klavye devresi veya arduino ile uçak kokpit paneli yapımı :)

whoops

Üye
merhaba,
atıl durumdaki bir klavyenin kontrolcüsünü kullanarak bir oyun kontrolcüsü hazırlamak istiyorum. mesela switch'in bir konumunda klavyenin bir harfini tetikleyecek diğer konumunda diğer harfini tetikleyecek. denediğimde sorun swicth bir konumda iken klavyeye sürekli akım gönderiyor ve ilgili harf klavyenin tuşuna sürekli basılıyormuş gibi tekrar ediyor. ben switch'i bir konuma aldığımda mesela 0.5 veya 1sn sonra akımı kesecek direnç benzeri bir devre elemanı mevcut mu?

Bir klavye ile sonuç almak çok uğraştırır. Onun yerine arduino'da çalışan klavye yazılımları var. Arduino'yu bilgisayar bir klavye gibi tanıyor. Ondan sonra yazılım ile istediğin davranışı elde edersin.

Pro micro veya leonardo modelleri @taydin hocamın dediği gibi kullanmaya uygun aklınızda olsun.
kendisi klavye yapmış mesela veya
tam istediğiniz şeyler değil ama kod ile istediğiniz sürede istediğiniz tuşa basmayı sağlayan projeler.

geç cevap
Bir klavye ile sonuç almak çok uğraştırır. Onun yerine arduino'da çalışan klavye yazılımları var. Arduino'yu bilgisayar bir klavye gibi tanıyor. Ondan sonra yazılım ile istediğin davranışı elde edersin.

çok teşekkürler :).
Geç cevap için kusura bakmayın. bu işe başlarken na-nk buton nedir onu bile bilmiyordum :) o derece sıfır bilgiyle girdim yani :).
çalışmaya devam ederken klavye kütüphanelerini destekleyen leonardo da aldım bir tane :). Ancak başladığım şeyi bitirip onda kazandığım tecrübeyi yeni projemde kullanmayı seviyorum. Bu açıdan ilk başladığım şeyi bitirdikten sonra leonardo ile daha iyi bir versiyon yapmayak istedim.
Ekteki videolardaki her şeyi ilk defa yaptığım için görsellik ikinci planda. dediğim gibi ikinci versiyon asıl projem olacak :).
burada 3 pozisyon (na-off-na) yaylı switch ve keyboard klavyesini kullandım. boşluk kısımlar arkadaki 2 adet minik avionic ekranlar için. (buraya tablet koyup spacedesk ile arkadaki minik ekranları tabletlere taşıyacağım).
Haklısınız klavye ile uğraşmak gerçekten zaman aldı. özellikle kablo bağlantıları. ama kazandırdığı tecrübe de cebe girdi :).

ikinci versiyonu paraya kıyıp 3d printer, ve arduino ile yapacağım. o daha iyi olacaktır eminim.

Ekler

• WhatsApp Video 2021-07-01 at 23.29.05.mp4
    9.3 MB
  • WhatsApp Video 2021-07-01 at 23.29.27.mp4
    3.2 MB
Pro micro veya leonardo modelleri @taydin hocamın dediği gibi kullanmaya uygun aklınızda olsun.
kendisi klavye yapmış mesela veya
tam istediğiniz şeyler değil ama kod ile istediğiniz sürede istediğiniz tuşa basmayı sağlayan projeler.
Çok Teşekkürler :).
bir leonardo aldım geçenlerde. klavye devresi ile olan çalışma bittikten sonra onunla neler yapabilirim bakacağım. analog input özellikle radyo frekansı ayarlama gibi konularda potansiyometre kullanarak daha gerçekçi panel yapımına izin veriyor görünüyor.
aslında tam istediğim şeyleri yapıyor ama. o ciddi bir proje. bu açıdan ilkinde kazandığım tecrübe olmadan ona girmeyeceğim :).

