Kitaplıklı Masa Projesi

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Kendi ihtiyacım için kendi tasarımım olan bir kitaplık yapmak istiyorum. Projede Sunta ve Kutu profil kullanmayı düşünüyorum.

1623599499984.png

Tasarım resimdeki gibi şekillendi. Tek bir raf içerisinde iki adet seperatör ile üç yatay bölüm oluşuyor. Bu separetorler aynı zamanda rafın aşağı esnemesini engelleyecekler. Raf uzunluğu 120cm. Gri olanlar demir profil.

1623599691374.png

Demir profiller esas taşıyıcılar olacak ve raflar arkadan bu profile bağlanacak. Profil sağlam duruyor orada bir sıkıntı yok..

Şimdi kitaplar baya ağır oluyorlar Bu raf sisteminde bir sorun görüyor musunuz?

1623599956425.png

Ön kısım ağırlıktan dolayı sarkma eğilimi gösterdiğinde sepatorler sayesinde bu yükün bir kısmı arka panele aktarılıyor. Tek sorun arka panelde öne doğru esnermi acaba :cheeky2:

Bence soluna ve sağına da sunta eklemelisin. Ön tarafa da 1-2 cm bir çıkınıtı iyi olur. En azından ufak şiddetli depremlerde filan hasar oluşmasa bile kafana yıkılmasın kitaplar.

Ben olsam daha sağam olması bakımından imkan da varsa metal profili 2 değil 4 tane kullanırdım.

Tabi yükseklik durumunu da bilmek gerek ben biraz yüksek gibi algıladım.

Duvara monte ederken, profil ile duvar arasında sunta olacak. O zaman vidaların olduğu yerlere de bir parça sunta koyman gerekecek dolgu için.

Suntalam'ın kendisi baya ağır olacak. Eğer mdflam kullanırsan daha da ağır olacak. Onun yerine kavak ağacından plakalar satılıyor, bauhaus'ta var. Ben olsam çok daha hafif olan bu kavak levhalardan kullanırdım, hem daha doğal bir görünüm olur :)

1cm çıkıntı fikri fena değil. Bunu düşüneceğim. Tabi esas konu bu değil. Profiller duvara monte değil. Tabandan tavana gibi düşünülebilir. Sadece iki profil ile bu işi becermek niyetindeyim. Profiller sağlam duruyor oraya takılmayın.

Masif plakalar güzel ama ham bırakılır ise çabuk kirlenir. Pinoteks vernik vs uğraşmak lazım. Mdflam veya suntalam kullanacağım.

Metal profillerde arkada 5cm ara ile montaj deliği olacak dolayısı ile raf yüksekliği 5cm ara ile ayarlamak mümkün olacak. Tek sıkıntı tek rafın tasarımını düzgün oturtmak.

Konu başlığını değiştirdim :)

Bu aslında bir çalışma masası projesi/araştırması.

Bir masaya ve depolama alanlarına ihtiyacım var. Bir masa koymaya uygun duvarın uzunluğu maks 250cm. 240cm bir masa (iki kişi için) benim için uygun olur düşüncesi ile araştırmaya başladım. Bu işe çok fazla para harcamak istemediğimden ilke aklıma gelen. Laminat bir tezgah alıp 6 adet ayak ile bir masa oluşturmak oldu. Ancak tezgah fiyatları hiç hatırladığım gibi değilmiş.

Ortalama 650TL tezgah + 6x40TL Ayak ile bu çözüm 900TL gibi maliyet oluşturdu...

Bu parayı vereceksem alternatif ne olabilir arayışına girdim. 240cm masa ölçüsü belirlemiştim. 40cm den feragat etmek kaydı ile 200cm uzunluğunda aynı mantık ile oluşturulmuş masa ikea da 430TL... iyi fiyat bence..

Ancak ben o 40cm den vazgeçmek istemiyorum. Strateji değiştirdim. iki adet 120cm lik masa arayışına girdim.

