Kısa devre çözüm

Peak2Peak

Aktif Üye
Güç kaynağından gücü verdiğimde kısa devreye düşüyor.Gücü kesip kısa devre kontrolü yapıyorum.Hiç bir yer kısa devre değil.Nasıl bir durum çözemedim.Yardımcı olur musunuz?
devrem 555 pwm motor kontrol devresi ırfz44 mosfetim var.

Elemanlar devre üzerinde ölçüldüğün de yanıltıcı sonuçlar verir. Şüphelendiğin elemanları söküp ölçmelisin. Ayrıca elemanlar tamamen kısa devre olmayıp kısmi bozulabilirler. Sen ölçünce kısa devre görünmez ama çalışırken de doğru çalışmaz. Bunun en kolay tespiti de aynı elemandan birtane sağlam bulup bacakları arasındaki değerleri katşılaştırmak.

Yani güç kaynağının çıkışına hiçbirşey bağlı değil ve sen güç kaynağına enerji verir vermez kısa devreye mi düşüyor? Bir de kısa devreye düşüyor derken kendini kapatıyor mu yoksa akım sınırlama modune mı giriyor? Güç kaynağı modelini ve iç resimlerini koyarsan daha faydalı yardım alabilirsin.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back