Kondansatör tiplerindeki farklılıklar

Atak

Aktif Üye
Elektronikçimden ne zaman kutupsuz kondansatör alsam mercimek olanlar hariç şu alttaki resimdekiler gibi köşeli kılıfta alıyorum. Açıkçası yaptığım devrelerde bugüne kadar bunu sorgulamadım ama yabancı bazı projeleri görünce onlarda genelde daha yuvarlak kıvrımlı ve sanırım iki bacak arası mesafe bunlara göre 0.1 inç daha uzun.

1625082664048.png
1625083731661.png

Bende olmayan tarzda olanlar da alttakiler.
1625083773165.png

Gitar pedalı yapmayı deniyorum. Ses ile ilgili bir durum olduğu için daha dikkatli olmam gerektiğini düşündüm. Belki tonu değişir diye. Bu ikisi arasında bir fark var mıdır, sadece kılıfları mı farklı? Fark varsa hangisini tavsiye edersiniz?
Bir diğer sorum da bu tantal kondansatörler kutuplu değil mi, bir çizimde şöyle bir şeye rastladım? Yanlış mı çizilmiş acaba?
1625084170168.png

Şekli o kadar önemli değil. Bu kondansatörlerde dikkat edilecek şeyleri söyleyeyim:
- Üzerinde MKP yazıyor. Bu metalized polypropylene demektir. Kondansatörün özelliğini belirleyen en önemli şey budur. Hem kutu şeklinde hem ciklet şekilde MKP kondansatörler mevcut.
- Kutu şeklinde olanda X2 yazıyor. X veya Y yazması bu kondansatörün yüksek voltajlarda nasıl davranacağını belirtir. Kritik yerlerde daha dayanıklı olan Y kondansatör kullanılır. Ama bunlar şebeke voltajlarıyla çalışan cihazların şase güvenliği için. Ufak voltajlı devreleri ilgilendirmiyor.
- Başka bir film kondansatör türü Mylar (polyester). Genelde o yeşil renkli olanlar Mylar oluyor ama bu bir kural değil. Gitar pedallarında vs. daha çok bunlara rastlanıyor. MKP kağıt üzerinde daha iyi ama bunu duyacak kulak var mı, sanmıyorum.
- Tantal kondansatörler kutuplu evet. Keşke doğru işareti koysaymış çünkü yanlış bağlayınca minik bir alev topuna dönüşüyor..

Şekli o kadar önemli değil. Bu kondansatörlerde dikkat edilecek şeyleri söyleyeyim:
- Üzerinde MKP yazıyor. Bu metalized polypropylene demektir. Kondansatörün özelliğini belirleyen en önemli şey budur. Hem kutu şeklinde hem ciklet şekilde MKP kondansatörler mevcut.
- Kutu şeklinde olanda X2 yazıyor. X veya Y yazması bu kondansatörün yüksek voltajlarda nasıl davranacağını belirtir. Kritik yerlerde daha dayanıklı olan Y kondansatör kullanılır. Ama bunlar şebeke voltajlarıyla çalışan cihazların şase güvenliği için. Ufak voltajlı devreleri ilgilendirmiyor.
- Başka bir film kondansatör türü Mylar (polyester). Genelde o yeşil renkli olanlar Mylar oluyor ama bu bir kural değil. Gitar pedallarında vs. daha çok bunlara rastlanıyor. MKP kağıt üzerinde daha iyi ama bunu duyacak kulak var mı, sanmıyorum.
- Tantal kondansatörler kutuplu evet. Keşke doğru işareti koysaymış çünkü yanlış bağlayınca minik bir alev topuna dönüşüyor..
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim bir hatam oldu MKP yazanı dış kılıf olarak koymuştum kusuruma bakmayın dikkat etmemişim. Bendekiler sarı olan gibi ve bir de biraz daha aynısının kalınından var. Sarı olanla alttaki resimdekiler arasında bir kalite veya özellik farkı var mı diye sorarsam daha doğru olacak.