600TL ye 120cm x 2 adet ile bu iş en uygun maliyete oluyor bu bir seçenek... Elde edilen şey sadece masa. Kalite belirsiz....

Artık ölçüm 120cm olduğuna göre hazır ürünleri araştırdım.

Bir sürü değişik tasarım ve geniş bir fiyat aralığı var. Oldukça uygun fiyatlı ürünlerde var. Koçtaş a uğrayıp bazı ürünleri de inceledim... Ne kadar ekmek o kadar köfte misali... Uygun fiyatlı masalar kesinlikle sağlam değil. Üzerine laptop koyup çalışmak mümkün olur belki ama masaya biraz ağırlık versen kırılır...

Durum böyle olunca bari kendim yapayım durumuna geldik. Öyle çok kati bir bütçem yok. Bu iş için 1000TL civarında bütçe ayırabilirim. Şimdi buna karşılık benim için en uygun/fonksiyonel ne olur arayışına girdim. Kendim bir tasarım yapıp imal etmeden masrafına bir bakacağım...

Şimdi sağlam bir masa olsun istiyorsam masanın tablası sağlam olmalı. Sağlam tablalarda kalın ve oldukça pahalı.

O halde tablayı mdf den yapmak mantıklı geliyor ancak 120cm uzunluk 18mm mdf için fazla. Mutlaka bir şekilde esnememesi için desteklenmesi lazım. Mdf Olması şart değil suntada olabilir...
1623613523431.png

Bu şekilde aşağı yukarı 10cm yüksekliğinde bir hacmi destek için kullanacaksak neden daha fonksiyonel birşeyler olmasın...

Örnek : https://www.atolye10.com/urun/duvara-yasli-calisma-masasi/
1623613820331.png

Şimdi tasarımları kafada yoğuruyorum... Kullanılacak malzeme demir profil ve mdf panel.... Madem uğraşacağız birde üste kitaplık ekleyelim. Tasarımlara göz atarken şu tasarım hoşuma gitti...

1623614030422.png

Resmin Kaynağı : https://tr.aliexpress.com/i/4000049428066.html

Tasarım kimin bilmiyorum ama ganimet gibi kopyalanmış... :)

Konu başlığını değiştirdim :)

Bu aslında bir çalışma masası projesi/araştırması.

Bir masaya ve depolama alanlarına ihtiyacım var. Bir masa koymaya uygun duvarın uzunluğu maks 250cm. 240cm bir masa (iki kişi için) benim için uygun olur düşüncesi ile araştırmaya başladım. Bu işe çok fazla para harcamak istemediğimden ilke aklıma gelen. Laminat bir tezgah alıp 6 adet ayak ile bir masa oluşturmak oldu. Ancak tezgah fiyatları hiç hatırladığım gibi değilmiş.

Ortalama 650TL tezgah + 6x40TL Ayak ile bu çözüm 900TL gibi maliyet oluşturdu...

Bu parayı vereceksem alternatif ne olabilir arayışına girdim. 240cm masa ölçüsü belirlemiştim. 40cm den feragat etmek kaydı ile 200cm uzunluğunda aynı mantık ile oluşturulmuş masa ikea da 430TL... iyi fiyat bence..

Ancak ben o 40cm den vazgeçmek istemiyorum. Strateji değiştirdim. iki adet 120cm lik masa arayışına girdim.

600TL ye 120cm x 2 adet ile bu iş en uygun maliyete oluyor bu bir seçenek... Elde edilen şey sadece masa. Kalite belirsiz....

Artık ölçüm 120cm olduğuna göre hazır ürünleri araştırdım.

Bir sürü değişik tasarım ve geniş bir fiyat aralığı var. Oldukça uygun fiyatlı ürünlerde var. Koçtaş a uğrayıp bazı ürünleri de inceledim... Ne kadar ekmek o kadar köfte misali... Uygun fiyatlı masalar kesinlikle sağlam değil. Üzerine laptop koyup çalışmak mümkün olur belki ama masaya biraz ağırlık versen kırılır...

