Konvansiyonel pozlama yöntemi ile PCB üretimi

@DrFreeman'a özelden yazdığı yardımları için teşekkür ederim.

Bugün Banggood'dan DRY film siparişini ancak verebildim. Banggood tekli, üçlü, beşli ve onlu paket seçenekleri ile sunuyor. 1 tanesi 30CM genişlikte ve 1M uzunlukta.

Kargo ve vergi maliyetini de düşününce daha ekonomik olacağı için beşli paket sipariş ettim. Bunların çok uzun raf ömrü olduğunu düşünmüyorum. Hepsini 1-2 sene içinde tüketmeyeceksiniz bence bu adet hobi amaçlı uğraşan biri için fazla. Sipariş verirken benim benim gibi kendinize en az bir ortak bulup onunla birlikte almak daha ekonomik olur. Ben bu tecrübede birlikte ilerlediğimiz için @taydin ile ortak aldım.

Siparişi beklerken bir yandan da UVA lamba bakmaya başladım. Nasıl bir güçte lamba almam gerektiğine dair çok bir fikrim yok. Aşağıdaki gibi güçlü bir lamba alıp kısa sürede pozlasam daha iyi olur gibi düşünüyorum. Bu ışık hem halojen hem de reflektörlü gibi. Bunun yerine muhtemlenen daha uzun ömürlü olacak LED mi alsam. Hazır oje kurutucu olarak lambaya göre üçte bir fiyata satılan oje kurutucular bulmak mümkün.

Ekler

• ZMP_60829_ULTRA_VITALUX_300_W_230_V_E27.pdf
    130.8 KB · Görüntüleme: 137
LED'in dezavantajı ışığın saçılması ve sürenin uzun olması. Bunların ikisi de çözünürlüğü düşürecek etkenler. Ama reflektörlü güçlü lambada ışınlar dimdik aşağı inecek, yanlara sızamayacak ve çok kısa zamanda işi bitirecek.

Bu lamba hakkaten çok güçlü imiş. Bendeki 125 W. 300 W lamba ile pozlama birkaç saniyede biter :D

O zaman sipariş vereyim. 1000 saat kullanım ömrü olduğunu yazmışlar. Kısa sürede pozlama işlemini tamamlayacagi varsayımı ile hareket edersek çok uzun zaman kullanabilirim. Aradaki fiyat farkını zaman olarak misli ile çıkartır bu kadar sürede.

O zaman sipariş vereyim. 1000 saat kullanım ömrü olduğunu yazmışlar. Kısa sürede pozlama işlemini tamamlayacagi varsayımı ile hareket edersek çok uzun zaman kullanabilirim. Aradaki fiyat farkını zaman olarak misli ile çıkartır bu kadar sürede.

Planlamayı şöyle yapmamız lazım. Lamba, pozlanacak PCB'nin 60 cm falan yukarısında olacak. PCB kalın, düz bir yüzeye konacak, üzerine de kalın bir akrilik cam ile kapatacağız. Sonra lambayı açıp bir süre sonra kapatacağız ve metasilikat ile yıkayacağız. Sonrası asit.

Ben lamba için şöyle birşey düşünüyorum. Hemen masanın üzerindeki rafa bir duy bağlayacağım ve lambayı lazım olunca oraya takacağım. Kabaca mesafe 60 cm gibi.

Kullanmanız gereken lamba bu.
Metal Halide Lamba

Ben hem uv boya kurutmada hem de Dry Filmde bu aparatı kullandım.
UV Oje Kurutucu
Maksimun pozlama süresi aydınger ile 20 sn idi.

Ama bu lambanın UVA ışıması çok az. En çok ışımayı beyazda yapıyor. Herhalde son derece güçlü bir lamba olduğu için o yaydığı birazcık UVA bile yeterli oluyor.

Ama bu lambanın UVA ışıması çok az. En çok ışımayı beyazda yapıyor. Herhalde son derece güçlü bir lamba olduğu için o yaydığı birazcık UVA bile yeterli oluyor.
Serigrafi yöntemlerinde bu lambayı öneriyorlar.İçerisinde sanırım cıva var.Hem o film sadece mor uv ışığa değil diğer ışıklara da duyarlı.