Üzerinde bol yazı olan kapasitörler, şebeke voltajlarında çalışmak üzere tasarlanmış olan ve birçok güvenlik standardını destekleyen X ve Y tipi kapasitörlerdir. X tipi kapasitörler, aşırı voltaj neticesinde izolasyonları delinir ve kısa devre olursa, aşırı voltaj kalktıktan sonra kendilerini onarabiliyorlar. Bunlar genelde güç kaynaklarının şebeke tarafındaki filtrelemede kullanılıyor. Y tipi kapasitörler ise, herhangi bir şekilde bozulurlarsa bile, açık devre olacak şekilde bozulan biöylece arıza durumunda çarpılma riski yaratmayan kapasitörler. Bunlar da gene güç kaynaklarının filtrelerinde toprak bağlantısında kullanıyor. Veya SMPS'lerde trafonun primeri ve sekonderi arasında statik birikimi toprağa boşaltmada kullanılıyor. Bu tip özel durumlar yokken bunları kullanmak mantıklı değil çünkü bunlar pahalı kapasitörler.

Film kapasitörler birçok düşük frekans uygulamalarında yeterlidir. Odyofil tipler bazan çok özel kondansatörler öneriyorlar amfiler için (Hatta 600 dolarlık cam sigorta ve 2000 dolarlık şebeke bağlantı kablosu önerenler de var), ama bunun ölçülebilir bir farkı olduğunu zannetmiyorum. Farkı olacağını iddia edenler örnek devre göndersin ölçeyim :)

Üzerinde bol yazı olan kapasitörler, şebeke voltajlarında çalışmak üzere tasarlanmış olan ve birçok güvenlik standardını destekleyen X ve Y tipi kapasitörlerdir. X tipi kapasitörler, aşırı voltaj neticesinde izolasyonları delinir ve kısa devre olursa, aşırı voltaj kalktıktan sonra kendilerini onarabiliyorlar. Bunlar genelde güç kaynaklarının şebeke tarafındaki filtrelemede kullanılıyor. Y tipi kapasitörler ise, herhangi bir şekilde bozulurlarsa bile, açık devre olacak şekilde bozulan biöylece arıza durumunda çarpılma riski yaratmayan kapasitörler. Bunlar da gene güç kaynaklarının filtrelerinde toprak bağlantısında kullanıyor. Veya SMPS'lerde trafonun primeri ve sekonderi arasında statik birikimi toprağa boşaltmada kullanılıyor. Bu tip özel durumlar yokken bunları kullanmak mantıklı değil çünkü bunlar pahalı kapasitörler.

Film kapasitörler birçok düşük frekans uygulamalarında yeterlidir. Odyofil tipler bazan çok özel kondansatörler öneriyorlar amfiler için (Hatta 600 dolarlık cam sigorta ve 2000 dolarlık şebeke bağlantı kablosu önerenler de var), ama bunun ölçülebilir bir farkı olduğunu zannetmiyorum. Farkı olacağını iddia edenler örnek devre göndersin ölçeyim :)
Timur hocam size de çok teşekkür ederim. @ckocagil ve sizin sayenizde yüksek voltaja göre x ve y model kondansatörleri öğrenmiş oldum. Benim hatam yanlış resim koymuşum. Soldaki sarı olan ile (bunun bende de mavi, pembe, gri gibi başka modelleri de var) sağ resimdeki 4 kondansatör arasında bir fark var mıdır öğrenmek istediğim konu tam olarak bu?
1625131532132.png
1625131540108.png

Timur hocam size de çok teşekkür ederim. @ckocagil ve sizin sayenizde yüksek voltaja göre x ve y model kondansatörleri öğrenmiş oldum. Benim hatam yanlış resim koymuşum. Soldaki sarı olan ile (bunun bende de mavi, pembe, gri gibi başka modelleri de var) sağ resimdeki 4 kondansatör arasında bir fark var mıdır öğrenmek istediğim konu tam olarak bu?
11586 eklentisine bak11587 eklentisine bak
@Mr_YAMYAM hocam vermiş olduğunuz derin bilgiler için size de teşekkür ederim. Şu iki model kondansatör arasında bir fark mıdır ve hangisi daha iyidir? Çok önemli değilse sarı olan gibilerle hayatıma devam etmek istiyorum sanırım elektronikçide sağdakilerden yok ya da başka yerlerde aramam lazım.

Çok teşekkür ederim tekrardan @Mr_YAMYAM hocam. Açıkçası yapacağım efekt pedalı zaten distortion veya overdrive diye geçiyor. Dolayısıyla seste de pürüzsüz temizliğin aksine gürültü istenen bir durum. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda elimdekilerle devam edebilirim diye düşünüyorum. Tekrardan sağolun.

Ben bir ara Ibanez ts808 devresini çizmiştim ama gitar çalmayı bilmediğim için basmadım. İlgilenirsen çizimini vereyim ama hem çok acemi olduğum zamanlar çizmiştim hem de toplamadığım için doğru çizdim mi emin değilim.

