Kondansatörün olması gerekenden başka bir değer ile değiştirilmesi

fquer

Üye
Merhabalar, bugunku yasagim elektrik kesitintisi sonrasi monitorum artik acilmiyordu ve garantisi de biteli cok oldu internetten arastirma yaptigimda patlak kondansator degisimi yaparak sorunu rahatca cozuyorlar. Ayni sorun bende de mevcut fakat ayni kondansatorden elimde bulunmamakta (220uF 25V). Elimde 100uF, 470uF 16V, 1000uF 25V gibi degerlerde olanlar var. Internetten almaya kalksam ucuz olmasina ragmen kargoyla bir hayli pahaliya geliyor. Bu kondansatorlerden birilerini kullanabilir miyim ? Sonuclari nasil olur acaba ? Herkese tesekkurler.

Arzanızın kondansatör arızası olduğuna nasıl emin oldunuz?
Fiziksel bir hasar mı var kondansatörlerde?
Kapasite ölçümünü devreden ayryıp! yaptığınızda kapasite kaybı mı gördünüz?

Benim öğrendiğim 1.50 katından daha büyük bir kapasite takmanın yanlış olduğu max330uF takmalısınız benim görüşüm bu yönde.

Arzanızın kondansatör arızası olduğuna nasıl emin oldunuz?
Fiziksel bir hasar mı var kondansatörlerde?
Kapasite ölçümünü devreden ayryıp! yaptığınızda kapasite kaybı mı gördünüz?

Benim öğrendiğim 1.50 katından daha büyük bir kapasite takmanın yanlış olduğu max330uF takmalısınız benim görüşüm bu yöne.
Kondansator patlakti yani sansimi denemeliyim degistirip bekli duzelebilir.
Olcum yapamayacagim olcu aletim olmadigi icin.
Peki daha dusuk bir kapasite ile taksam nasil bir sonuc alirim, dediginiz gibi 1.5 katindan yuksek bir kondansator taksam diger kompanentlere nasil bir etkisi olur ?

Kondansatörün görevi ne ona göre birşey söylenebilir ancak. İlgili devrenin resmini koyarsan az çok anlaşılır görevinin ne olduğu.

Kondansatörün görevi ne ona göre birşey söylenebilir ancak. İlgili devrenin resmini koyarsan az çok anlaşılır görevinin ne olduğu.

2022_03_26_16_00_IMG_0255.JPG

Merhabalar, bugunku yasagim elektrik kesitintisi sonrasi monitorum artik acilmiyordu ve garantisi de biteli cok oldu internetten arastirma yaptigimda patlak kondansator degisimi yaparak sorunu rahatca cozuyorlar. Ayni sorun bende de mevcut fakat ayni kondansatorden elimde bulunmamakta (220uF 25V). Elimde 100uF, 470uF 16V, 1000uF 25V gibi degerlerde olanlar var. Internetten almaya kalksam ucuz olmasina ragmen kargoyla bir hayli pahaliya geliyor. Bu kondansatorlerden birilerini kullanabilir miyim ? Sonuclari nasil olur acaba ? Herkese tesekkurler.
Hocam monitör tamir edip bilgisayar kullanacaksınız 15₺ kargo parasını çok mu görüyorsunuz? Hani 15₺ den olacağıma bilgisayar kullanmayayım diyorsanız o ayrı tabi.

Tavsiyem Kart üzerindeki kondansatörlerden, voltaj regülatörlerinden ve bir tanede diyot var orada, o diyottan tek seferde sipariş edin, arızalı olanı bulup değiştirin ve kullanmaya devam edin.

SMPS lerde çıkış kapasitör değerini değiştirmek riskli. Üretici, SMPS'in geri besleme döngüsünün kararlılık testini, üzerindeki kapasite değeri ile yapmıştır ve bu değerde kararlıdır. Ama bu kapasite değeri artırılırsa, belli bir eşik değerinden sonra artık osilasyon başlar.

Devre 12v DC ile çalışmakta, 470 Uf 16v kondansatörü takip kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back