geç cevap

çok teşekkürler :).
Geç cevap için kusura bakmayın. bu işe başlarken na-nk buton nedir onu bile bilmiyordum :) o derece sıfır bilgiyle girdim yani :).
çalışmaya devam ederken klavye kütüphanelerini destekleyen leonardo da aldım bir tane :). Ancak başladığım şeyi bitirip onda kazandığım tecrübeyi yeni projemde kullanmayı seviyorum. Bu açıdan ilk başladığım şeyi bitirdikten sonra leonardo ile daha iyi bir versiyon yapmayak istedim.
Ekteki videolardaki her şeyi ilk defa yaptığım için görsellik ikinci planda. dediğim gibi ikinci versiyon asıl projem olacak :).
burada 3 pozisyon (na-off-na) yaylı switch ve keyboard klavyesini kullandım. boşluk kısımlar arkadaki 2 adet minik avionic ekranlar için. (buraya tablet koyup spacedesk ile arkadaki minik ekranları tabletlere taşıyacağım).
Haklısınız klavye ile uğraşmak gerçekten zaman aldı. özellikle kablo bağlantıları. ama kazandırdığı tecrübe de cebe girdi :).

ikinci versiyonu paraya kıyıp 3d printer, ve arduino ile yapacağım. o daha iyi olacaktır eminim.
Benim de cessna 172 skyhawk yapma hayalim var. Ama böyle klavye kısa yollarını kullanarak değil. Bu şekilde uçaktan cevap alamazsın. Uçakta değişen bir şey senin switchlerine yansımaz. Bence bu kadar emek veriyorken daha prof yap.

Benim de cessna 172 skyhawk yapma hayalim var. Ama böyle klavye kısa yollarını kullanarak değil. Bu şekilde uçaktan cevap alamazsın. Uçakta değişen bir şey senin switchlerine yansımaz. Bence bu kadar emek veriyorken daha prof yap.

Bahsettiğiniz şeyi yapabilmek için oyuna mod yazabilecek seviyede olmak lazım. açıkçası bu kadarı bana yetiyor. son durum alttaki videolardaki gibi. telsiz frekanslarını bile ayarlayabiliyorum. biraz ilkel bir yöntem olduğundan uğraştırdı bazı şeyler workaroundla çözüldü. Bir tane arduino leonardo aldım. Onunla ve burada kazandığım tecrübe ile eminim daha iyi bir şey çıkacaktır :).

Ekler

• WhatsApp Video 2021-07-04 at 11.11.53.mp4
    3 MB
  • WhatsApp Video 2021-07-04 at 11.11.23.mp4
    10.7 MB
Bahsettiğiniz şeyi yapabilmek için oyuna mod yazabilecek seviyede olmak lazım.
Hazır yazılmış mod var. Mobiflight.
Sen sadece tuş atamalarını yapıp arduinoya yüklüyorsun. Burada önemli olan kokpit tasarımına önem vermek. Gerçeğe yakın yapabiliyorsan tadından yenmez. Ama tabi tercih meselesi. Benim yaptığım boeing 738 mcp paneli var. Forum da aratırsan görebilirsin.

Hazır yazılmış mod var. Mobiflight.
Sen sadece tuş atamalarını yapıp arduinoya yüklüyorsun. Burada önemli olan kokpit tasarımına önem vermek. Gerçeğe yakın yapabiliyorsan tadından yenmez. Ama tabi tercih meselesi. Benim yaptığım boeing 738 mcp paneli var. Forum da aratırsan görebilirsin.
Mobiflight'ı bir araştırayım çok teşekkürler :).
dediğim gibi bu projeye başlarken daha anahtar türlerini bile (NA, NK, 3 konum, yaylı vs :) ) bilmiyordum. msfs'i de yaklaşık 2 ay önce aldım. ilk flight sim oyunum. Yeniyim yani bu konularda. bu yaptığım aslında konuya giriş ve tecrübe içindi o yüzden görseli kötü. alttaki boşluğa saitek yoke girecek. yaparken baya bi tecrübe kazandım. Arduino ile yapacağım versiyonda yavaş, planlı ve emin ilerleyeceğim. o daha gerçekçi ve düzgün olacaktır. koltuk, stand vs de olacak.