Durum böyle olunca bari kendim yapayım durumuna geldik. Öyle çok kati bir bütçem yok. Bu iş için 1000TL civarında bütçe ayırabilirim. Şimdi buna karşılık benim için en uygun/fonksiyonel ne olur arayışına girdim. Kendim bir tasarım yapıp imal etmeden masrafına bir bakacağım...

Şimdi sağlam bir masa olsun istiyorsam masanın tablası sağlam olmalı. Sağlam tablalarda kalın ve oldukça pahalı.

O halde tablayı mdf den yapmak mantıklı geliyor ancak 120cm uzunluk 18mm mdf için fazla. Mutlaka bir şekilde esnememesi için desteklenmesi lazım. Mdf Olması şart değil suntada olabilir...
11197 eklentisine bak

Bu şekilde aşağı yukarı 10cm yüksekliğinde bir hacmi destek için kullanacaksak neden daha fonksiyonel birşeyler olmasın...

Örnek : https://www.atolye10.com/urun/duvara-yasli-calisma-masasi/
11198 eklentisine bak

Şimdi tasarımları kafada yoğuruyorum... Kullanılacak malzeme demir profil ve mdf panel.... Madem uğraşacağız birde üste kitaplık ekleyelim. Tasarımlara göz atarken şu tasarım hoşuma gitti...

11199 eklentisine bak
Resmin Kaynağı : https://tr.aliexpress.com/i/4000049428066.html

Tasarım kimin bilmiyorum ama ganimet gibi kopyalanmış... :)

Yalnız ikeanın masaları 60cm derinliğe sahip yani oldukça dar. Dikkat etmediysen söyleyeyim dedim.

Şimdi kriterlerimizi belirginleştirelim.

40x40 veya 40x20 ölçülerinde Demir profil kullanacağız. Kabaca 6mt lik boyu 100TL civarında.
Mdf Tabakası 188x366x18mm Kabaca 500TL civarında.

1. Masa Sağlam olsun istiyorum
2. Masa altında bir raf. Masa üzerinde 2 adet raf istiyorum. Raflara dosya klasörleri rahatça sığabilmeli. Bu nedenle raflar 35cm derinlikte ve yükseklikte olmalı... Bu raflara kitap doldurduğumda günün birinde aşağı çökmemeli...
3. Masa duavara dayanacak olmasına rağmen duvara temas etmemeli, duvardan destek almalı. Tamamen duvardan bağımsız. Zeminden mesnet alıyor olmalı...
4. Tüm bunlar benim arabaya sığmalı :D

Önce Tabla kısmını biraz tasarlayayım...

İstediğim derinlik 70cm.
Masanın yerden yüksekliği 75cm olacak.

1623615835703.png

Turuncu kısım tabla için zemin plakası, Yeşil kısımlar ana tablanın esnemesini engellemek için destekler. Arka kısımdaki destek (resme göre sağ) 10 cm girintili olacak. Burada oluşan cebe priz kablo vs saklayacağım...

1623616383436.png

Rijitlik sağlayan bölmeyi de saklama alanı olarak kullanmak için ya çekmece yapılmalıydı yada kapakli bir sistem. Ben daha kolay ve kullanışlı olacağını düşündüğüm için Kapaklı bir sistem tasarlıyorum. Esnemeyi engelleyen parçalarımız aynı zamanda bölme için separator.
Masa üzerinde arkada yaklaşık 30cm lik bir kısım sabit. Bu kısım üzerinde monitor vs duracak. Öne doğru gelince alanı 60+60cm olarak ikiye bölüyor ve ayrı ayrı açılan kapak ekliyorum.

1623616930318.png

Bu kapaklara menteşe nasıl olacak hiç bilmiyorum. :) üstten boşluk olmasın istiyorum. Özel bir menteşe olmalı. Üstten baskıda olacak. Masaya çıktı birisi tavanda lamba değiştiriyor olabilir... Kapak üzerinde gelen baskı 3 tarafta desteklere dağılır iken menteşe tarafında ise destek bulamıyor. Tüm yük menteşe üzerinde. Bu nedenle resimdeki kırmızı görünen parçaları destek olması amacı ile ekliyorum...