Ibanez TS808 compact with clipping switch Rev2.png

ibanez_ts808_1.jpg

ibanez_ts808_2.jpg

ibanez-ts808.png

TS808 Ibanez.png

Ben bir ara Ibanez ts808 devresini çizmiştim ama gitar çalmayı bilmediğim için basmadım. İlgilenirsen çizimini vereyim ama hem çok acemi olduğum zamanlar çizmiştim hem de toplamadığım için doğru çizdim mi emin değilim.

11626 eklentisine bak

11627 eklentisine bak

11628 eklentisine bak

11629 eklentisine bak

11630 eklentisine bak
Teklifin için sağol Gökhan abi eğer yine diğer modellerle de uğraşmak istersen effect layout diye bir site var ve burada direkt devre kartı çizimleriyle beraber veriyorlar. Ben de ts9 yapacağım seninkinin kardeşi her ikisi de mevcut veri tabanı oldukça geniş. Bir de ts9 ve ts808 iki direnç haricinde aynı aklında olsun ben de belki bir switch ile ts9/ts808 arasında geçiş yapacağım. Bu arada şimdi fark ettim tantal kondansatör yönü sende varmış bunun için de ayrıca teşekkür ederim. Son olarak bu devreler popüler olsa da özellikle yurtdışında youtubeda izlediğim videolardan gördüğüm örneğin bu konuştuğumuz iki pedal için 4-5 hatta daha fazla da olabilir transistör kullanılmış. Ama bütün devrelerde en azından benim gördüğüm hepsi birbirinin neredeyse aynısı olmakla beraber 2 transistör vardı. Neden bilmiyorum firmayla bozuşmamak için mi ama orijinalinden farklılar ama sesleri yakın sayılır yine videolardan gördüğüm.

Ben bağlama çalıyorum. Bağlamaya uygun cihazlar var mıdır o sitede?

Ben bağlama çalıyorum. Bağlamaya uygun cihazlar var mıdır o sitede?
Bağlamaya özel yok çünkü yabancı bir site ama bilmiyorum distortion gibi şeyler bağlamada da kullanılıyorsa veya şey var o ilgini çekebilir delay pedalları belki o vardır bağlamada hafif bir eko veriyor sesteki gecikmeyi ayarlıyorsun falan. Bağlama işinde eğer pedallar kullanılıyorsa illa ki işine yarayacak şeyler vardır. Sonuçta ses sinyalinin değiştirilip modifiye edilmesine dayanıyor.
bunu buldum distortion kullanmış bir iki video daha var ama benim bir bilgim yok bağlama konusunda açıkçası. https://effectslayouts.blogspot.com/2018/04/boss-ds-1-with-keeley-ultra-mods.html
ben şöyle atıyım videodaki pedalın projesi eğer ilgilenirsen aynı sitede üst tarafta Transfer Image Library var oradan marka ve model olarak devresi hazır bulabilirsin.

Bu arada bulduklarımda da çok transistör var demiştim ya az önce okuduğum çok ayrıntılı bir tube screamer yazısında bahsedilene göre ki gayet mantıklı geldi bana eskiden özel switchler olmadığı için 7 transistörün 5'i anahtarlama için çalışıyormuş hatta devre de o yüzden iki katı daha karmaşık ama ne var boyut olarak büyük bir push buton on off yapıyormuş. Şimdi gelişen teknoloji ile beraber 3PDT gibi 9 pinli TR'de bulunmayan satanların da dolandırmaya çalıştığı ama günümüzde oldukça populer swtichler kullanılıyor. Bu sebepten ötürü devrenin yarısına gerek yokmuş. Son bilgi de hala ibanez eski usul 2 uçlu buton kullanıyormuş devresi daha karışık olmasına rağmen bunun sebebi de 9 pinlide elle kablo lehimlemesi gerekiyormuş seri üretimde kablo lehimlemektense devre elemanı dizmek daha kolay olduğu için eski usul devam ediyorlarmış. Kendim bir kuşku yaratmıştım onu kaldırayım dedim yani internettekiler orijinal diyebiliriz.

Bende bundan var. Bir kaç yıl önce aliexpressden almıştım. Gitarcı bir arkadaşıma enstrumanlar arasında geçiş yapması için bir switch yapmıştım. Aslında ev içinde çok kullanılacak şeyler değil ama proje olması amaçlı yapmak istiyorum bir şeyler.

Forum istatistikleri

Konular
5,812
Üyeler
2,474
Son üye
sharjah

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back