri fazla ısınıyor. 24 Voltta 2.5Amper çekiyor, .
İkincisi bir self Tümer var . Sistem 2 dakika sonra kapanıyor.
IMG_20201225_003525.jpg
IMG_20201225_003538.jpg
IMG_20201225_003547.jpg
IMG_20201225_003559.jpg
IMG_20201225_003613.jpg

Last edited by a moderator:
Isınan kısım birinci invertör katı. Onu tek başına boşta çalıştırmayı deneyebilirsin. Veya onun çıkışında filtre kondansatörleri vardır (low ESR). Onları söküp sızdırma var mı bakabilirsin.

Aslında ısınması normal olabilir çünkü uzun süre çalışması beklenmiyor. Kepengi indirip kaldırdıktan sonra işi bitiyor. Ama boşta harcadığı enerji gerçekten fazla ve bir sızıntıdan olabilir.

Isınan kısım birinci invertör katı. Onu tek başına boşta çalıştırmayı deneyebilirsin. Veya onun çıkışında filtre kondansatörleri vardır (low ESR). Onları söküp sızdırma var mı bakabilirsin.

Aslında ısınması normal olabilir çünkü uzun süre çalışması beklenmiyor. Kepengi indirip kaldırdıktan sonra işi bitiyor. Ama boşta harcadığı enerji gerçekten fazla ve bir sızıntıdan olabilir.
Canım abiciğim Çook teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ilk etapta sigorta sonrası devam eden bir katı daha vardı, söktüm ve kontrol ettim. devrede görünen ( sarı büyük olan )300 volt 4,4 mikrofaratlık kondansatör arızalı çıktı. onu sökünve 0,7 amper çekmeye başladı. onu 2 Mikrofarat 400 voltluk bir kondansatörle değiştirdim. Sistem çalıştı. Lakin self timer katı bir dakikaya ayarlıydı. onu da buzzer i takip edip 12f683 e rastladım. Bu sanırsam self timer programı yüklü idi. sürücü katında SG3525 vardı. shutdown (10, bacak ) girişine komut gönderdiğini düşündüm. ve veri yolunu kestim. buradan kapatıyordu. onu da çözmüş oldum. yani bir dakika buzzer i öttürüp sistemi kapatma komutunu engelleyince sistem faal oldu. şimdi bir dakika buzzer ötüyor, ama sistem kapanmıyor. Çoook teşekkür ederim... Buna istinaden büyük boy bir buzdolabını yük olarak bağladım. girişine 32 Amper sigorta koydum . kalkışta sigortayı attırıyor, ( zaten ilk kalkışta 1 kwa yük çektiğini düşünüyorum. ) bu da 28,8 volt akü besleme katına 36 amper civarı bir yük olduğundan sigortayı iptal ettim. (40 amperlik bir sigorta koyacağım.) Şu anda her şeyi ile mükemmel çalıştı. buz dolabını kolaylıkla çalıştırıp 1 dakikadan fazla görev yaptı, IGBT lerin soğutucuları pek yetersiz. onları büyütüp fan ile destekledim mi bu iş tamam görünüyor. YArdımlarınız için çook teşekkür ederim. Bu kart pek güzel iş yaptı.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back