Konu dışı (Bıldırcın Kılavuzu)

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Hayvanları çok sevmemden ötürü nerede yuvadan düşen, kaybolan, yaralanan bir hayvan bulunsa beni tanıyanlar direk bana getirir. Bende kendi başlarının çaresine bakana kadar ilgilenir ve salarım.

Bu sefer alışılmışın dışında bir hayvan getirdiler.
Bıldırcına benziyor ama değil. Adını bir türlü koyamayınca facebookdaki yaban hayatı gurubuna resimlerini yükledim.

Genel olarak bıldırcın kılavuzu olduğu, göç sırasında bıldırcınlara öncülük ettiği yönünde bilgi olsada hepimizin bildiği, kolay ulaşılan bıldırcınlardan değil. Bıldırcın gillerden başka bir tür hayvan. Görülmesi genelde mümkün değilmiş. Ender rastlanan türden bir hayvan.

Göçünü tamamlaması için saldım ama sadece 4-5m ileriye uçup tekrar kondu. Bende daha fazla bilgisiz müdahalede bulunmamak için Doğa ve Milli Parklar Müdürlüğüne haber verdim. Yarın gelip alacaklar.
İstedimki sizler de daha önce böyle ender görülen bir hayvana rastlamadıysanız tanışmış olun :)

IMG-20200921-WA0002.jpg

20200923_173842.jpg
20200923_173840.jpg
20200923_173832.jpg
20200923_173828.jpg
20200923_173827.jpg

valla ben de merak ettim. Benim ilk tahminim keklik olurdu :katil2: Küçükken havalı tüfekle kumru ve serçe avlayıp sonra da orada mangalını yapıp yerdik. Şimdi kesinlikle vurmaya kıyamam.

Küçüklüğümüzde çoğumuz yaptık öyle şeyler :D
Ben şimdilerde evde böcek çıkınca bile öldüremiyorum. Yakalayıp dışarı atıyorum.
Hamam böceği fobim var. O hayvana bakmaktan bile rahatsız oluyorum. :D

Popsunda yelpaze olmayan ve renksiz tavus kuşuna da benziyor. :D

Bu kusu biliyorum. Bildircin suruleri goc ederken bu kusun sesini duyunca konaklamak icin yere inerler. Bir sekilde ogrenmis bildircinlar. Bu kusun oldugu yer bize uygun diye.

Avcilar bu kusun sesini kullanarak suruleri yere inmeye tesvik ederek suruyu kandirmaya calisirlar. Bildigim kadari ile de bu yontem yasaktir.

Bu kusu biliyorum. Bildircin suruleri goc ederken bu kusun sesini duyunca konaklamak icin yere inerler. Bir sekilde ogrenmis bildircinlar. Bu kusun oldugu yer bize uygun diye.

Avcilar bu kusun sesini kullanarak suruleri yere inmeye tesvik ederek suruyu kandirmaya calisirlar. Bildigim kadari ile de bu yontem yasaktir.
Pamukkale Dinlenme tesisleri gibi :D

Bu sabah saat 11:30 gibi Doğa Koruma ve Milli Parklar müdürlüğünden gelen ekibe teslim ettim kuşu.
Web de yaptığım detaylı araştırma ve DKMP yetkililerinin de onaylaması ile kuşun "Bıldırcın Kılavuzu" olduğu kesinleşmiştir.

Bu sabah saat 11:30 gibi Doğa Koruma ve Milli Parklar müdürlüğünden gelen ekibe teslim ettim kuşu.
Web de yaptığım detaylı araştırma ve DKMP yetkililerinin de onaylaması ile kuşun "Bıldırcın Kılavuzu" olduğu kesinleşmiştir.
Kılavuz kaptan gibi, baya yetkili bir kuş...

Zaten o yüzden hemen ekip yönlendirmişler yetkiliyi sahadan almak için :katil2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back