Hangi lambadan konuşuyoruz kafam karıştı. Alayım dediğim Osram civalı zaten. Gereksiz mi olur bunu almayayım mı şimdi? @DrFreeman @taydin

Son düzenleme:
@Gokrtl gönderiyi buraya taşıyalım dedik ama başka yere mi gitti göremedim. DRY film denemek istersen siparişe seni de ortak edelim. Gelince bir rulosunu da sana gönderirim birde UVA lamba alman gerekecek.

@Gokrtl gönderiyi buraya taşıyalım dedik ama başka yere mi gitti göremedim. DRY film denemek istersen siparişe seni de ortak edelim. Gelince bir rulosunu da sana gönderirim birde UVA lamba alman gerekecek.
Youtube dan bir kaç video izledim. Gönderiyi sildim. Katılma konusunda emin değilim. Benim yazıcıdan aydınger geçmiyor. Eriyor. Sonra sodaya koy, asite koy, asetona koy. Kalite konusunu bilmiyorum ama uğraş isteyen bir iş.

Bende seneler önce pozitif 20 denedim beceremedim. Burada başarılı olanlari referans almak gerekiyor. Bu yontem ile @DrFreeman çok güzel sonuclar elde ediyor. Sağolsun bana da çok yardımcı oluyor.

Valla ben UVA lamba olması gerektiğini biliyorum. Bundan çok önce pozitif 20 ile denedim ve sonuç aldım. Yani ben UVA ile ilerleyeceğim, @DrFreeman metal halide ile sonuç alıyor öyle devam edecek. Herkes kendine göre karar versin :)

Ben de UVA diye biliyorum. Kafamı karıştıran da bu zaten. Oje kurutucu UVA değil mi?

Ben Dry filmi çok önce de denemiştim.Hatta bu PCB işine baya kafayı takıp PCB firmasına gidip soldermask almıştım.
O zamanlarda minik bi UV Exposure Box yapmıştım.Şu arabalara takılan florasan backlight lambalarından kullanmıştım.
Gayet güzel sonuçlar aldım o lambalar ile.En sonunda da UV oje kurutucu aldım benim baskı devre konusunu okursanız görebilirsiniz.Onunlada hem serigrafi hemde Dry film uyguladım.

Aydınger değil eriyen şey asetat @Gokrtl.
Herhangi bir kirtasiyeden asetata çıktı da alabilirsiniz.

UV kurutma için şu sla printerlerin alt kısmını kullanmak istiyorum.yada laptopdan bozma bir tane yapacağım.en azından yazıcı işinden kurtulsam bile kafi.

UVA lambalar genelde UVA ışıma yaparlar yanında da az miktarda diğer ışımaları yaparlar.Metal Halide lamba da UV ışıma yapıyor ama beyaz olduğu için yapmıyor gibi anlaşılıyor.

Herkese merhaba.
Siparişi beklerken bir yandan da UVA lamba bakmaya başladım. Nasıl bir güçte lamba almam gerektiğine dair çok bir fikrim yok. Aşağıdaki gibi güçlü bir lamba alıp kısa sürede pozlasam daha iyi olur gibi düşünüyorum. Bu ışık hem halojen hem de reflektörlü gibi. Bunun yerine muhtemlenen daha uzun ömürlü olacak LED mi alsam. Hazır oje kurutucu olarak lambaya göre üçte bir fiyata satılan oje kurutucular bulmak mümkün.

@Sercan senin almayı düşündüğün lamba 300W olduğundan yoğun miktarda ısı açığa çıkartır gibime geliyor. Bu durumda dry filme etkisi negatif olur mu acaba?. Gerçi @taydin 60 cm uzaklıktan bahsetti.
Bende UVA lamba diye aratınca şöyle birşeye denk geldim. Sanırım bunlar @DrFreeman nın oje kurutucusundaki lambalara benziyor.
Bu kullanılır mı?

Oje kurutucu zaten UVA ışık saçıyor. Sanıyorum onun avantajı kenarlarda ki yansıtıcılar ile daha da yoğunlaşıyor. Böylece kısa sürede pozlama oluyor. Lamba şeklinde alırsam onu ayarlamak mümkün olacak, diğeri de derli toplu ama önemli olan üst kalite bir baskı devre çıkartmak. DRY film her türlü kaliteli olur...

• Beğen
Reactions: umk

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back