Son düzenleme:
Mobiflight'ı bir araştırayım çok teşekkürler :).
dediğim gibi bu projeye başlarken daha anahtar türlerini bile (NA, NK, 3 konum, yaylı vs :) ) bilmiyordum. msfs'i de yaklaşık 2 ay önce aldım. ilk flight sim oyunum. Yeniyim yani bu konularda.
Arduino ile yapacağım versiyonda yavaş, planlı ve emin ilerleyeceğim. o daha gerçekçi ve düzgün olacaktır.
Aklına takılan her şeyi burada paylaş. Similatör olsun, arduino olsun, mobiflight olsun bilgimiz dahilinde destek oluruz. İngilizce varsa ve discord kullanıyorsan mobiflight'ın destek kanalı var. Oradan istediğini sorabilirsin. Ben çeviri kullanarak yazıyorum :D

Aklına takılan her şeyi burada paylaş. Similatör olsun, arduino olsun, mobiflight olsun bilgimiz dahilinde destek oluruz. İngilizce varsa ve discord kullanıyorsan mobiflight'ın destek kanalı var. Oradan istediğini sorabilirsin. Ben çeviri kullanarak yazıyorum :D

Tamamdır :). Projeye başladığımda Yine burada mesaj yazarım. Aslında bir başlık açsak orada bulduğumuz linkler fikirler paylaşsak ta güzel olur.
Şu anda arduino programlama eğitimlerine bakıyorum. oldukça güzel ve kullanışlı bir şeymiş :)

Her yeni proje, soru vs, için yeni bir konu açabilirsin.

Her yeni proje, soru vs, için yeni bir konu açabilirsin.

tinkercad sitesinde alttaki devreyi yaptım. kodlarını da oradaki örnek kodlardan didikleyerek yazdım :). panelde led yuvalarını yapmıştım flap ve gear butonlarının yanına. bir alttaki jmb vl-3 kokpitindeki gibi olacak görüntü.
siparişi verdim uno için bakalım gelsin başka şeyler için de kullanabilirim :) kullandığım butonlar 3 konumlu olduğundan buradaki iki buton yerine tek buton var.

1625523129526.png

1625523428644.png

Son durum bu şekilde. Aslında tatmin edici oldu diyebilirim. şimdi ikinci versiyonu planlamaya başlayacağım. paneli 3d printerdan alacağım gibi görünüyor (veya forex plaka kestiririm fiyata göre) :). radyo frekans ayarlama kısmı falan da butonla. arduino ile magnet ve ledler için daha iyi bir çözüm düşünüyorum şimdi.

Arduino pin sayısındaki kısıt nedeniyle çok ta kullanışlı olmuyor. buton matrix veya analog girişlere gelen voltajı dirençlerle değiştirerek çok sayıda buton konulan devre yapılabiliyor ancak burada da yine switchlerin eski konuma gelmesi gerekiyor. Bu durumda da 30 liralık bir klavye devresi kullanmak daha uygun gibi oluyor. tabi arada bazı kısımlarda arduino daha gerçekçi düğmeler yapmak için kullanılabilir. magnetle motoru çalıştırdıktan sonra eski pozisyona getirmek can sıkıcı. burada arduino kullanabilirim mesela.

Ekler

• WhatsApp Video 2021-07-11 at 22.31.18.mp4
    4.5 MB
Son durum bu şekilde. Aslında tatmin edici oldu diyebilirim. şimdi ikinci versiyonu planlamaya başlayacağım. paneli 3d printerdan alacağım gibi görünüyor (veya forex plaka kestiririm fiyata göre) :). radyo frekans ayarlama kısmı falan da butonla. arduino ile magnet ve ledler için daha iyi bir çözüm düşünüyorum şimdi.

Arduino pin sayısındaki kısıt nedeniyle çok ta kullanışlı olmuyor. buton matrix veya analog girişlere gelen voltajı dirençlerle değiştirerek çok sayıda buton konulan devre yapılabiliyor ancak burada da yine switchlerin eski konuma gelmesi gerekiyor. Bu durumda da 30 liralık bir klavye devresi kullanmak daha uygun gibi oluyor. tabi arada bazı kısımlarda arduino daha gerçekçi düğmeler yapmak için kullanılabilir. magnetle motoru çalıştırdıktan sonra eski pozisyona getirmek can sıkıcı. burada arduino kullanabilirim mesela.
"74HC165" entegresini araştırın giriş çoklamak için

