Komponent Sökme Çilesi

volta

Kıdemli Üye
Bit pazarından aldığım bir karttan komponentleri sökmeye çalışıyorum ama bir türlü sökemiyorum. Elimde Class ZD 211 Vakumlu Isıtıcılı Lehim Pompası ve proskit lehim emme teli var. Bunlarla sökemiyorum. Havyayla ısıtayım diyorum, lehim erimiyor bile. Bunlarda özel bir alaşım mı kullanılıyor acaba. Bunları sökmenin yolu nedir acaba? Yardımlarınızı bekliyorum :).

photo6003373555863108315.jpg

photo6003373555863108314.jpg

photo6003373555863108316.jpg

Kart 6 layerli ve muhtemelen layerlardan ikisi de Vcc ve GND yüzeyleri. o yüzden bunu ancak yüksek güçlere çıkabilen havyalarla sökebilirsin.

Kaliteli marka lehimleme istasyonlarında bu özellik var. Normal kalem, ama yerine göre 5 W veriyor yerine göre 120 W veriyor. Veya 100 W ın üzerinde tekli havyalardan kullanacaksın. Veya kartı ön ısıtmaya tabi tutacaksın. Mesela kartı 150 ℃ gibi bir sıcaklığa çıkarırsan artık mevcut kullandığın havya da iş görmesi lazım.

Bu bir tv anakartına benziyor.
Zamanında anten soketi sökmek için 3 kişi giriştiğimizi biliyorum birisi sıcak hava tutuyor 2 tane de kalem havya ile uğraşmışlığımız var.

Bunu dağıtmak yerine tamir etmeye giriş çok daha kârlı olur senin için.

Güçlü havya + sıcak hava tabancası

Bu bir tv anakartına benziyor.
Zamanında anten soketi sökmek için 3 kişi giriştiğimizi biliyorum birisi sıcak hava tutuyor 2 tane de kalem havya ile uğraşmışlığımız var.

Bunu dağıtmak yerine tamir etmeye giriş çok daha kârlı olur senin için.
Bu iki parça aslında. TV veya bir video cihazının ankartına benziyor. Çalışşa nerede kullanırım bilmiyorum. Ayırca diğer parçasından diyot direnç falan söktüm biraz. Çokta zorlanmadan söktüm. Ama işte toplasan 10 tane falan komponent söktüm. Geri kalanını sökemedim. Aynı anakartta bir kısmını söküp bir kısmını sökememek ilginç. Şimdi 4-5 bin lira verip hakko fr-301 almak istemiyorum. Başka çare arıyorum.

Kart 6 layerli ve muhtemelen layerlardan ikisi de Vcc ve GND yüzeyleri. o yüzden bunu ancak yüksek güçlere çıkabilen havyalarla sökebilirsin.

Kaliteli marka lehimleme istasyonlarında bu özellik var. Normal kalem, ama yerine göre 5 W veriyor yerine göre 120 W veriyor. Veya 100 W ın üzerinde tekli havyalardan kullanacaksın. Veya kartı ön ısıtmaya tabi tutacaksın. Mesela kartı 150 ℃ gibi bir sıcaklığa çıkarırsan artık mevcut kullandığın havya da iş görmesi lazım.
Hakko FR-301 bunda iş görür galiba.

Geniş bakır plakaya doğrudan lehimli olan komponent en zor sökülür. Kaliteli profesyonel bir lehim emme makinası da olsa, kartı ısıtmazsan sökme zor olur. Mesela entegreyi sökmeye çalışırsın, delik içinde hala lehim kalır vs vs.

Geniş bakır plakaya doğrudan lehimli olan komponent en zor sökülür. Kaliteli profesyonel bir lehim emme makinası da olsa, kartı ısıtmazsan sökme zor olur. Mesela entegreyi sökmeye çalışırsın, delik içinde hala lehim kalır vs vs.
Şöyle birşey lazım galiba. Birde kaç derecede ısıtmak lazım acaba?
preheating2.jpg

yada şöyle birşey ama bu en fazla 90 dereceye çıkıyor galiba:

preheating3.jpg

Çift yüzey lehim zor sökülür. En az 60 watt havya kullanın. Lehim sökme teli veya vakum işe yaramaz .
Sadece kurşunlu lehim ilave ederek malzemeyi çıkartabilirsiniz .
Aktif elemanlar da da sıcak hava tabancası kullanmalısınız.

Bu ön ısıtmayı araştırıken şöyle birşey buldum. Faydası olabilir ilgilenen kişilere.

hotplate.jpg

Şöyle birşey lazım galiba. Birde kaç derecede ısıtmak lazım acaba?
20072 eklentisine bak

yada şöyle birşey ama bu en fazla 90 dereceye çıkıyor galiba:

20073 eklentisine bak
Sizce yukarıdaki gibi ısıtıcılar mı yoksa aşağıdaki tipte ısıtıcılar mı daha iyi iş görür:

Class 863 3in1 Sıcak Hava ve BGA Rework Lehimleme İstasyonu

class.jpg

Birde şu tip olanlar var ama bunlar biraz tuzlu:

Sunline 990 B İnfrared BGA Havya İstasyonu

sunline.jpg

Bir sıcak hava tabancası bile iş görür aslında. Alttan ısıtacaksın ve en az 150 dereceye getireceksin alt tarafı. Sonra üst taraftan senin standart havya ile o bölgedeki herşeyi sökebilmen lazım.

1667929820642.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back