Şimdilik Bu kadar. Tasarladıkça gelişmeleri paylaşacağım.

MAsif çam plakalara bakabilirsin belki. Hem daha kaliteli olur. Bu n11 fiyatı. Maragozlardan belki daha ucuza bulabilirsin. Buna cila atıp ayak ayarladınmı 10 numara masa olur. Çam Ahşap Plaka - 1. Sınıf Masif Panel 18– 30 mm

11202 eklentisine bak

Zamanında oynadım bu plakalar ile. Çam ile kavak arasında benim nazarımda çok fark yok. Zayıf ağaçlar. Masif yapsam gürgen (kayın) kullanırım ama oda baya tuzlu olur... Mdf ye devam :)

güzel görünüyor ama bu masa tam bir rezalet hocam. derinliği az, yani karşınıza bir havya bir güç kaynağı koysanız elinizi koyacak yeri zor bulursunuz. en az 70cm olmalı 75 de olabilir ama daha fazlası iç kapılardan geçmez. genişliği ise 1.20 den az olmamalı. fazlasının hiç bir mahsuru yok.
o alttaki raf ise tam bir kaval kemiği katili. bence masanın ayak girecek yeri duvara kadar boş olmalı.

Tabiki rezalet. Güzel olan yönü metal ile ahşabın estetik olarak bir araya getirilmesine örnek olması...

Sen benim masa gibi bir şey istiyormuşsun, benim masa hali hazırda 270x80 cm ölçüsüne sahip. Şu an yenilecek olsam derinliği 100 cm yaparım. Hatta bununla ilgili bir kaç kere sunta almaya gidecekken kapıdan döndüm. Bu derinlik yetmiyor ve mevcut masada 2 tane de ek var, gene de herhangi bir yamulma yok. Ekleri aşağıda görebilirsin. :D

1623616943279.png

Bauhaus'da satılan Element System marka duvar askılarından aldım. Bunun üstüne panelleri de takabılıyorum. Bu arada bir hatırlatma sende bunlardan alırsan çiftli olanlarını tercih etmen daha faydalı. Yan yana iki çubuk takamıyorsun tekli olursa.

1623617035754.png

Bel vermesini engellemek için duvara tutturduğum çubuklara şunun gibi uzun çubuklar taktım.

1623617299333.png

Böyle bir benim masaya koyduğum ağırlıkları rahatlıkla taşıyor ama kitaplık yaparsan nasıl olur bilmiyorum. Duvar tarafına takacağın geçmeli sistemin çok sağlam olması gerekiyor.

Bu arada bu panelleri çok sevmiştim, üzerine el aletlerini filan yerleştirdim ama masaya raf yapma ve rafa 50 cm derinliğinlindeki osiloskop gibi cihazları koyma ihtiyacından dolayı çok kullanışlı değil.

1623617404795.png

Lafın özü şu an bulunduğum yere yerleşecek olsam bir plaka sunta alırım. Dediğim gibi ben bir kaç kez yeltendiğim için biliyorum plaka halinde sunta satan yerler istediğin ölçüde dilimleyip veriyorlar. Boyutlandırsalarda tek plaka almak zorundasın...

Altına 4-6 tane ayak alırım ve duvara monte edebilmek için Element System ya da marketlerde kullanılana benzer bir raf sistemi ile bu işi hem uygun fiyata, hem istediğin gibi uyarlayabileceğin gibi esnek çözerdim. Ben bu ayakları ve duvara monte edilen her şeyi Bauhaus'dan almıştım. Suntaları da bir tekli yatağın altından çıkma yaptım...