Çok teşekkürler :). Ancak bu ürün çıkışları çoğaltıyor. amaçladığım işte girişlerin fazla olması gerekiyor ki çok sayıda düğme kullanabilelim.
Amaç şu aslında
kalıcı butonlar ve yaylı butonlar var. yaylılar bastıktan sonra eski yerine dönüyorlar. kalıcılar kısa devreyi sürekli koruyor.
arduino'da loopta konum kalıcı olduğu için mesela harf gönderecekse bunu sürekli yapıyor ve bu da oyunda sıkıntı yaratıyor.
yaylıda hemen eski pozisyona döndüğünden bir sonraki loopta aynı işi tekrar yapmıyor.

kalıcı butonda alttaki gibi bi şey kullanırsam sorun çözülür diye düşündüm. mesela tekerler.
gearstat=0 (0 down 1 up'ı temsil edecek) diye bir değişken atayacağım mesela.
ilk anda uçak yerde ve status default 0 (yani tekerler down )
örneğin havalandık ve ben switchin diğer kısmına basacağım ve o kısım kısa devre olacak.
ve bu input olarak tanımladığım 1. pine 5v gönderecek
kodda "pin1 high && gearstat=0" koşulu gerçekleşecek ve harfi üretecek ve gearstat=1 yapacak. (bu harf te oyun içinde gear-up yapacak)
bir sonraki loopta "pin1 high ve gearstat=0" koşulu gerçekleşmeyeceği için leonardo harfi pc ye göndermeyecek.

mesela inişe geçiyoruz. switch'i diğer konuma alacağım. bu durumda pin 1 LOW olacak. "pin1 low && gearstat=1" koşulu gerçekleştiği anda diğer harf üreyecek ve bu da mesela tekeri kapatacak ve gearstat=0 yapacak. bir sonraki loopta "pin1 low && gearstat=1" koluşu gerçekleşmediği için de aynı harf tekrar tekrar üremeyecek.

işte bu şekilde yaparsam giriş sayısı kadar pine ihtiyacım. oluyor.

"74HC165" entegresini araştırın giriş çoklamak için
Çok Teşekkürler :). alttaki dokumanı buldum ekledim favorilere kısa zamanda inceleyeceğim.

Çok teşekkürler :). Ancak bu ürün çıkışları çoğaltıyor. amaçladığım işte girişlerin fazla olması gerekiyor ki çok sayıda düğme kullanabilelim.
Amaç şu aslında
kalıcı butonlar ve yaylı butonlar var. yaylılar bastıktan sonra eski yerine dönüyorlar. kalıcılar kısa devreyi sürekli koruyor.
arduino'da loopta konum kalıcı olduğu için mesela harf gönderecekse bunu sürekli yapıyor ve bu da oyunda sıkıntı yaratıyor.
yaylıda hemen eski pozisyona döndüğünden bir sonraki loopta aynı işi tekrar yapmıyor.

kalıcı butonda alttaki gibi bi şey kullanırsam sorun çözülür diye düşündüm. mesela tekerler.
gearstat=0 (0 down 1 up'ı temsil edecek) diye bir değişken atayacağım mesela.
ilk anda uçak yerde ve status default 0 (yani tekerler down )
örneğin havalandık ve ben switchin diğer kısmına basacağım ve o kısım kısa devre olacak.
ve bu input olarak tanımladığım 1. pine 5v gönderecek
kodda "pin1 high && gearstat=0" koşulu gerçekleşecek ve harfi üretecek ve gearstat=1 yapacak. (bu harf te oyun içinde gear-up yapacak)
bir sonraki loopta "pin1 high ve gearstat=0" koşulu gerçekleşmeyeceği için leonardo harfi pc ye göndermeyecek.

mesela inişe geçiyoruz. switch'i diğer konuma alacağım. bu durumda pin 1 LOW olacak. "pin1 low && gearstat=1" koşulu gerçekleştiği anda diğer harf üreyecek ve bu da mesela tekeri kapatacak ve gearstat=0 yapacak. bir sonraki loopta "pin1 low && gearstat=1" koluşu gerçekleşmediği için de aynı harf tekrar tekrar üremeyecek.

işte bu şekilde yaparsam giriş sayısı kadar pine ihtiyacım. oluyor.
Ben olaya kendimi kaptırmışım giriş olup olmadığını unuttum. :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back