1623617635803.png

@Sercan Senin masa gayet kullanışlı görünüyor. Güzel tasarlamışsın. Tebrikler. Çok benzer bir sistemi duvardan bağımsız yapmayı planlıyorum...

en üstü yerden 75 santim, 10cm destek kayıtları, 2x18mm mdf kalınğı, = yaklaşık 60 cm. standart sandalye yüksekliği 45 cm. yani bacağınız en fazla 15cm kalınlığa sahip olmalı. bacak bacak üstüne atmayı düşünmeyin bile.

Eh aşağı yukarı öyle. Şu an kullandığım masa ve sandalyenin ölçülerini referans alıyorum. Klavye çekmecesi var yerden 63cm dediğin gibi sandalya de 45cm.alışkanlık olarak dizlerimi de masanın içine çok sokmuyorum. Benim için uygun böylesi. Yinede uyarın için teşekkürler.

Duvardan bağımsız yapmayı ben de çok istedim fakat burası teras kat ve eğimli o nedenle biraz da mecburen böyle oldu. Düz bir odam olsa şunlardan kullanmak isterdim. Uygun yüksekliğe suntalardan masa yapar geçerdim. Üstelik bunlar market rafı diye de geçiyor ağırlık dayanımı çok iyi. Sadece üst taraflara iki tane depreme karşı güvenlik vidası koymak yeterli olur diye düşünüyorum.

1623619278477.png

Hala araştırmaya devam ediyorum.

İkeanın fredde ve jerker tasarımları ilgimi çekti. Özellikle jerker tasarımı çok basit ve uygulanabilir, geliştirilebilir. Fikir olarak modelleri buraya ekliyorum.

Jerker :

1625424094925.png

fredde :

1625424178876.png

@Sercan senin sistemi uygulamaya karar verdim ve bir sorum var.

1628422102878.png

Duvara takılan dikmelerin tek delikli(slotlu) ve yan yana çift delikli modelleri var. Resimlerden gördüğüm kadarı ile sendeki dikmeler tek delikli. Resimde kırmızı ile çember içine aldığım noktalarda delikli panel ile raf destekleri aynı slot içine mi giriyorlar? Bu çift delik tek delik konusunda bir tavsiyen olur mu?

Kesinlikle çift delikli almalısın. Burada gördüğün geçmeler biraz kaba kuvvet ile yaptığım geçmeler ve malesef rafları istediğim gibi konumlandıramıyorum.

Çift delikli olandan alsaydım uzunca yan yana iki raf yapabilecektim. Böylece raflarım üst üste olmak zorunda kalmazdı.

Bununla beraber bir yer raf diğer yer delikli askı aparatı da olmuyor illa raf biraz altta yada üstte kalmak zorunda.

IMG_20210808_154029.jpg

Mesela ben burada osiloskopların filan olduğu rafı tek ve uzun yapıp alttaki ölçü aletilerinin olduğu ufak rafı da aynı şekilde uzun yapıp üstlere nadir kullandığım el aletlerini filan konumlandırmak isterdim.

Belki tersini de isteyebilirsin.

Fakat tekli olan duvar tutucuları ile bu mümkün değil. İşin kötü yanı bunlar 80 cm standart ölçülerde şu an yeni delikler delmeden 2'li olanla da değiştiremem...

IMG_20210808_154241.jpg

Bu hafta sonunu bu işe ayırdım. C.tesi gittim malzemeleri aldım. Bugünde montajını yaptım. %99 olarak bitti. Geriye aydınlatma takma yerleştirme gibi işler kaldı. Destek aralarını 60 cm olarak ayarladım. Raf uzunlukları 120cm. Toplam uzunluk 240cm. Duvar dikmesinden bir adet fazla aldım. İleride istersem ortadan ikiye bölüp farklı duvarlara takabilirim... Şimdilik durum böyle...

1629063547808.png

Muhteşem! Çok iyi görünüyor, güle güle kullan.

Rica ederim, paylaşımlarımın katkı sağladığını duymak beni mutlu etti. :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,813
Üyeler
2,474
Son üye
sharjah

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back